Danmark er bedst i EU til at få ledige i job – for 15. år i træk
17.7.2026 09:06:12 CEST | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse
Det danske arbejdsmarked er i europæisk topklasse, når det gælder at få ledige hurtigt i job, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Også når det kommer til at få langtidsledige i job, er Danmark bedst.

ARBEJDSMARKED
Lønmodtagere i Danmark kommer hurtigt i job, hvis de bliver ramt af ledighed. Faktisk hurtigere end i noget andet EU-land.
Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) på baggrund af data fra Eurostat.
"Det er afgørende, at vi hurtigt får hjulpet ledige tilbage i arbejde, og det er vi heldigvis rigtig gode til herhjemme. Faktisk bedst i EU. Den danske arbejdsmarkedsmodel bliver ved med at levere topresultater," siger Frederik Olsen, analytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
I Danmark var 40,6 procent af de ledige ved indgangen til ét kvartal i job ved begyndelsen af det næste kvartal i 2025. Det er langt over gennemsnittet for de 27 EU-lande, der lå på 23,3 procent.
Det er samtidig nok til at give Danmark en førsteplads i EU for 15. år i træk.
Også når det kommer til at få langtidsledige i beskæftigelse, er Danmark bedst i EU. I gennemsnit kom næsten hver fjerde af de langtidsledige i arbejde fra kvartal til kvartal. Langtidsledige defineres som personer, der ikke har været i job i mindst et år.
”Der er stor rotation på det danske arbejdsmarked, og det betyder, at mange ledige relativt hurtigt kommer i job. Den fleksibilitet fordrer et forholdsvis stærkt sikkerhedsnet og en aktiv beskæftigelsesindsats for at bevare de lediges kontakt til arbejdsmarkedet,” siger Frederik Olsen.
”Ved årsskiftet trådte den nye reform af beskæftigelsesindsatsen i kraft. Den mindsker i praksis investeringerne rettet mod at få ledige i job. Effekten er ikke slået igennem endnu, men det bliver interessant at følge, om vi fortsat kan bevare vores stærke position i forhold til at få ledige i job fremover,” siger Frederik Olsen.
Analysens hovedkonklusioner
- I 2025 kom gennemsnitligt 40,6 procent af de ledige i et givent kvartal i job i det efterfølgende kvartal. Dermed var Danmark bedst i EU til at få ledige i job. Tallet er væsentligt over EU-gennemsnittet på 23,3 procent, og det er 15. år i træk, at Danmark er EU-mestre i at få ledige i job.
- Danmark har også den højeste andel af langtidsledige, der kommer i job.
- Når mange ledige kommer i job, sikrer det en lav langtidsledighed. I Danmark er det 16,0 procent af de ledige, der har stået uden job i minimum ét år. Det er den næstlaveste andel i EU efter Holland.
- Kombinationen af fleksibilitet, et stærkt sikkerhedsnet og aktiv arbejdsmarkedspolitik er med til at sikre en høj mobilitet på arbejdsmarkedet.
Nøgleord
Kontakter
Frederik OlsenAnalytiker
Tlf:28 18 78 42fo@ae.dkJakob Kjærgaard BrunKommunikationskonsulent
Tlf:26 27 66 86jab@ae.dkLinks
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
6 ud af 10 unge med lave karakterer vælger gymnasiet11.8.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere unge med lave karakterer i grundskolen vælger at gå på gymnasiet end tidligere, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). De er den primære årsag til, at flere unge end tidligere vælger en gymnasial uddannelse. Men kun hver anden af de unge opfylder gymnasiets formål i form af at gennemføre og starte på en videregående uddannelse.
Uddannelse: Unge kvinder med ikke-vestlig baggrund er nu på niveau med kvinder med dansk oprindelse23.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end otte ud af ti kvindelige efterkommere med ikke-vestlig baggrund får en uddannelse, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er samme andel som blandt kvinder med dansk baggrund. Blandt mændene er der fortsat et gab, men det er skrumpet hastigt ind siden 2015. Ikke-vestlige efterkommere bruger i høj grad uddannelse til at bryde den sociale arv.
Over 43.000 unge er uden job og uddannelse: Politisk målsætning misset med 5.000 personer20.7.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kræver politisk handlekraft, hvis 2030-målet om en halvering af unge uden job og uddannelse i forhold til niveauet i 2016 skal nås, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Delmålet for 2025 om en reduktion på 20 procent blev ikke engang halvvejs indfriet.
Over 900.000 danskere lever med meget generende smerter og ubehag3.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Næsten hver femte dansker har smerter eller ubehag i lemmer og led, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). I 2010 gjaldt det hver syvende dansker. Forskning viser, at fravær fra arbejdsmarkedet på grund af smerter koster samfundet 58 milliarder kroner om året.
Rekordmange studenter står uden uddannelse: Se tallet for din kommune1.7.2026 11:36:10 CEST | Pressemeddelelse
Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse, men det rekordstore antal er ulige fordelt på tværs af landet, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum