Nyt medlem indtræder i FDE Fondens bestyrelse
19.6.2026 06:00:00 CEST | ITD - International Transport Danmark | Pressemeddelelse
FDE Fonden har udpeget Henrik J. Meinertz som nyt bestyrelsesmedlem.

Efter rokaden i FDE Fondens bestyrelse, som blev offentliggjort i forbindelse med bestyrelsesmødet den 19. maj 2026, og hvor Jens Iwer Petersen efter 17 år som formand udtrådte af bestyrelsen, har fonden nu udpeget det sidste bestyrelsesmedlem. Valget er faldet på Henrik J. Meinertz.
Henrik J. Meinertz arbejder til daglig som Head of Hummel Distribution Center i Padborg og kommer med mere end 25 års erfaring inden for produktion, distribution, drift, økonomi og strategisk ledelse. Derudover har Henrik en interesse for automatisering og kunstig intelligens, som han ser frem til at bringe i spil i bestyrelsesarbejdet:
"Vi står midt i en tid, hvor der sker meget på det teknologiske område. Jeg ser mange muligheder for, hvordan automatisering og kunstig intelligens kan bruges i både driftsmæssige og ledelsesmæssige sammenhænge. Det er en udvikling, jeg finder utrolig spændende, og jeg ser frem til at bidrage med mine erfaringer på området,” siger Henrik J. Meinertz.
Det er også kompetencer, som bestyrelsen forventer at få stor glæde af i de kommende år:
”Vi oplever, at vi modtager stadigt flere ansøgninger om støtte til projekter, der handler om teknologi, innovation og nye måder at udvikle transportbranchen på. Derfor er vi glade for at kunne byde Henrik velkommen i bestyrelsen og ser frem til at drage nytte af hans erfaringer og perspektiver,” siger Susanne D. Provstgaard, der for nylig overtog posten som formand.
FDE Fondens bestyrelse består nu af formand Susanne D. Provstgaard samt medlemmerne Anders Hjulmand, John A. Skovrup, Kristina Ringkjøbing-Christiansen, Lars Jørgen Skov, Christina Baun Hansen og Henrik J. Meinertz.
Kontakter
Helene Gohr PetersenKommunikationskonsulent
Tlf:60208970hgpe@itd.dkSusanne D. ProvstgaardFormand for FDE Fonden
Tlf:2092 2276susanne@provstgaard.netUlla M. ThietjeAdministrator
Tlf:74671233umt@itd.dkLinks
FDE Fonden
FDE Fonden har til formål at yde økonomisk støtte, igangsætte og deltage i projekter, aktiviteter og initiativer, der har relation til og/eller er til gavn for transport- og logistikbranchen. Fonden kan herudover også anvende sine midler til uddeling til rent sociale formål relateret til transport- og logistikbranchen. Fonden har to årlige ansøgningsrunder – i marts og i september.
I den seneste uddelingsrunde i september 2025 fik 26 projekter støtte for i alt 1,2 mio. kr. Projekterne omfattede blandt andet nye undervisningsmaterialer, trafiksikkerhedsinitiativer og tiltag, der skal inspirere næste generation til at vælge en fremtid i branchen. Derudover uddeler fonden hvert år Initiativprisen i logistik- og transportbranchen.
FDE Fonden blev etableret 1. november 2009 og er stiftet af ITD, brancheorganisation for den danske vejgodstransport. Læs mere på fondens hjemmeside www.fdefonden.dk.
Følg pressemeddelelser fra ITD - International Transport Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ITD - International Transport Danmark
ITD til nyudnævnt transportminister: Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden3.6.2026 16:33:12 CEST | Pressemeddelelse
International Transport Danmark (ITD) ønsker Signe Munk tillykke med udnævnelsen som transportminister og minister for land og by. Nu skal regeringsgrundlagets løfter om bedre erhvervsvilkår omsættes til konkrete løsninger for vognmændene.
International Transport Danmark accepterer ny udsættelse af vejafgiftsstævning29.5.2026 08:17:48 CEST | Pressemeddelelse
Transportministeriet og Skatteministeriet har bedt om mere tid til at revidere bødepraksissen for vejafgiften. International Transport Danmark accepterer udsættelsen, men fastholder kravet om en lovlig bødemodel.
80 unge samledes i Aarhus for at styrke fremtidens transportbranche28.5.2026 15:49:16 CEST | Pressemeddelelse
Når fremtidens transportbranche skal formes, kræver det mere end faglig viden. Det kræver stærke relationer på tværs af virksomheder og fagområder. Med støtte fra FDE Fonden samlede Aarhus Transport Group Next (ATG Next) derfor 80 unge fra transport- og logistikbranchen i Aarhus til en aften, hvor netværk, erfaringsudveksling og fællesskab var i centrum.
Formand takker af efter 17 år i spidsen for transport-fond19.5.2026 15:45:16 CEST | Pressemeddelelse
Efter mange år med samme formand er tiden kommet til at give stafetten videre i FDE Fonden. En ny profil med solid erfaring fra transportbranchen træder nu til og skal stå i spidsen for fondens videre arbejde med at styrke og videreudvikle branchen.
Genvalgt ITD-formand erklærer krig mod bureaukratiet30.3.2026 10:16:13 CEST | Pressemeddelelse
Bureaukrati og administrative byrder er vokset markant og presser vognmændenes daglige drift og økonomi. Sådan lød advarslen fra International Transport Danmarks genvalgte formand på organisationens generalforsamling lørdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum