
Politikere inviteres indenfor: Dagmar Kollegiet vil skabe et stærkere fællesskab for unge under uddannelse
30.6.2026 09:21:35 CEST | Dagmar Kollegiet | Pressemeddelelse
Bredt partnerskab om en forbedring af kollegiet skal styrke de unges trivsel og bidrage til, at flere vælger at bo i Ribe både under og efter deres uddannelse.

Dagmar Kollegiet i Ribe står foran en mulig omdannelse. Ambitionen er at skabe mere end bare boliger –et stærkt studiemiljø, hvor unge under uddannelse kan bo, trives og blive en del af et trygt fællesskab med lokal tilknytning.
”Gode ungdomsboliger og stærke studiemiljøer er med til at fastholde de unge i byen. Det øger sandsynligheden for, at de efter endt uddannelse fortsat ser Ribe og Esbjerg Kommune som et attraktivt sted at bo, arbejde og engagere sig,” siger Allan Gade Jacobsen, formand for Dagmar Kollegiet.
Som mangeårig lærer og studievejleder har han selv erfaret, hvor vigtig en god hjemlig base er for de unge studerende i en hverdag, hvor følelsen af ensomhed og usikkerhed er en daglig udfordring for mange: ”Gode boligforhold og sociale fællesskaber giver de unge mere lige vilkår. Det kan være helt afgørende for, om nogle unge kan gennemføre deres uddannelse.”
Esbjerg Kommune inviteres ind som partner
Den ønskede omdannelse udspringer af et længevarende arbejde i Dagmar Kollegiets bestyrelse med en ny vision for fremtidens kollegie. En vision, der ikke blot skal fremtidssikre boligerne, men som også understøtter den lokale udvikling i Ribe og i Esbjerg Kommune. Derfor inviterer Dagmar Kollegiets bestyrelse den 15. september til en præsentation af planerne for Dagmar Kollegiet og en dialog om, hvordan Esbjerg Kommune, fonde og lokale aktører kan indgå i et bredere partnerskab om projektet.
”Vi ønsker ikke kun at præsentere et byggeprojekt, men at invitere til en fælles samtale om, hvordan Ribe fastholder og tiltrækker unge. Ved at være en attraktiv by også for de studerende kan Ribe få en mere mangfoldig befolkningssammensætning og dertil et styrket forenings- og handelsliv. Vi tror på, at der er et stort potentiale for udviklingen,” forklarer Allan Gade Jacobsen.
Unik boform med fokus på fællesskab
Og efterspørgslen på gode boligforhold for studerende i Ribe er der. I de seneste år har Dagmar Kollegiet oplevet en markant stigning i beboere under uddannelse. Samtidig har kravene fra unge boligsøgende ændret sig, og derfor ønsker kollegiets bestyrelse at omdanne samtlige boliger, så de i højere grad imødekommer målgruppens behov. Det handler bl.a. om sammenlægning til færre, men større boliger, etablering af nye fællesrum og nemmere adgang til fællesskabsfremmende funktioner som lektiecaféer og fællesspisning. Derudover er der planlagt bygningsmæssige forbedringer som renovering af klimaskærm, nye elinstallationer og tilgængeligheds- og sikkerhedstiltag.
Dagmar Kollegiet rummer i dag unge med forskellige baggrunde og behov og tilbyder allerede mere end bare boligerne. Der er etableret boligsocial støtte, et aktivt beboerdemokrati med beboerrepræsentation i bestyrelsen samt fællesarrangementer og aktiviteter, som de unge selv tager initiativ til.
”Med nye og forbedrede rammer ønsker vi at skabe et tidssvarende studiemiljø med boliger, der understøtter de unges fællesskab og trivsel i endnu højere grad,” slutter Allan Gade Jacobsen.
Kontakter
Allan Gade JacobsenFormand, Dagmar Kollegiet
Tlf:75420266Tlf:29729296aj@ribekatedralskole.dkLinks
Dagmar Kollegiet
Dagmar Kollegiet er for dig, der er under 28 år og under uddannelse. Vores mission er klar:
Vi ønsker at skabe et sted, hvor unge under uddannelse fra Ribe og omegn kan bo i en ungdomsbolig, der giver dem mulighed for at kunne slå deres folder samtidig med, at der er plads til fordybelse i trygge og fællesskabsfremmende rammer.
Følg pressemeddelelser fra Dagmar Kollegiet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.