PLH indgår tæt samarbejde med Graa Arkitekter
13.3.2026 10:00:00 CET | PLH Arkitekter A/S | Pressemeddelelse
Den fynske arkitektvirksomhed Graa Arkitekter er blevet en del af den nordiske konsulentgruppe XPartners, ligesom PLH har været i et år. Som led heri indgår Graa i tæt samarbejde med PLH.

Det tætte samarbejde styrker den samlede organisation med flere specialiserede kompetencer og øget kapacitet til både større og mindre samt mere eller mindre komplekse projekter – særligt inden for almene boliger, uddannelse, sundhed, erhverv, life science, offentligt byggeri og brandrådgivning.
Målet er klart: at skabe en sund og fremtidssikret lokal forankring. Overordnet er dette et strategisk vigtigt skridt, som er muliggjort af vores fællesskab i XPartners. Vi vokser på Fyn med omtanke og med afsæt i et stærkt værdifællesskab.
Med ejerskab i XPartners – en nordisk konsulentgruppe med 2.000 specialister og +70 virksomheder – har Graa og PLH adgang til en stærk platform for samarbejde og vækst.
For PLH understøtter det tætte samarbejde PLH’s strategi om at slå rødder på Fyn:
"PLH er allerede i en spændende udvikling på Fyn og i trekantsområdet. Vi åbnede kontor i Odense for knap et år siden og arbejder i dag på projekter for bl.a. GF Forsikring, Newtec samt et større byggeri i Tietgenbyen. Det tætte samarbejde med Graa Arkitekter giver virkelig god mening for begge parter, fordi vi hver især bidrager med dét, den anden har efterspurgt. Nu glæder vi os til at lære hinanden bedre at kende og folde de spændende muligheder ud,” udtaler CEO & Partner for PLH, Søren Mølbak.
Billeder
Om PLH Arkitekter A/S
PLH er en arkitektur- og designvirksomhed, der arbejder for at bringe det bedste frem i mennesker. Vi er særligt specialiseret inden for særligt erhverv, life science, infrastruktur, retail, transformation, hoteller og boliger men har en bred erfaring. Vi tror på det strategiske potentiale ved arkitektur og design. Vi blev grundlagt i 1977, er en del af den nordiske konsulentgruppe XPartners og har kontorer i København og Odense.
Følg pressemeddelelser fra PLH Arkitekter A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PLH Arkitekter A/S
Den australske arkitekt, der vil være dansker, fylder 60 år7.7.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
PLH-partner Paulette Simone Christophersen har gennem 25 år sat sit aftryk på nogle af Danmarks mest markante hovedkontorer – fra Maersk, AP Pension til DSV. Den 13. juli 2026 fylder hun 60 år, og hendes eneste fødselsdagsønske er dansk statsborgerskab.
Ny Psykiatri Bispebjerg er nu taget i brug20.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det nye psykiatriske hospital i Region Hovedstaden er nu taget i brug. PLH står bag designet af moderne og trygge rammer til når mennesker er allermest sårbare.
Arkitekturbranchens største fodboldevent fylder 10 år19.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når arkitekter, designere og bygningskonstruktører fra hele branchen samles på fodboldbanen den 29. maj, er det ikke kun for at konkurrere om pokal og ære. Det er også for at styrke relationerne i en branche, hvor man ofte både konkurrerer og samarbejder på tværs af tegnestuer.
DLF flytter ind i nyt hovedsæde på Kildedal Bakke20.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DLF åbnede i marts dørene til sit nye domicil i Smørum. Designet ud fra DLF’s kerneværdier forener bygningen moderne arbejdspladser og forskningsfaciliteter på ét og samme sted.
Indflytning i DSV’s nye domicil i Hedehusene21.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med indflytningen markerer DSV endnu en vigtig milepæl i sin fortsatte vækst. Den nye bygning er skabt som en naturlig udvidelse af det eksisterende hovedsæde i Hedehusene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
