PLH Arkitekter A/S

PLH åbner i Odense

25.6.2025 10:00:00 CEST | PLH Arkitekter A/S | Pressemeddelelse

Del

For at være tættere på projekter og bygherrer, åbner PLH kontor i Odense.

PLH er arkitekter og designere på flere igangværende fynske projekter og har derfor valgt at åbne kontor i Odense. 

”Det er vigtigt for os at være helt tæt på vores projekter og bygherrer. Vores arbejde slutter ikke ved tegnebordet. Det slutter, når en bygning, transformation eller en indretningsopgave er afleveret. Med flere fynske projekter, giver det mening med lokal forankring for at være tættere på bygherrer, entreprenører og samarbejdspartnere – og vi vil lettere kunne færdes på vores aktuelle byggepladser her,” udtaler Jesper Spager, der er Project Director hos PLH.

 Han kommer sammen med Sabine Kjærulff til at drive PLH Odense, der allerede rummer fire øvrige kollegaer ud over +250 arkitekter, designere, bygningskonstruktører, modelbyggere, kommunikatører. visualiserings- og bæredygtighedsspecialister at trække på fra tegnestuen i København:

”Vi starter ydmygt – men med store ambitioner. Med lokal forankring ønsker vi at styrke vores samarbejder, men også at skabe nye partnerskaber og bidrage med arkitektur og design, der bringer det bedste frem i mennesker. Vi har allerede knyttet en del nye relationer og glæder os til at blive en del af det lokale faglige miljø i Odense, på Fyn og i og resten af Syddanmark – og vi er altid klar til en snak om udvikling og byggeri,” udtaler Sabine Kjærulff, der er ansvarlig for PLH’s business development i Syddanmark.

PLH er arkitekter og designere bag GF Forsikrings nye hovedsæde i Odense foruden flere fortrolige projekter. PLH står desuden bag projekter som Hospice Sydfyn i Svendborg, Odense Letbane, Odense Skøjtehal samt DSB-faciliteter og DLG’s hovedkontor i Fredericia

Billeder

Om PLH Arkitekter A/S

PLH er en arkitektur- og designvirksomhed, der arbejder for at bringe det bedste frem i mennesker. Vi er særligt specialiseret inden for særligt erhverv, life science, infrastruktur, retail, transformation, hoteller og boliger men har en bred erfaring. Vi tror på det strategiske potentiale ved arkitektur og design. Vi blev grundlagt i 1977, er en del af den nordiske konsulentgruppe XPartners og har kontorer i København og Odense.

Følg pressemeddelelser fra PLH Arkitekter A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra PLH Arkitekter A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye