Syd- og Sønderjyllands Politi

6 timers ATK hastighedskontrol i Løjt Kirkeby resulterede i 39 sager

Del

26.6.2026 08:00:00 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi 

I løbet af 6 timers hastighedskontrol i Løjt Kirkeby lidt uden for Aabenraa blev der registreret 39 hastighedsovertrædelser i en byzone, hvor den tilladte hastighed er 50 km/t.

3 bilister kørte så hurtigt, at de fik et klip i kørekortet, og den højeste målte hastighed var 78 km/t i byzonen.

Sænk farten også i byen 

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

Arbejdsulykke i Esbjerg - 51-årig mand er død25.6.2026 16:51:26 CEST | Myndighedsmeddelelse

Syd- & Sønderjyllands Politi modtog i dag klokken 13.41 anmeldelse om en arbejdsulykke på havnen i Esbjerg, hvor en medarbejder var blevet ramt af en jernbjælke. Manden er afgået ved døden som følge af ulykken. Der er tale om en 51-årig mand fra Esbjerg Kommune. De pårørende er underrettet. En person yderligere var involveret i ulykken. Han er uskadt. Arbejdstilsynet er tilkaldt til ulykkesstedet for at foretage undersøgelser. Vi har ikke yderligere oplysninger.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye