Test afslører dårlig sikkerhed på lastbiler – koster 400 liv om året
1.7.2026 06:02:00 CEST | FDM | Pressemeddelelse
For svage kofangere på lastbiler koster hvert år omkring 400 mennesker livet på de europæiske veje i såkaldte underkøringsulykker. Sammen med de europæiske bilklubber og Euro NCAP efterlyser FDM skærpede krav til kofangerne.

Risikoen for at det ender fatalt, hvis en personbil kører op bag i en lastbil, er alt for stor. De lovpligtige kofangere, som skal forhindre, at en personbil ved sammenstød kører ind under en lastbil eller trailer, er nemlig ikke stærke nok. Det viser en ny test, som FDM har lavet i samarbejde med europæiske bilklubber, Euro NCAP og den britiske myndighed National Highways.
Det har siden 2007 været et krav i EU, at alle lastbiler og lastvognstrailere skal have monteret godkendte kofangere, der skal sikre mod de fatale underkøringsulykker. Ifølge Euro NCAP koster den type ulykker omkring 400 europæere livet hvert år.
I testen kørte en Tesla Model 3 med 56 km/t op bag i en parkeret lastbil med kofanger, som skal sikre mod underkøring. Den kunne dog ikke modstå påkørslen fra personbilen, der med testdukker fortsatte ind under lastbilen. I en virkelig ulykke havde det været med dødelige skader til følge.
”Det er skræmmende, hvor dårligt lastbilernes kofangere beskytter ved påkørsel bagfra. Det betyder, at uanset hvor god en bils sikkerhed er, vil en underkøringsulykke næsten altid være fatal. At mange bilers nødbremsesystemer har svært ved at opdage en lastbil, der holder stille eller pludselig bremser op, gør det ikke bedre. Det understreger vigtigheden af, at man er opmærksom bag rattet og holder god afstand til den forankørende,” siger bilteknisk redaktør i FDM Søren W. Rasmussen.
Det er ikke første gang, at bilklubberne sætter fokus på de svage kofangere. Tilbage i 2013 viste en lignende test det samme resultat. Derfor opfordrer bilklubberne og Euro NCAP nu EU til at skærpe kravene, så de svarer til den langt sikrere amerikanske TOUGHGUARD-kofanger, der siden 2017 har været en udbredt standard i USA.
Forskellen mellem den europæiske og den amerikanske standard fremgik af en lignende test med en tilsvarende Tesla Model 3 ved 56 km/t. Her blev bilen ved sammenstødet holdt tilbage af lastbilens underkøringskofanger, mens personbilens kollisionssikkerhed betød, at fører og passagerer var langt bedre beskyttet.
”De europæiske kofangere, som skal forhindre de dødelige ulykker, hvor en personbil fortsætter ind under en lastbil eller trailer, virker tydeligvis ikke, og det skal der laves om på. Heldigvis findes løsningen allerede i USA. Derfor bør man fra EU's side hurtigst muligt skærpe kravene til kofangerne, så vi i Europa får samme sikkerhed, som de har i USA. Alt andet er uacceptabelt,” siger Søren W. Rasmussen.
Nøgleord
Kontakter
FDM presseafdeling
Tlf:45270967presse@fdm.dkMads Bregenov-PedersenPressemedarbejder
Tlf:21187030mbp@fdm.dkBarbara Borre LangeKommunikationschef
Tlf:26270721bbc@fdm.dkBilleder




Om FDM
FDM er med 284.000 medlemshusstande Danmarks største interesse- og forbrugerorganisation.
FDM arbejder for en afvikling af registreringsafgiften, en grøn omstilling af bilparken, bedre trafiksikkerhed, bedre infrastruktur og bedre forbrugersikkerhed.
Derudover sidder FDM i en lang række råd og nævn som Parkeringsklagenævnet, Færdselssikkerhedskommissionen og Rådet for Sikker Trafiks forretningsudvalg.
Læs mere om FDM
Følg pressemeddelelser fra FDM
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FDM
Helsårsdæk dumper på stribe i ny test23.6.2026 08:11:38 CEST | Pressemeddelelse
Hver tredje dæk falder igennem i ny stor test af 16 helårsdæk. Mange helårsdæk er hverken gode sommer- eller vinterdæk, advarer FDM. Ét dæk giver dog testfeltet baghjul.
Historiske biler og Porsche Festival på FDM Jyllandsringen22.6.2026 13:56:34 CEST | Pressemeddelelse
FDM Jyllandsringen lægger igen asfalt til, når klassiske racerbiler og Porsche Festival 2026 i weekenden indtager Danmarks største motorsportsanlæg.
FDM advarer mod bestemt type ladeplads18.6.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Dom betyder, at elbilister nu risikerer en p-afgift, når de lader på en offentlig ladeplads. Det kan gøre det sværere at være elbilist og gå ud over den grønne omstilling, mener FDM, som opfordrer til at få løst udfordringen for bilisterne.
Tusindvis af biler bryder sammen på kør selv-ferien9.6.2026 12:39:55 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens kør selv-ferie kan være hård ved bilen, som kommer på overarbejde. Mange biler klarer ikke turen. Med en kontrol inden ferien kan man minimere risikoen for nedbrud, påpeger FDM Test & Bilsyn.
Populære elbiler tager afgiftshop – så meget stiger de i pris2.6.2026 07:47:54 CEST | Pressemeddelelse
Flere af de mest populære elbiler rammes fra årsskiftet af afgiftsstigninger, som gør dem dyrere, viser beregninger, FDM har lavet. Det kan dog blive nødvendigt at udskyde afgifterne endnu et år, mener FDM.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum