”Meget høj” risiko flere steder i landet: If opfordrer til at droppe ukrudtsbrænderen
15.7.2026 10:37:39 CEST | If Forsikring | Pressemeddelelse
Brandfaren er flere steder i landet på det næsthøjeste niveau. Ifølge forsikringsselskabet If kræver situationen, at man tænker sig om en ekstra gang, før man bruger ild.

Det tørre sommervejr har øget brandfaren flere steder i landet. If, Nordens største forsikringsselskab, råder derfor danskerne til at udvise omtanke, når de bruger ild – og til helt at droppe ukrudtsbrænderen.
”En lille gnist kan potentielt udvikle sig til en milliondyr brand og føre til store skader på boliger, skure og carporte. Med det meget tørre vejr in mente bør danskerne derfor være ekstra varsomme, når de bruger ild,” siger Helene Ibsen, boligchef i If.
Brandfareindekset viser risikoen for, at en brand kan opstå og sprede sig de kommende dage og bygger blandt andet på tørke, temperatur og vindforhold.
Indekset viser i øjeblikket ”høj” risiko i næsten hele landet. Samtidig er risikoen ”meget høj” i store dele af Nordjylland og Østjylland. Indekset viser også ”meget høj” brandfare i større dele af Fyn og Lolland-Falster samt i et mindre område af Vestsjælland. ”Meget høj” er det næsthøjeste niveau på skalaen.
Pas på
I 2025 rykkede brandvæsenet ud til 456 brande forårsaget af ukrudtsbrændere, viser tal fra Danske Beredskaber. Det er det højeste niveau nogensinde og en stigning på 26 procent på fem år.
"En ukrudtsbrænder kan være effektiv til at fjerne ukrudt. Problemet er, at den kan efterlade gløder, som ligger og ulmer. Hvis de antænder tør vegetation, kan en brand hurtigt udvikle sig og være svær at slukke. Vi råder derfor vores kunder til at bruge et hakkejern til at fjerne ukrudt," siger Helene Ibsen.
Det er ikke kun ukrudtsbrændere, der har givet problemer. Brandvæsenet rykkede ud til 219 grillrelaterede brande i 2025.
”Det er heller ikke uden risiko at grille på nuværende tidspunkt. Hvis man skal grille, bør man derfor stille den på et stabilt underlag og i god afstand til bygninger og tør vegetation,” siger Helene Ibsen.
7 gode råd til at undgå brandskader
- Vær opmærksom på lokale eller permanente forbud mod afbrænding eller brug af åben ild.
- Undgå at brænde ukrudt af med en ukrudtsbrænder, da gløder er den hyppigste årsag til, at der opstår brand i skure.
- Brug tobak, maskiner og elektrisk værktøj med omtanke – få gnister kan starte en brand.
- Hold afstand til bebyggelser og bevoksning ved brug af åben ild som fx grill og bål.
- Hav altid en spand vand eller haveslangen klar, hvis du ikke kan undgå at bruge åben ild.
- Tjek, at alle gløder er slukket, inden du går fra bålet eller grillen.
- Parker aldrig din bil i høj, tør vegetation.
Kontakter
Jonas IngvardsenPresserådgiver
Tlf:40941601jonas.mark.ingvardsen@if.dkIf – Nordens største forsikringsselskab
If er Nordens største forsikringsselskab med omkring 4,6 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.

Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
If til danskere i Norditalien: Beskyt jeres biler15.7.2026 13:52:42 CEST | Pressemeddelelse
Meget store hagl kan også føre til personskader, advarer forsikringsselskabet If forud for det varslede uvejr i Norditalien.
If sender opfordring før muligt skybrud: ”Rammer, mens mange mindst venter det”12.7.2026 11:08:21 CEST | Pressemeddelelse
Hvis man er bortrejst, kan det være en god idé at få for eksempel naboen til at holde øje med huset for at opdage eventuelle skader, lyder det fra If.
Indbrudstyven slår til i sommerferien: Pas på med feriebilleder1.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Indbrud i beboelse stiger typisk i sommerferien, advarer If, Nordens største forsikringsselskab.
Vildt sommervejr ramte boligejerne: Nu truer kraftige regnskyl7.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De typiske skybrudsskader, som Ifs kunder blandt andet bliver ramt af, er vand i kælderen, vandskader gennem utæt tag samt kloakvand op gennem toiletter, lyder det fra If.
If advarer mod ukrudtsbrændere: Meget høj risiko flere steder i landet30.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Selv små gnister kan udvikle sig til milliondyre brande i det tørre vejr, som præger større områder af Sjælland, Fyn og Jylland. Derfor opfordrer If danskerne til at droppe ukrudtsbrænderen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum