3 skruer op for 5G-netværket ved Næstved
13.7.2026 05:32:00 CEST | 3 Danmark | Pressemeddelelse
Teleselskabet 3 styrker nu 5G-dækningen ved Næstved. Med en ny masteposition i Mogenstrup får endnu flere af 3’s kunder adgang til hurtigere internet, en stærkere forbindelse og højere op- og downloadhastigheder både på mobilen og via mobilt bredbånd.

Teleselskabet er i øjeblikket i gang med at forbedre det topmoderne og lynhurtige 5G-netværk i hele landet. Nu er turen kommet til området omkring Mogenstrup, hvor lokale kunder og besøgende i området kan få bedre dækning og højere hastigheder via 3's 5G-netværk. Det gælder blandt andet området omkring Mogenstrup og Sydsjællands Golfklub.
Det glæder netværkschef hos 3, Kim Christensen:
“Det er en fornøjelse at se, at vi kan gøre en positiv forskel for beboere og gæster i området, hvor vi nu skruer op for 5G-netværket. Det betyder ikke alene, at 3’s kunder i området får hurtigere internet på mobilen og derhjemme – det har også betydning for det lokale erhvervsliv og deres muligheder for at bruge 5G-baseret teknologi i deres forretning. Derfor er vi stolte af at kunne levere en vigtig del af infrastrukturen i området,” siger han.
Teleselskabet fortsætter samtidig arbejdet med at udbygge netværket i hele landet. Siden 2020 har 3 investeret massivt i nye master og forbedret dækningen mange steder i Danmark. Udbygningen fortsætter i takt med, at behovet for både kapacitet og stabil forbindelse vokser.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Tlf:31200202presse@3.dkOm 3
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s mere end 1,8 mio. kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 100 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. I Danmark har 3 hovedkontor i Carlsberg Byen, København, hvor vi beskæftiger ca. 650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Roamingdata fra 3 afslører danskernes foretrukne sommerdestinationer10.8.2026 11:58:06 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er ved at være slut for de fleste danskere, og derfor har teleselskabet 3 gjort status på sommerens rejseaktivitet. En ny opgørelse af roamingdata viser, hvor 3's mere end 1,8 mio. kunder har brugt deres mobil i udlandet i sommerferien 2026, og dermed hvilke destinationer der har været de mest populære.
Streamingforbruget hos 3 toppede under søndagens store finale20.7.2026 11:40:56 CEST | Pressemeddelelse
Streamingforbruget gik markant i vejret søndag aften, og gjorde dagen til en af dem, hvor der foreløbigt er blevet streamet allermest på 3's netværk i 2026.
3 fastholder kursen og leverer stabil vækst i andet kvartal16.7.2026 08:44:27 CEST | Pressemeddelelse
3 fortsætter den positive udvikling fra årets begyndelse og leverer endnu et kvartal med stabil vækst og stærk finansiel udvikling. På trods af intens konkurrence, udvikler forretningen sig i tråd med forventningerne. 3 tager 14.000 kunder i andet kvartal og når en samlet kundebase på 1.822 mio. kunder.
3 er nu halvvejs i sin udrulningsplan for 2026: Vil rejse 130 nye mastepositioner8.7.2026 05:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Stigende dataforbrug får teleselskabet 3 til at opruste dækningen med fokus på højhastigheds C-bånd og forbedret dækning i hele Danmark.
8 ud af 10 danskere: Mobilen gør ferien nemmere29.6.2026 05:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Undersøgelsen viser, at 80 % af de adspurgte oplever, at mobilen i nogen, høj eller meget høj grad gør deres ferie nemmere. Men mobilen bruges i høj grad til praktiske gøremål og går ikke ud over nærværet. Det viser en ny undersøgelse fra 3, gennemført af YouGov.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum