Togpåkørsel Ølgod
19.7.2026 17:18:23 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi
Syd- og Sønderjyllands Politi er nu færdige med undersøgelserne på stedet. Undersøgelserne peger på, at træstammer og grene forsætlig er placeret på skinnerne. Vi afventer nu resultater af undersøgelserne og søger fortsat vidner i sagen. Vi er bekendt med, at der natten til søndag har været anvendt kanonslag i Ølgod - også dette søger vi vidner til. Banedanmark har oplyst, at togdriften er genoptaget gennem Ølgod. /Vagtchefen.
19.7.2026 13:44:51 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi
Politiet er lige nu og indtil kl. 17.00 til stede med den mobile politistation ved Ølgod Station i forbindelse med togpåkørslen tidligere i dag. Borgere der har oplysninger i sagen eller borgere, der føler sig utrygge er meget velkomne til at henvende sig.
19.7.2026 12:28:39 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi
Syd- og Sønderjyllands Politi undersøger, om genstandene, træstammer og grene, på togskinnerne i Ølgod var blevet placeret der bevidst. Eventuelle vidner kan kontakte politiet på telefon 1-1-4. Læs mere her: https://politi.dk/syd-og-soenderjyllands-politi/nyhedsliste/politiet-undersoeger-mulig-bevidst-placering-af-traestammer-paa-togskinner-i-oelgod/2026/07/19
19.7.2026 08:54:59 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi
Politiet er til stede i Ølgod ved jernbaneoverskæringen v. Østerbro/Storegade, hvor et lokaltog har ramt nogle genstande. Ingen er kommet til skade og toget er ikke blevet afsporret. Toget holder stille og kan ikke køre videre. Politiet er igang med at undersøge forholdet nærmere. Vi melder ud, når der er nyt. /Vagtchefen
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi
Savnet20.7.2026 00:53:28 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vi forsøger i øjeblikket, at lokalisere Kevin. Vi er bekymrede for hans velbefindende. Han er muligvis søgt mod Nordjylland. Ved du noget om hvor han er så gerne til 1-1-4 Billede af kevin vedhæfet //Vagtchefen
Brand i Løgumkloster19.7.2026 18:28:54 CEST | Myndighedsmeddelelse
Branden er under kontrol. Et skur og tre biler brændt. Brandårsagen er ikke fastlagt, hvorfor stedet undersøges senere, når det er kølet af. Der pågår stadig efterslukning på stedet, men samtlige evakuerede kan heldigvis vende retur til egen bolig. /Vagtchefen.
Borgerhenvendelse førte til ATK-kontrol – 123 km/t blev dagens højeste hastighed17.7.2026 22:03:54 CEST | Myndighedsmeddelelse
En borgerhenvendelse om bekymring for høj hastighed på Vestkystvej i Tønder Kommune førte i dag til en ATK-hastighedskontrol. Kontrollen blev gennemført mellem kl. 13:30 og 19:30 og resulterede i 12 hastighedsovertrædelser. Tre bilister kørte så stærkt, at det udløste et klip i kørekortet. Dagens højeste målte hastighed var 123 km/t, hvor den tilladte hastighed er 80 km/t.
Anholdt for mistanke om indbrud17.7.2026 14:36:35 CEST | Myndighedsmeddelelse
De to personer er sigtet for forsøg på indbrud på Rosenvænget i Haderslev. Der er dog ikke grundlag for fremstilling i grundlovsforhør med henblik på varetægtsfængsling / Kommunikation
Savnet i Tønder16.7.2026 23:52:48 CEST | Myndighedsmeddelelse
Vores savnede i Tønder er netop fundet i god behold af en patrulje. //Vagtchefen
