Lif om økonomiaftale: Nødvendigt løft af regionernes økonomi
19.6.2026 11:45:01 CEST | Lif Lægemiddelindustriforeningen | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har indgået en økonomiaftale for 2027 med en solid økonomisk ramme, og særligt et fortsat fokus på USA’s ‘Most Favored Nation’- politik for lægemidler vækker tilfredshed i Lægemiddelindustriforeningen.

Regeringen og Danske Regioner har i dag indgået en aftale om regionernes økonomi for 2027. Med aftalen hæves regionernes driftsrammer realt med 2,3 mia. kr.
Ifølge Lif – Lægemiddelindustrien er det positivt, at der lægges en mærkbar større økonomisk ramme for sundhedsvæsenet, og ikke mindst at det ser ud til, at det aftalte loft for sygehusudgifter, muliggør en fortsat udvikling i kvaliteten af det specialiserede sygehusvæsen.
”Der er hårdt brug for den her pengeindsprøjtning til regionerne. Vi står midt i implementeringen af en sundhedsreform, en psykiatri under massivt pres, flere mennesker med kronisk sygdom og mangel på hænder. Og så står sundhedsvæsenet lige nu også overfor geopolitiske udfordringer, som udgør en trussel mod danskernes adgang til ny medicin. Derfor er det her helt nødvendigt og et vigtigt skridt i den rigtige retning,” siger Thomas Senderovitz, administrerende direktør i Lif.
Pres på patienters adgang til medicin
Det er også et vigtigt signal i den nye aftale, at man nævner den ’Most Favored Nation’ (MFN) – task force, som den nye regering har valgt at videreføre.
USA’s ’Most Favored Nation politik’ (MFN) betyder, at USA ikke vil betale mere for medicin end en række udvalgte lande – herunder Danmark – hvilket kan få direkte betydning for både priser, lanceringer og adgangen til innovative lægemidler for danske patienter.
”Det er meget positivt, at regeringen og Danske Regioner er opmærksom på konsekvenser af MFN, og at det er nævnt i aftalen. Det viser, at der er en forståelse for, at de globale rammevilkår i stigende grad sætter danskernes adgang til medicin under pres. Man skal huske, at for den enkelte patient, så handler det om alt andet end markedsmekanismer. Det handler om, hvorvidt man som patient i Danmark også fremover har adgang til den nyeste og bedste behandling, når man får brug for den,” siger Thomas Senderovitz.
Han peger samtidig på behovet for opfølgning:
“Det er en kompleks udfordring, som kræver politisk opmærksomhed og handling og ikke mindst større fleksibilitet i regionernes budgetter. Nu er det vigtigt, at der følges op med konkrete initiativer, så vi kan sikre hurtig adgang til innovativ behandling for danske patienter og samtidig fastholde Danmarks position som et stærkt life science-land. Derfor ser vi også frem til, at samarbejdet i MFN-taskforcen kommer hurtigt i gang,” siger han.
Kontakter
Marie Grabow WestergaardKommunikationschefLif
Tlf:+45 23 10 57 14mgw@lif.dkAnne-Line Lykkegaard BudolfsenPresse- og kommunikationskonsulent i Lif
Tlf:40259735alb@lif.dkLinks
Om Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Life science boomer i økonomien, men halter i danskernes bevidsthed8.6.2026 11:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Som industri er life science-sektoren afgørende for væksten i dansk økonomi. Alligevel svarer hver anden dansker ifølge en ny undersøgelse, at de ikke, hvad life science dækker over. Et problem, der skal tages alvorligt, mener Lif.
Lif: Regeringen sender et stærkt signal om Danmarks ambitioner som life science-nation.2.6.2026 16:06:49 CEST | Pressemeddelelse
Tydelige ambitioner om at fremme både danske patienters adgang til innovative behandlinger, sætte sundhed højere på dagsordenen og samtidig styrke konkurrenceevnen i Danmark. Det nye regeringsgrundlag indeholder mange plusser, mener Lif.
Ny kampagne fra Lif: Danmark er på medicin – heldigvis26.5.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en ny landsdækkende kampagne sætter Lif – Lægemiddelindustriforeningen, fokus på en vigtig sandhed. Dansk økonomi står og falder i stigende grad med life science.
Vild start på 2026: Lægemiddelindustrien driver dansk økonomi frem20.5.2026 10:58:47 CEST | Pressemeddelelse
Dansk økonomi er kommet usædvanligt stærkt fra start i 2026 med en BNP-vækst på 1,9 pct. Fremgangen er i høj grad drevet af industrien – og særligt lægemiddelindustrien, som endnu en gang viser sin afgørende betydning for dansk økonomi.
Lif: Positivt med en snarlig evaluering af Medicinrådet19.5.2026 10:28:02 CEST | Pressemeddelelse
“Det er positivt, at Danske Regioner nu annoncerer den evaluering af Medicinrådet, vi længe har efterspurgt. Der er behov for at få fakta på bordet og skabe et solidt grundlag for en politisk drøftelse af rådets arbejde og ambitionerne for adgang til nye lægemidler i Danmark,” siger adm. direktør i Lif, Thomas Senderovitz.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum