Tilbage på sporet: Huset Ung må igen håndtere medicin
17.6.2026 16:45:00 CEST | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse
Styrelsen for Patientsikkerhed giver nu tilladelse til, at medarbejderne i Huset Ung igen må varetage de sundhedsfaglige opgaver og styre medicinen for de børn og unge, der bor der. Det sker som led i et nyt påbud, hvor medarbejderne i Huset Ung efter flere måneders undervisning og oplæring nu er klar til at løfte opgaven.

”Det lyder lidt paradoksalt med et nyt påbud, men denne gang skal påbuddet sikre, at vi igen overtager alle sundhedsfaglige opgaver i Huset Ung, og det sker selvfølgelig under tæt opfølgning fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Denne gang er påbuddet det næste vigtige skridt for at sikre patientsikkerheden i Huset Ung,” siger Pia Damtoft, direktør for Borger & Arbejdsmarked i Esbjerg Kommune.
Siden februar har Huset Ung arbejdet målrettet med at rette op på de fejl og mangler, som Styrelsen for Patientsikkerhed konstaterede ved sit tilsyn. Dengang betød påbuddet blandt andet, at medarbejderne på Huset Ung ikke længere måtte håndtere og udlevere medicin til de børn og unge, der bor på stedet, fordi styrelsen vurderede, at der var kritiske problemer for patientsikkerheden.
Påbuddet handlede blandt andet om usikker medicinhåndtering, mangelfuld dokumentation, uklarhed om ansvar og kompetencer samt manglende procedurer for, hvordan medarbejdere skulle reagere, hvis en ung var selvmordstruet eller gav udtryk for selvskade. Styrelsen fandt også udløbne sterile medicinsk udstyr som tape, handsker og plastre.
Nu har styrelsen været tilbage på døgntilbuddet, og Huset Ung får med et nyt påbud mulighed for igen at løse de sundhedsfaglige opgaver. Denne gang under tæt opfølgning fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Det betyder, at Huset Ung i praksis skal vise, at de nye arbejdsgange, procedurer, det nye journalsystem og de sundhedsfaglige medarbejdere styrker patientsikkerheden på stedet.
”Påbuddet vi fik i februar, var helt berettiget. Der var alt for mange ting, vi ikke havde styr på, men det er der rettet op på. Nu har vi arbejdet målrettet med at styrke både arbejdsgange, dokumentation, den sundhedsfaglige organisering og uddannelse af ledelse og personale på Huset Ung,” siger Pia Damtoft.
Huset Ung har blandt andet indført nye procedurer, taget et nyt journalsystem i brug og ansat sundhedsfaglige medarbejdere, som skal understøtte den daglige praksis og sikre tydeligere ansvar omkring de sundhedsfaglige opgaver.
”Vi er glade for, at Huset Ung nu får mulighed for igen at varetage medicinhåndteringen under Styrelsen for Patientsikkerheds supervision. Det er et vigtigt skridt, men det er også en opgave, vi går ydmygt til. Nu skal vi vise i praksis, at de nye retningslinjer og arbejdsgange fungerer, og at de bidrager til at passe bedst muligt på de børn og unge, der bor på Huset Ung,” siger Pia Damtoft.
Kontakter
Pia Damtoft, direktør for Borger & Arbejdsmarked, mail: pind@esbjerg.dk, mobil: 4020 8973
Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Ny scene i Esbjerg Bypark er klar til endnu flere oplevelser17.6.2026 10:46:07 CEST | Pressemeddelelse
Fra korfestival og sommerkoncerter, sommeropera, Suset og Fantasyfestival: Den nye scene i Esbjerg Bypark har allerede masser af spændende events på plakaten. Har du et arrangement, der kalder på en scene med plads til mange publikummer, kan du også leje dig ind.
Fra VM drømme til skolegård: Danmarks første brasilianske fodboldpark åbner i Esbjerg16.6.2026 10:21:34 CEST | Pressemeddelelse
Bakkeskolens nye fodboldpark bringer brasiliansk boldglæde ind i skoledagen og skal samtidig åbne sig mod byens fodboldklubber og lokale fællesskaber.
Spar2 kommer blæsende tilbage til Esbjerg Festuge15.6.2026 12:35:58 CEST | Pressemeddelelse
Allerede på torsdag tager Spar2 revanche til Esbjerg Festuge. Efter fredagens afbrudte koncert er det nemlig lykkedes at få det populære band tilbage på programmet.
Programmet er klar: Fantasyfestival lokker med 160 oplevelser og 115 stande15.6.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan festivalgæsterne gå på opdagelse i årets program og planlægge deres egen rejse gennem festivalweekenden den 19. og 20. september. Vil man med til de mest eftertragtede foredrag og workshops, er det nu, man skal købe armbånd og booke pladsbillet.
Byparken skal være tryg og rar for alle11.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Bypark er blevet et populært samlingspunkt for mange. Med flere tiltag vil Esbjerg Kommune være med til at sikre, at parken fortsat er et trygt og rart sted.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum