Mere end 84.000 har søgt ind på en videregående uddannelse. Minister glæder sig over positiv udvikling blandt internationale studerende
5.7.2026 17:09:01 CEST | Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet | Pressemeddelelse
I dag klokken 12.00 udløb fristen for at søge ind på en videregående uddannelse i kvote 1. I år har 84.043 søgt ind på en videregående uddannelse. Søgningen til de velfærdsrettede uddannelser oplever samlet en lille stigning, og antallet af ansøgere fra tredjelande falder.
84.043 har søgt en plads på en videregående uddannelse, hvilket svarer til en tilbagegang på 2 pct. i forhold til 2025.
Søgningen til de velfærdsrettede uddannelser er samlet steget med 2 pct. Søgningen til socialrådgiveruddannelsen er steget med 8 pct., mens søgningen til sygeplejerskeuddannelsen er steget med 5 pct. På folkeskolelærer- og pædagoguddannelserne er der mindre fald på 1 pct.
Søgningen til STEM-uddannelser og it-uddannelser er faldet med henholdsvis 3 og 9 pct. Det er primært på uddannelser, hvor antallet af pladser er begrænsede på grund af ledigheden blandt dimittender, som oplever faldende søgning.
Flere har søgt mod de uddannelser, der er udbudt på engelsk. Her er antallet af ansøgere steget med 4 pct. De engelsksprogede uddannelser er mere populære end sidste år blandt ansøgere fra Norden og EU/EØS. Søgningen fra disse områder er steget med henholdsvis 26 og 10 pct. Samtidig er der et markant fald på 21 pct i antallet af ansøgere fra tredjelande. Antallet af ansøgere fra Bangladesh og Nepal er faldet med henholdsvis 42 pct. og 80 pct.
Læs notat om søgningen på Uddannelses- og Forskningsstyrelsens hjemmeside
Forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsminister Christina Egelund siger:
- Der er grund til at glæde sig over, at så mange har søgt ind på en videregående uddannelse. Det lette fald i ansøgertallet ligger inden for, hvad der kan betegnes som et almindeligt udsving, men jeg tror, vi skal indstille os på, at det kan blive en tendens i fremtiden, fordi små ungdomsårgange giver færre studerende. Derfor glæder det mig også, at flere fra Norden og EU søger ind på uddannelser i Danmark. Samtidig ser vi et fald i antallet af ansøgere fra tredjelande mod et mere balanceret niveau. Det tyder på, at vores tiltag virker, når det kommer til at sikre, at alle internationale studerende på vores uddannelser er kvalificerede.
Fakta
- 84.043 har søgt ind på en videregående uddannelse i 2026.
- Det er et fald på 1.465 ansøgere i forhold til 2025.
- Antallet af ansøgere er opgjort på ansøgernes førsteprioritet.
- Ansøgerne får svar i løbet af tirsdag den 28. juli.
Vigtige datoer for søgning og optagelse i 2026
- 15. marts er der frist for kvote 2-ansøgere, ansøgere med adgangsgrundlag fra udlandet og ansøgere til uddannelser med adgangsprøver.
- 5. juli opgøres årets samlede søgningstal. Udover 15. marts-søgningen inkluderer opgørelsen de an-søgere, der har søgt frem til 5. juli, og som alene vurderes i kvote 1.
- 28. juli offentliggøres resultatet af sommerens optagelse, når der udsendes tilbud om optagelse på de videregående uddannelser.
For yderligere oplysninger:
Pressehenvendelser kan rettes til Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriets pressetelefon: 7231 8181 eller mail: presse@ufm.dk
Følg pressemeddelelser fra Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet
Klar, parat, skærmstart: Skab gode rammer for dit barns digitale liv21.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lanceres en ny kampagne og hjemmesiden GodSkærm.dk, der skal gøre det lettere for forældre at få hjælp til at skabe en tryg digital start for deres børn. Her kan forældre få konkrete værktøjer til at navigere i deres børns møde med den digitale verden.
Omfattende uautoriseret adgang til borgeres CPR-oplysninger5.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
CPR-administrationen har konstateret, at uvedkommende har skaffet sig uautoriseret adgang til bl.a. navne og adresser samt CPR-numre på ca. 8,8 mio. registrerede personer (levende, udrejste, døde m.fl.)
Nu bliver det lettere at navigere i digital EU-lovgivning29.9.2026 09:21:08 CEST | Pressemeddelelse
En ny online guide skal gøre det nemmere for virksomheder at få overblik over de digitale EU-regler og finde relevant vejledning.
Nu får de unge mikrofonen i samtalen om AI og fremtidens uddannelser28.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan bruger elever og studerende AI i dag, og hvor er der behov for klarere rammer? Det skal forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsminister Christina Egelund og undervisningsminister Magnus Heunicke i dag blive klogere på, når de unge får ordet på et møde om AI i skole- og uddannelsessystemet.
H.M. Dronningen og forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsministeren uddeler Undervisningsprisen 202622.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Syv undervisere fra landets universiteter, professionshøjskoler, erhvervsakademier, maritime uddannelser samt højere kunstneriske uddannelser modtager i dag Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriets Undervisningspris.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum