37-årig idømt fængsel for butikstyveri og overtrædelse af indrejseforbud
19.6.2026 13:26:21 CEST | Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi
En 37-årig litauisk statsborger blev fredag ved Retten i Kolding idømt 40 dages ubetinget fængsel ved en straksdom. Manden blev fundet skyldig i den 18. juni 2026 at have stjålet varer for 2.092,50 kroner fra Bilka i Vejle. Han blev desuden dømt for at have opholdt sig i Danmark i strid med et tidligere indrejseforbud på fire år. Retten besluttede samtidig at udvise den 37-årige af Danmark med et nyt indrejseforbud på seks år. Manden modtog dommen.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi
Grundlovsforhør ved Retten i Horsens kl. 12.3026.6.2026 13:20:48 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 48-årige mand er blevet varetægtsfængslet til den 22. juli. Det er sket efter grundlovsforhøret, der blev holdt for lukkede døre.
Grundlovsforhør ved Retten i Kolding kl. 10.3026.6.2026 09:42:25 CEST | Myndighedsmeddelelse
En 30-årig udenlandsk mand fremstilles i grundlovsforhør i dag ved Retten i Kolding kl. 10.30. Manden er sigtet for blufærdighedskrænkelse og for i skjul at have filmet personer på et toilet i Fredericia.
Grundlovsforhør ved Retten i Horsens kl. 11.0026.6.2026 09:29:01 CEST | Myndighedsmeddelelse
En 72-årig mand med rumænsk statsborgerskab blev torsdag anholdt for butikstyveri. Han er sigtet for at have stjålet elektronikudstyr i en butik i Høegh Guldbergs Gade i Horsens samt for at overtræde et indrejseforbud. Manden fremstilles i dag kl. 11.00 i grundlovsforhør ved Retten i Horsens.
Grundlovsforhør ved Retten i Kolding kl. 12.3025.6.2026 14:38:46 CEST | Myndighedsmeddelelse
Resultat af grundlovsforhør: Den 26-årige kvinde er blevet varetægtsfængslet i fire uger.
38-årig idømt fængsel for hvidvask og hæleri25.6.2026 12:40:19 CEST | Myndighedsmeddelelse
En 38-årig mand fra Aarhus er ved Retten i Kolding blevet idømt to år og tre måneders fængsel for hvidvask og hæleri af særlig grov beskaffenhed. Han blev også frakendt retten til at deltage i ledelsen af en erhvervsvirksomhed i Danmark eller i udlandet uden at hæfte personligt og ubegrænset for virksomhedens forpligtelser. I forbindelse med sagen er der sket konfiskation af ikke under 1.045.219 kroner og 4.630 euro i kontanter. Han blev også tildelt en advarsel om udvisning. Han modtog dommen.
