Hedebølgen over Europa rammer de danske elkunders regning
23.6.2026 06:00:00 CEST | Norlys | Pressemeddelelse
Elpriserne har været opsigtsvækkende dyre i juni – særligt i aftentimerne. Faktisk skal vi helt tilbage til energikrisen for at finde et højere prisniveau. En cocktail af heftig sommervarme og øgede priser på fossil energi som gas er blandt forklaringerne.

I aften runder den rene elpris* fire kroner per kWh.
Det er nogle af de allerdyreste elpriser i år. For elkunderne i Jylland og på Fyn topper prisen på hele 4,8 kr/kWh, mens den topper på 4,7 kr/kWh for de sjællandske elkunder.
- Som elkunde betaler det sig at holde øje med elpriserne i dag – der er penge at spare, hvis man bare er en smule bevidst. Priserne topper ganske vist i aften, men i de billigste timer ligger de helt nede omkring 0,40 kr/kWh. Det er nogle markante udsving, siger Mads Brøgger, der er direktør i Norlys’ energiforretning.
Med en gennemsnitspris på over 1 kr/kWh bidrager dagen også til en generelt opsigtsvækkende prisudvikling i juni måned, der indtil nu har vist sig fra den sommerlige side med lune temperaturer og masser af sol.
Derfor skulle man også tro, at særligt de mange solskinstimer over Danmarks solceller ville smitte positivt af på elpriserne. Men i juni har den rene elpris ligget markant højere for årstiden end normalt. Særligt i aftentimerne, hvor gennemsnitsprisen i de dyreste timer har ligget helt oppe omkring 1,34 kr/kWh alene for den rene elpris i begge prisområder.
- Med moms, tariffer og afgifter har det ikke været unormalt, at de danske elkunder har betalt over to kroner per kilowatt-time. Så høje gennemsnitspriser skal vi tilbage til energikrisen i 2022 for at finde, og derfor er det opsigtsvækkende, siger Mads Brøgger.
Der er ifølge Mads Brøgger særligt to forklaringer på, at priserne har været dyre i juni.
For det første har den efterhånden langvarige konflikt omkring Hormuz-strædet været med til at sende priserne på fossile brændsler op, og dertil kommer, at flere steder i Europa lige nu er ramt af hedebølge. Det betyder fx, at vi skruer op for airconditionanlægget i både hjem og virksomheder, hvilket er med til at øge elforbruget markant.
|
Dyreste time i juni |
DK1 |
DK2 |
|
2026** |
20-21: 1,35 kr/kWh |
20-21: 1,35 kr/kWh |
|
2025 |
19-20: 0,95 kr/kWh |
19-20: 0,98 kr/kWh |
|
2024 |
19-20: 0,79 kr/kWh |
19-20: 0,80 kr/kWh |
|
2023 |
19-20: 0,89 kr/kWh |
19-20: 0,85 kr/kWh |
|
2022 |
19-20: 2,13 kr/kWh |
19-20: 2,09 kr/kWh |
**Data for juni 2026 dækker perioden 1. juni t.o.m. 23. juni.
*Oveni den rene elpris kommer eltariffen til statslige Energinet, abonnementer, spottillæg, moms og nettarif til det lokale elnetselskab. Tarifferne kan også svinge fra time til time afhængig af, hvilken tarifmodel de enkelte elnetselskaber bruger.
Pressemeddelelsen er blevet rettet. Det fremgik tidligere, at den rene elpris nåede ned til omkring 0,15 kr/kWh. Det var en fejl - det er i stedet 0,40 kr/kWh.
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPresserådgiverNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder

Om Norlys
Norlys er en dansk andelsejet energi- og telekoncern. Vi leverer energi, internet, tv, mobiltelefoni og ladeløsninger og driver den kritiske infrastruktur, som forbrugere og virksomheder er afhængige af hver dag.
Norlys ejer landets største elnet og fibernet og halvdelen af mobilnettet TN-Network. Vi driver et landsdækkende ladenetværk til både elbiler og tung transport og ejer aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading samt Greenab og er medejere af Eurowind Energy, der udvikler vind- og solenergi i Europa.
Vores 4.700 medarbejdere arbejder hver dag for at levere stabile forbindelser, sikker drift og løsninger med afsæt i kundernes behov. Som dansk andelsejet virksomhed med mere end 820.000 andelshavere investerer vi langsigtet i den infrastruktur og de teknologier, der binder Danmark sammen - i dag og i generationer fremover.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Elprisen topper i aften, men ekstremt høje priser er stadig en sjældenhed22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen tager igen i aften et markant hop, men forbrugerne bør se på årets samlede prisbillede frem for ganske få dyre timer. For der er faktisk langt flere timer med negative elpriser end med de ekstremt dyre.
Dyr gas sender elprisen over én krone i gennemsnit for første gang siden energikrisen15.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Halvvejs gennem september ligger den gennemsnitlige elpris over én krone per kilowatt-time for første gang i knap fire år. Hvis priserne fortsætter på samme niveau, tegner september til at blive en dyr måned for de danske elkunder.
Norlys’ kundeselskab henter erfaren teleprofil til bestyrelsen11.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Helbo, der er teknologidirektør i hollandske VodafoneZiggo, er indtrådt i bestyrelsen hos Norlys’ kundeselskab. Han kommer med stor international erfaring fra telebranchen og et stærkt fokus på teknologi, automatisering og kundeoplevelser.
Vindstille vejr og dyre gaspriser sender elpriserne i vejret10.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne skal forberede sig på nogle af årets dyreste strømtimer torsdag aften. I de dyreste timer passerer den rene elpris nemlig 3 kr./kWh i både Vest- og Østdanmark.
Norlys vender mobilmarkedet på hovedet og gør fri data til standard1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. september gør Norlys fri data til standard i alle nye private mobilabonnementer. I stedet for at vælge datapakke skal kunderne fremover vælge den hastighed på forbindelsen, der passer til deres behov.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum