If sender opfordring før muligt skybrud: ”Rammer, mens mange mindst venter det”
12.7.2026 11:08:21 CEST | If Forsikring | Pressemeddelelse
Hvis man er bortrejst, kan det være en god idé at få for eksempel naboen til at holde øje med huset for at opdage eventuelle skader, lyder det fra If.

If, Nordens største forsikringsselskab, sender nu en opfordring til landets boligejere om at sikre boligen mod et potentielt skybrud.
Opfordringen kommer, efter DMI har varslet risiko for lokale skybrud i det meste af landet.
“Vejrskiftet rammer, mens mange danskere mindst venter det, og det kan føre til store skader på kort tid, hvis man ikke har forberedt sig. Derfor er det vigtigt at sikre boligen i tide og forebygge skader,” siger Helene Ibsen, boligchef i If.
Ifølge DMIs varsling kan Sjælland og øerne blive ramt af kraftig regn og lokale skybrud fra søndag kl. 15. Fra natten til mandag er varslet om lokale skybrud udvidet til Fyn og store dele af Jylland - herunder Syd- og Sønderjylland samt Østjylland.
“Har man værdifulde genstande i kælderen, bør de flyttes op i højden eller til et andet rum. Det er ofte de små forberedelser, der gør den store forskel,” tilføjer Helene Ibsen.
Er ens hus i fare for at blive ramt af skybrud, mens man er bortrejst, er det en rigtig god idé at få et familiemedlem eller en nabo til at holde øje med huset.
”Hvis man først opdager skaderne, når man kommer hjem, kan det være for sent at begrænse omfanget,” siger boligchefen.
Boligejere bliver typisk ramt af vand i kælderen, gennem utætte tage, op gennem toiletter eller gennem åbne vinduer og døre, når skybruddet rammer. Tilstoppede tagrender og brønde kan også føre til vand i boligen.
Fem gode råd før kraftig regn og skybrud
- Klods dine ting i kælderen op, og fjern gulvtæpper, så de ikke bliver skadet ved mindre oversvømmelser.
- Husk at lukke døre og vinduer, og tjek taget for utætheder.
- Tjek og rens afløb og tagrender for blade og andet, der kan hindre vandet i at løbe frit.
- Luk ventilationshuller i ydervæggene.
- Sørg for at være hjemme – eller få nogen til at holde øje med huset – mens skybruddet står på.
Kontakter
Jonas IngvardsenPresserådgiver
Tlf:40941601jonas.mark.ingvardsen@if.dkBilleder
If – Nordens største forsikringsselskab
If er Nordens største forsikringsselskab med omkring 4,6 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.

Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
Andet kvartal: If oplever stigende fokus på medarbejdersundhed blandt erhvervskunder12.8.2026 07:39:52 CEST | Pressemeddelelse
Sampo Group, som ejer If, leverer endnu et stærkt kvartalsresultat i både privat- og erhvervsforretningen. Personforsikringer skiller sig endnu en gang ud som det hurtigst voksende forretningsområde i If. Forklaringen skal blandt andet findes i, at virksomheder i stigende grad prioriterer medarbejderes sundhed, fremgår det af ’If hjælper meget’-rapporten.
Hver fjerde børnefamilie kæmper med hverdagsstress: Sådan håndterer du det9.8.2026 08:30:32 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Sundhedssikring, som er ejet af If, opfordrer børnefamilier til at skrue ned for forventningerne, når hverdagen begynder.
Skybrud truer store dele af landet: If advarer mod omfattende skader4.8.2026 15:02:06 CEST | Pressemeddelelse
Er man bortrejst på ferie, er det en god idé at få et familiemedlem eller en nabo til at holde øje med huset, lyder rådet fra If.
"Bekymrende": Økonomisk pres rammer trivslen i hver tredje børnefamilie28.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiske problemer kan i høj grad påvirke den mentale sundhed, lyder vurderingen fra Dansk Sundhedssikring, som er ejet af If.
Markant stigning: If advarer om tyverier fra cykler i København23.7.2026 10:23:33 CEST | Pressemeddelelse
Flere københavnere får stjålet tasker, batterier og andre ejendele fra cykler, viser nye tal. Det får If til at sende en opfordring til cyklister i landets hovedstad.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum