Randers: Klar til at drøfte landets første simulations- og konferencecenter til Forsvaret
30.6.2026 05:30:00 CEST | Randers Kommune | Pressemeddelelse
”For første gang i Danmark kan vi skabe et simulations- og konferencecenter til Forsvaret, hvor der er plads til et tæt samspil med industrien. Det er faktisk et unikt økosystem. Det er ikke set før i Danmark,” siger Rosa Lykke Yde, borgmester i Randers Kommune.
Hun har netop afholdt temamøde med byrådet i Randers Kommune om det store projekt, som bærer navnet ”Forsvaret til Randers”.

Afsæt i Forsvarets behov
”Vi har gjort os umage for at komme med et seriøst bud på det, som Forsvaret efterspørger. Forslaget bygger på de bedste erfaringer fra Norden og Europa. Samtidig er det udviklet med afsæt i behov, som Forsvaret har peget på, og gennem tæt dialog med Forsvaret og øvrige aktører i totalforsvaret, herunder Politi, beredskab og hjemmeværn,” siger Rosa Lykke Yde.
Ambitionen er et nyt simulations- og konferencecenter på Randers Kaserne. Et sted hvor Forsvaret på tværs af værn kan uddanne sig, og hvor koblingen mellem simulation, undervisning, træning og praktisk brug kan forenes. Samtidig bliver der mulighed for en stærk kobling til de virksomheder, der leverer teknologi og løsninger til Forsvaret.
”Det er Randers’ bidrag til vores samlede forsvar af landet, at vi med afsæt i de eksisterende bygninger på kasernen og en fantastisk beliggenhed kan bidrage til fremtidens forsvar,” siger Rosa Lykke Yde og fortsætter:
”Det handler om at skabe et simulationscenter, hvor Forsvaret digitalt kan lære at bruge nye våbensystemer, droner og andre komplekse militære systemer. Samtidig skal konferencecenteret understøtte simulation, undervisning og træning, og dermed styrke den samlede kompetenceopbygning i Forsvaret.”
Flere private arbejdspladser
Samtidig vil der på kasernens arealer være plads til de virksomheder, som kan og vil bidrage til Forsvarets genopbygning. Forsvaret har selv peget på vigtigheden af at komme tættere på de virksomheder og leverandører, der udvikler de teknologier og løsninger, som fremtidens forsvar skal bruge. Det er en central del af ambitionen med projektet.
Ved at placere relevante virksomheder og leverandører tættere på Forsvaret kan man skabe en mere præcis forståelse af Forsvarets behov og forkorte vejen fra udvikling til afprøvning og anvendelse. Det skal styrke samspillet mellem Forsvaret, industrien og de aktører, der arbejder med fremtidens teknologiske løsninger.
På Randers Kaserne
Det nye center skal etableres på den del af den eksisterende kaserne i Randers, som i dag er ejet af By i Byen og Public Property Invest AB (PPI). Det vil være nødvendigt at bygge flere kvadratmeter for at rumme både simulations- og konferencecenter samt plads til et tæt samspil med virksomheder, der leverer teknologi og løsninger til Forsvaret. Dette vil ligeledes skabe nye investeringsmuligheder i Randers. Det er muligt i området, som tidligere rummede en stor kaserne med store træningsarealer omkring.
I dag rummer Randers Kaserne kontorfaciliteter, hvor både Randers Kommune og andre virksomheder lejer sig ind.
Ambitionen med et nyt simulations- og konferencecenter er at skabe et nationalt center for forsvarsrettet kompetenceopbygning. Et sted hvor Danmarks forsvar styrkes af en ny og samlet fysisk ramme for simulation, undervisning og træning, samt et tæt industrielt samarbejde.
Top beliggenhed
”Man må sige, at beliggenheden er i top. Det nye center vil ligge midt i landet, tæt på E45, tæt ved en flyveplads i Randers og tæt på Randers Havn. Samtidig har Randers som by en størrelse og en placering, der gør det muligt både at uddanne, tiltrække og fastholde medarbejdere til de nye private arbejdspladser, som kan opstå omkring projektet. Det er også vigtigt for Forsvaret, fordi adgang til kompetencer og stærke lokale miljøer bliver afgørende i de kommende år,” siger Rosa Lykke Yde.
Hun vil nu på vegne af Randers Kommune, By i Byen og PPI gå videre med projektet og tage kontakt til Forsvarsminister Jeppe Bruus.
Kontakter
Rosa Lykke Yde: Kontakt kommunikationschef Karen Balling Radmer: 51562531
Henrik Sinnbeck, Bestyrelsesformand og Direktør, By i Byen, 25 20 70 59
PPI: Annika Ekström, COO, annika.ekstrom@publicproperty.se
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Randers Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Randers Kommune
Årets festuge byder på oplevelser for alle aldre og interesser29.6.2026 10:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Et veloplagt festugeprogram er tæt på færdigt og byder på musik, dans, sport og børneunderholdning.
Frivillige sociale foreninger kan søge puljemidler fra 1. juli29.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivillige sociale foreninger og organisationer i Randers Kommune kan nu søge puljemidler til frivilligt socialt arbejde for 2027. Ansøgningsperioden løber frem til 1. september 2026.
Naturgenopretning virker: Sjældne fugle i fremgang i Gudenåengene26.6.2026 07:49:24 CEST | Pressemeddelelse
Flere års naturgenopretningsprojekter har ført til en markant fremgang i antallet af fugle og en større mangfoldighed af arter i Gudenåengene ved Randers. Det konkluderer en ny rapport, som er baseret på 20 års fugletællinger i området.
Millionprojekt gør Randers Motor Sport klar til fremtidens motorsport24.6.2026 12:16:46 CEST | Pressemeddelelse
Randers Motor Sport har taget et markant skridt ind i fremtiden. Med etableringen af strømforsyning i hele ryttergården er klubben blandt de første motorklubber i Danmark, der har skabt de nødvendige rammer for den teknologiske udvikling inden for el-motocross og nye drivteknologier.
Kom ombord på Lauge Koch i Randers Havn24.6.2026 10:10:56 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. juli og lørdag den 4. juli kan alle interesserede komme ombord på Søværnets inspektionsfartøj Lauge Koch, når skibet besøger Randers Havn. Der er gratis adgang til åbent skib, og alle er velkomne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum