DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd

DUF udpeger to nye EU-ungdomsrepræsentanter

26.6.2026 06:15:00 CEST | DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd | Pressemeddelelse

Del

DUF har udpeger to nye repræsentanter til EU's ungdomsdialog. Valget er faldet på Emma Skyggebjerg Kjær fra Danske Gymnasieelevers Sammenslutning og Alexandra Dagmar Lund Rasmussen fra Konservativ Ungdom.

Billedet viser Alexandra Dagmar Lund Rasmussen (tv) og Emma Skyggebjerg Kjær (th), som er udpeget som EU-ungdomsrepræsentanter.
Alexandra Dagmar Lund Rasmussen (tv) og Emma Skyggebjerg Kjær (th) er udpeget som EU-ungdomsrepræsentanter. Ida Guldbæk Arentsen for DUF

Det bliver Emma Skyggebjerg Kjær og Alexandra Dagmar Lund Rasmussen som det næste halvandet år skal repræsentere danske unge i Europa.

Det er nemlig dem, som DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd har udpeget som Danmarks nye repræsentanter til EU's ungdomsdialog. Her skal de være med til at bringe unges perspektiver ind i de europæiske beslutningsprocesser.

Emma Skyggebjerg Kjær er indstillet af Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, mens Alexandra Dagmar Lund Rasmussen er indstillet af Konservativ Ungdom.

"Det er vigtigt, at unge også er repræsenteret, når vi taler storpolitik. Europa er også ungdommens, og derfor skal unge have en stemme, når beslutninger om Europas fremtid bliver truffet.Emma Skyggebjerg Kjær og Alexandra Rasmussen kommer med stærke perspektiver og et stort engagement, som vil være med til at sikre, at danske unges stemmer bliver hørt i EU," siger Anneline Larsen, der er forperson for DUF.

To stærke stemmer for danske unge i Europa
Som EU-ungdomsrepræsentanter skal Emma Skyggebjerg Kjær og Alexandra Dagmar Lund Rasmussen være bindeled mellem danske unge og de europæiske beslutningstagere.

Gennem EU's ungdomsdialog skal de indsamle unges perspektiver, deltage i nationale og europæiske arrangementer og bidrage til, at danske unges erfaringer og idéer bliver en del af samtalen om Europas fremtid.

"Jeg vil gerne repræsentere den danske ungdom i EU, fordi jeg gerne vil bidrage til at gøre unionen mere nærværende for os unge. For alt for mange af mine jævnaldrende virker EU fjernt og uvedkommende, men i virkeligheden påvirker det stort set alt, hvad der betyder noget for os. Det er så vigtigt, at vi unge både bliver hørt, men samtidig også forstår beslutningerne og processerne," siger Emma Skyggebjerg Kjær.

For Alexandra Dagmar Lund Rasmussen handler opgaven som EU-ungdomsrepræsentant især om at skabe dialog med unge på tværs af Danmark og Europa og gøre de europæiske debatter mere tilgængelige.

"Jeg glæder mig mest til at møde unge fra hele Danmark og Europa og høre, hvad der fylder for dem. Det er ofte i de samtaler, hvor man bliver klogere på både forskellene og alt det, vi faktisk har til fælles. Jeg glæder mig også til at være med til at gøre EU-debatten mere tilgængelig for unge. Der er mange store spørgsmål på spil i Europa lige nu, og jeg tror, at unge både kan og skal tage mere plads i de debatter," siger Alexandra Dagmar Lund Rasmussen.

EU's ungdomsdialog er EU's officielle platform for dialog mellem unge og beslutningstagere. Her samles unges perspektiver og anbefalinger fra hele Europa, som bringes videre til nationale regeringer og EU's institutioner.

De danske EU-ungdomsrepræsentanter spiller en central rolle i at sikre, at danske unges stemmer bliver hørt i den proces.

Fakta om EU's ungdomsdialog

  • EU's ungdomsdialog er EU's officielle platform for dialog mellem unge og beslutningstagere.
  • Dialogen samler unge og politikere fra hele Europa om aktuelle samfundsudfordringer og politiske prioriteter.
  • Danmark repræsenteres af to EU-ungdomsrepræsentanter ad gangen.
  • EU-ungdomsrepræsentanterne udpeges for en periode på 1,5 år.
  • DUF koordinerer den danske deltagelse i EU's ungdomsdialog.

Nøgleord

Kontakter

DUFs pressetelefon

Henvendelser pr. SMS læses ikke. Send en mail til presse@duf.dk

Tlf:22109005presse@duf.dk

Billeder

Alexandra Dagmar Lund Rasmussen er indstillet af Konservativ Ungdom.
Alexandra Dagmar Lund Rasmussen er indstillet af Konservativ Ungdom.
Ida Guldbæk Arentsen for DUF
Download
Emma Skyggebjerg Kjær er indstillet af Danske Gymnasieelevers Sammenslutning.
Emma Skyggebjerg Kjær er indstillet af Danske Gymnasieelevers Sammenslutning.
Ida Guldbæk Arentsen for DUF
Download

DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd

DUF - Dansk Ungdoms Fælleråd er paraplyorganisation for 78 landsdækkende, demokratiske børne- og ungdomsorganisationer, der i alt repræsenterer over 600.000 danske børn og unge.

Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye