
Fynske Bank udvider rådgiverholdet i Odense med fire erfarne profiler
3.8.2026 10:00:00 CEST | Fynske Bank | Pressemeddelelse
Fynske Bank udvider holdet af kunderådgivere i Odense som led i bankens fortsatte vækst i byen. Med fire erfarne rådgivere styrker banken sin lokale tilstedeværelse og skaber endnu bedre forudsætninger for at møde den stigende efterspørgsel efter personlig og nærværende rådgivning.

Fynske Banks afdeling i Odense er inde i en meget positiv udvikling med en markant tilgang af nye kunder, et højt aktivitetsniveau og stor efterspørgsel efter kompetent, nærværende og personlig rådgivning.
Derfor styrker Fynske Bank nu privatafdelingen i Odense med yderligere fire kunderådgivere, der skal være med til at udbygge bankens tilstedeværelse i byen, opsøge nye kunder og bidrage til udviklingen af afdelingen, der med de fire nye består af 26 medarbejdere inklusive medarbejderne i Erhvervscenter Odense.
Den markante udvidelse skal understøtte den fortsatte vækst og den stigende efterspørgsel efter bankens rådgivning.
-Vi har en klar ambition om, at Fynske Bank skal vækste og spille en endnu større rolle i Odense og i udviklingen af byen, hvor vi ser et stort potentiale. Udvidelsen giver os et endnu stærkere afsæt for at fortsætte den positive udvikling og styrke vores position i Odense, siger Jan Reifling, regionsdirektør i Fynske Bank Odense.
Stor erfaring og lokalkendskab
De fire nye kunderådgivere - Henrik Lorentzen, Jytte Hedelund, Søren Overgaard Sørensen og Charlotte Polk - kommer alle fra et andet pengeinstitut i Odense og bringer både stor erfaring, et indgående lokalkendskab og et stærkt netværk i og omkring Odense. Det gælder ikke mindst i de store og voksende boligområder i den sydvestlige del af byen, hvor Fynske Bank ønsker at være endnu stærkere til stede.
Nyansættelserne glæder privatkundedirektør Vivi Hoseassen, der står i spidsen for Fynske Banks privatafdeling i Tech Town i Odense. Hun er samtidig overbevist om, at de fire nye rådgivere komplementerer det øvrige hold af kunderådgivere godt.
-Vi kan tydeligt mærke, at flere og flere kunder får øjnene op for Fynske Bank i Odense, og vores ambitioner kræver flere rådgivere og de rigtige profiler. Det har vi fået med fire rådgivere, der både kommer med stærke faglige kompetencer, stor erfaring og stærke lokale rødder. Jeg er overbevist om, at de passer godt ind i det eksisterende hold, og at vi med udvidelsen af afdelingen har skabt et stærkt fundament for at indfri vores ambitioner, siger hun.
Fokus på relationer
Blandt de nye rådgivere er Henrik Lorentzen, der både har erfaring fra bank- og ejendomsmæglerbranchen samt flere års ledererfaring. Uanset rolle har hans fokus dog altid været relationer, som typisk opstår, når mennesker mødes om fælles interesser. Det kan være gennem lokale arrangementer, foreningsliv, musikalske oplevelser og forskellige samarbejder. Selv har han skabt sig mange tætte forbindelser gennem byens musikalske miljøer, hvor han er meget aktiv omkring byens spillesteder og i kulisserne bag Nashville Nights-festivalen i Odense.
Henrik Lorentzens fokus på relationer og samarbejde fortsætter nu i Fynske Bank, hvor hans store netværk skal være med til både at tiltrække nye kunder og styrke relationerne til de eksisterende.
-Uanset om jeg har været rådgiver eller leder, har det altid været relationerne til andre mennesker, der har drevet og motiveret mig. Det handler om at være en kompetent sparringspartner, når der sker noget vigtigt i folks liv, og det er man bedst, når man har en stærk relation. Derfor har jeg altid lagt vægt på at engagere mig i de lokale fællesskaber, jeg selv er en del af. Samtidig ser jeg det som helt afgørende, at vi er let tilgængelige, når kunderne har brug for os, og det arbejde glæder jeg mig til at fortsætte i Fynske Bank, siger Henrik Lorentzen.
De fire nye rådgivere tiltræder alle i august efter deres planlagte sommerferie.
Billeder:
De vedlagte billeder er til fri redaktionel anvendelse og skal krediteres Fynske Bank.
Kontakter
For yderligere information, kontakt venligst:
Trine Grauholm, kommunikationskonsulent Fynske Bank, tgr@fynskebank.dk/51906061
Billeder
Fakta
Kort om Fynske Bank:
Fynske Bank blev dannet i 2013 ved en fusion mellem Svendborg Sparekasse og Vestfyns Bank.
Banken er lokalt baseret med 13 afdelinger på Fyn, i Trekantområdet, i Østjylland og København og har i februar 2026 flyttet sit hovedsæde fra Svendborg til Odense.
Fonden for Fynske Bank ejer 45 procent af banken og støtter aktivt lokalsamfundet med donationer til det frivillige fritids- og foreningsliv. I 2025 uddelte fonden donationer for 16,1 mio. kr.
Banken havde i gennemsnit 224 fuldtidsansatte medarbejdere i 1. kvartal af 2026.
Følg pressemeddelelser fra Fynske Bank
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fynske Bank
Stærk udvikling i kerneforretningen hos Fynske Bank21.5.2026 15:25:26 CEST | Pressemeddelelse
Fynske Banks netto rente- og gebyrindtægter udviklede sig stærkt i første kvartal af 2026, drevet af høj aktivitet og en markant kundetilgang. Negative kursreguleringer påvirker dog kvartalsregnskabet, som ender med et overskud på 18,5 mio. kr. før skat. Resultatet kommer i forlængelse af bankens seneste opjustering til 120-160 mio. kr. før skat for 2026.
Fynske Bank åbner ny afdeling i København som et led i bankens langsigtede udvikling12.3.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Etableringen udspringer af en stigende interesse for personlig og kompetent rådgivning i hovedstadsområdet blandt bankens eksisterende kunder, og de seneste års udvikling i Fynske Bank har gjort det muligt at tage skridtet nu.
Fynske Bank styrker sin position i Østjylland: Udvider i Vejle og åbner i Horsens9.3.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Som en naturlig del af bankens vækststrategi styrker Fynske Bank holdet i Vejle med yderligere seks medarbejdere, der skal dække både privat- og erhvervsområdet. Samtidig er det besluttet at åbne en ny afdeling i Horsens. Med de to initiativer udbygger Fynske Bank sin position i Østjylland og sikrer en sammenhængende dækning hele vejen fra Fyn til Aarhus.
En milepæl i Fynske Banks historie: Bygger nyt hovedsæde i Odense4.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fynske Bank investerer markant i bankens udvikling og fremtid ved at bygge sit eget hovedsæde, der kommer til at ligge i Cortex Park tæt på SDU, motorvejen og letbanen. Byggeriet er udviklet i tæt samarbejde med 5E Byg og C&W Arkitekter og kommer desuden til at rumme et erhvervshus med fleksible lejemål.
Mange nye kunder og høj aktivitet sikrer Fynske Bank tilfredsstillende resultat26.2.2026 14:01:43 CET | Pressemeddelelse
Fynske Bank kommer ud af 2025 med et overskud på 126,6 millioner kroner før skat drevet af mange nye kunder, høj aktivitet og målrettede investeringer i flere medarbejdere, bedre rammer og ny teknologi. Resultatet giver et solidt afsæt for bankens Strategi 2030.


