Fyns Politi

Ammoniakudslip

Del

21.7.2026 16:08:06 CEST | Fyns Politi 

Fareområdet indskrænket, så vejen igen er åben. Der arbejdes fortsat på stedet. 

21.7.2026 14:41:43 CEST | Fyns Politi 

Man arbejder fortsat på stedet. Tidshorisont frem mod kl. 1900

21.7.2026 13:13:55 CEST | Fyns Politi 

Kl. 1053 indgik en anmeldelse om kraftig ammoniak lugt på en ejendom på Sandvad øst for Søndersø. Beredskabet har siden arbejdet på stedet med at finde læk på anlæg. Det vil fortsætte nogle timer endnu, hvorfor vejen Sandvad vil være lukket ml. Pedersmindevej og Grønnegyden. Ikke store trafikale udfordringer, men gerne find alternativer. Ingen tilskadekomst. 

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Fyns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Fyns Politi

Racercykler efterlyses.2.8.2026 12:00:43 CEST | Myndighedsmeddelelse

Fyns Politi efterlyser seks cykler. Cyklerne har en værdi af ca. 100.000 kr. stk. Stjålet natten mellem fredag den 31. juli og lørdag den 1. augsut fra en varebil der var parkeret ved Hotel Scandic, Hvidkærvej 25 i Odense. Fyns Politi efterforsker tyveriet og hører gerne fra borgere, som kan bidrage med oplysninger i sagen. Bliver du fx tilbudt at købe en cykel som på billedet eller ser en annonce hvor en sådan cykel er til salg, så kontakt Fyns Politi på 114.Racercykel mrk. Giant

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye