Tag med på en tidsrejse til middelalderen midt i Roskildes historiske centrum
24.6.2026 08:15:00 CEST | ROMU | Pressemeddelelse
Roskilde Middelalderdage vender tilbage den 3. og 4. august med masser af sjove aktiviteter, en sanselig oplevelse af middelalderens lyde og dufte og endnu mere formidling af en periode, hvor Roskilde var en af landets vigtigste danske byer.

Det er efterhånden blevet en tradition, at Stændertorvet i Roskilde hvert år i begyndelsen af august dufter lidt af fortiden. Nærmere bestemt middelalderen, der er det periodiske omdrejningspunkt for Roskilde Middelalderdage, som for tredje gang indtager det centrale torv i Roskildes historiske bykerne. I år finder arrangementet sted den 3. og 4. august.
På bedste middelaldervis træder man ind i oplevelsen gennem to byporte, der omkranser festivalområdet på Stændertorvet. Inden for portene kan man opleve smeden på arbejde ved essen, man kan lade næsen pirre af den duftende middelaldermad, og man kan overgive sig til fortælleren Mikkel Langbues spændende historier. Med vejledning fra skrivernonnen Lise kan man lære at skrive gotisk skrift eller middelalderruner. Der er også mulighed for at klæde sig i periodens middelalderkjoler fra Fru Ingeborgs garderobe eller prøve at iføre sig både rustninger og våben, som jo var en naturlig del af middelalderens krigsudstyr.
Middelaldertaffel og musiske indslag
Ligesom sidste år kan man købe billet til mandag under festivalen at sætte sig til bords i den gamle byrådssal ved et overdådigt middelaldertaffel, som har både middelaldermad og gode historier på menuen. Men der er også kommet flere programpunkter på det indendørs program. I byrådssalen vil der være foredrag med arkæolog i ROMU, Jesper Langkilde, som på en lang række udgravninger har været med til at afdække sporene efter Roskildes middelalder. Derudover danner det smukke rum også ramme om et forfatterarrangement.
”Vi styrker i år formidlingen af middelalderdagene, og her kommer vi i højere grad til at bruge byrådssalen. Den er et perfekt forsamlingsrum med det helt rigtige udtryk, som passer rigtig godt til Roskilde Middelalderdage. Det giver os også mulighed for at lave et skel i formidlingen: Mens man på Stændertorvet kan gå rundt i det levende univers med folk i middelalderdragter, duften af mad og musik fra perioden, har man inde i byrådssalen ro til at dykke ned i den lidt mere nørdede formidling,” fortæller Mathias Kølbæk Christensen, historiker i ROMU og projektleder for Roskilde Middelalderdage.
På jagt efter Roskildes middelalder
I Roskilde er sporene fra middelalderen tydelige i bybilledet, og flere af de aktører, der har til huse i bygninger fra perioden, er også involveret i middelalderdagene. I Roskilde Domkirke kan man komme til koncert med Chordae Mariae, og klosterforvalter ved Roskilde Kloster, Søren Lyder Jacobsen, giver en guidet rundvisning i området omkring klosteret. I Sankt Laurentius Kirkeruin er der mandag koncert med Instrumentmagerens kone, der efterfølgende vil spille musik på Stændertorvet.
Som de tidligere år vil der også være byvandringer rundt i byen for både børn og voksne. Her går turen forbi nogle af de steder, hvor ruiner og andre spor efter middelalderens Roskilde stadig er synlige i byen. Turen for voksne kræver gode ben og godt fodtøj, da turen på cirka halvanden time delvist foregår i kuperet terræn. Er man nysgerrig efter at høre om byens mange kilder, der var helt essentielle for byen i middelalderen, kan man komme med på en kildevandring med de lokale kilde-kendere, Henrik Denman og Gorm Bruun Hansen. Turene er gratis, men kræver tilmelding via billetto.
Læs mere på romu.dk/roskilde-middelalderdage.
Kontakter
Mathias Kølbæk ChristensenProjektleder, Roskilde Middelalderdage
Tlf:27 15 71 57mathiaskc@romu.dkStine BlegvadPresseansvarligROMU
Tlf:24 26 61 72stinebleg@romu.dkBilleder



Links
Om ROMU
ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.
ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Georadar afslører stort klosteranlæg fra middelalderen i Roskilde11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hidtil har man troet, at Sankt Clara Kloster fra 1200-tallet var gået tabt. Men jordskanninger af området, hvor klosteret lå i middelalderen, har afsløret et stort og velbevaret klosteranlæg. Fundet lægger sig i rækken af mange, der fortæller om Roskilde som en central by i middelalderen.
ROMU og Fors udvikler sammen et skoleforløb om kilderne i Roskilde29.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Roskildes historiske kilder får nu nyt liv i undervisningen. Museumsorganisationen ROMU og forsyningsselskabet Fors har sammen udviklet et undervisningsforløb, der inviterer elever i 3.-6. klasse ud i byen for at opleve, undersøge og reflektere over kildernes og vandets betydning før, nu og i fremtiden.
Få meget mere sommer for pengene med ROMUs brandvarme sommertilbud26.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Tilbring sommeren med vikinger, købmænd og rockstjerner – det er ikke så dyrt, som det lyder. Med en stor sommerkampagne lover ROMU nemlig en stribe stærke oplevelser til halv pris hele sommeren. Så tag familien under armen og planlæg en indholdsrig, men budgetvenlig ferie.
Aqua kommer på kulturarvs-museum25.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
14 millioner solgte albums taler deres tydelige sprog. Aquas debutalbum ’Aquarium’ fra 1997 er ikke til at komme udenom i dansk musikhistorie. Derfor dykker Rockmuseet nu ned landets største musikalske eksport-eventyr fra 90’erne lige fra Tølløse til Tokyo.
Fem stærke hold skal konkurrere om at skabe udstillingerne til Roskilde Domkirke Verdensarvscenter17.6.2026 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for at skabe medrivende publikumsoplevelser i det kommende Roskilde Domkirke Verdensarvscenter har været overvældende. Ud af et stærkt, internationalt felt er der nu valgt fem gode hold, der skal konkurrere om opgaven med at vække verdensarven til live frem mod åbningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum