Udenrigsministeren besøger Montenegro for at støtte landets EU-kandidatur
8.7.2026 14:00:00 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
I forlængelse af NATO-topmødet i Ankara rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Montenegro.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen aflægger 8.-9. juli et besøg til Montenegros hovedstad Podgorica, hvor han blandt andet vil mødes med sin montenegrinske kollega, udenrigsminister Ervin Ibrahimović, samt landets premierminister Milojko Spajić.
Besøget markerer Danmarks stærke opbakning til Montenegros ambitioner om at blive EU-medlemsland og følger op på et stadig tættere bilateralt forhold, der blandt andet fik Montenegro til at åbne ambassade i København i juni 2025.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtaler:
"Montenegro vil Europa. Det viste de, da de blev medlem af NATO i 2017, og det viser deres imponerende reformtempo, der gør, at de er godt på vej til at leve op til kriterierne for EU-medlemskab. Montenegro har kurs mod at lukke EU-optagelsesforhandlingerne snart, og det skal vi understøtte.”
Montenegro er det land på Vestbalkan, der formelt er nået længst i EU-optagelsesprocessen. Landet har åbnet alle forhandlingskapitler, foreløbigt lukket 16 kapitler og har et selverklæret mål om at lukke forhandlingerne ved årsskiftet med henblik på EU-medlemskab i 2028.
Under besøget vil udenrigsministeren desuden drøfte, hvordan Danmark og EU kan hjælpe Montenegro i mål med de udestående forhandlingskapitler. 16 af 35 forhandlingskapitler er allerede lukket, ligesom arbejdet med den kommende tiltrædelsestraktat med Montenegro er sat i gang.
Montenegro fejrer i år 20-året for landets selvstændighed, efter at Montenegro blev uafhængigt af Serbien i 2006. Montenegro har siden 2010 haft status som EU-kandidatland og selve optagelsesforhandlingerne begyndte to år efter i 2012 under dansk EU-formandskab.
For yderligere information kan pressevagten kontaktes på: Pressevagten@um.dk.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn30.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 30. juni kl. 14.00.
Danmark og Nefco støtter nye kommunale projekter i Mykolaiv-regionen i Ukraine26.6.2026 09:20:57 CEST | Pressemeddelelse
En ny række investeringer støttet af Danmark skal genoprette kritisk infrastruktur og forbedre kommunale ydelser i lokalsamfund i Mykolaiv-regionen i det sydlige Ukraine. Initiativerne bidrager også til en grøn og robust genopbygning af Ukraine.
Ny evaluering: Særlig type bistand kan styrke det multilaterale system og fremme nordiske værdier23.6.2026 13:30:45 CEST | Nyhed
I en tid, hvor verden er i opbrud, og det multilaterale system og udviklingssamarbejdet er under pres, er bistand til trustfonde et godt værktøj, konkluderer ny fællesnordisk evaluering, der dog anbefaler, at bistanden til de mange trustfonde prioriteres og koordineres bedre.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn23.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 23. juni kl. 15.00.
Danmark genåbner ambassade i Iran23.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske ambassade i Iran er blevet genåbnet. Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag meddelt Udenrigspolitisk Nævn. Den danske ambassade i Iran har været midlertidigt lukket for offentligheden siden 10. marts 2026 grundet den alvorlige situation i landet. I lyset af den forbedrede sikkerhedssituation i Iran genåbnes ambassaden i Teheran. Danmarks ambassadør til Iran har siden 19. juni arbejdet fra ambassaden. De iranske myndigheder er orienteret om ambassadens genåbning og ambassadørens returnering. Med genåbningen følger Danmark en række andre EU-lande, som også har genåbnet deres ambassader i Teheran. Genåbningen af ambassaden i Teheran ændrer ikke ved, at Udenrigsministeriet fortsat fraråder alle rejser til Iran, ligesom danskere, som opholder sig i Iran, fortsat opfordres til at forlade landet. For yderligere kontakt: pressevagten@um.dk
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum