Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Læge dømt for bedrageri

Del

6.7.2026 14:01:07 CEST | Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi 

Retten i Glostrup har fredag idømt en læge 1 år og 4 mdr. betinget fængsel + 200 timers samfundstjeneste. Retten har samtidig fradømt manden retten til at drive lægevirksomhed.

“Der er tale om bedrageri for omkring 2 mio. kr. Straffen er blevet udmålt betydeligt højere end normalt, fordi der ikke bare er tale om mange penge, men også et misbrug af den tillid, vi har, når vi giver læger adgang til vores fælles kasse,” siger specialanklager Henrik Uhl Pedersen.

Den dømte læge har anket dommen.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Københavns Vestegns Politi

Varetægtsfængslet for forsøg på grov vold og fareforvoldelse i Taastrup torsdag31.7.2026 13:54:20 CEST | Myndighedsmeddelelse

Retten i Glostrup har fredag varetægtsfængslet en 51-årig mand til foreløbig 27/8, efter han kl. 11.15 blev fremstillet i grundlovsforhør mistænkt for forsøg på grov vold mod politiet og for at forvolde fare mod politiet og andre trafikanter i forbindelse med, at han forsøgte at undkøre fra politiet i Taastrup torsdag formiddag i en efterlyst, stjålet varebil. Han blev anholdt i går kl. 11.45.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye