Farvel til juli-ræset. Flere danskere vælger sommerferie uden for højsæsonen
17.6.2026 07:00:00 CEST | SUNWEB GROUP | Pressemeddelelse
Rejsebranchen kan måske snart stryge begrebet lavsæson. Sommersæsonen breder sig nemlig betragteligt, og det er en tendens, der kun ser ud til at fortsætte.

Det er ikke bare danskerne, men folk i hele den vestlige verden, der rejser mere end nogensinde tidligere, og selvom rejser i skolernes sommerferie, som altid, er efterspurgt, er det rejser i ”lavsæsonenerne”, altså maj og september/oktober, der driver den største stigning i salg af rejser.
- Vi ser både børnefamilier, seniorer og unge, der ønsker at spare mange penge på rejser i lavsæsonerne, hvor der også er bedre plads og behagelige temperaturer i Sydeuropa. Mens salget af rejser i skolernes sommerferie er en smule over niveau i forhold til sidste år, er perioden midt september til slut oktober lige nu små 20 % over samme periode sidste år, fortæller Jan Lockhart, der er nordisk chef i Sunweb.
I nogle tilfælde er prisen på samme rejse med afgang i lavsæsonen helt ned til halv pris af, hvad den koster i juli måned pga. høj efterspørgsel.
- Det er klart, det kan mærkes på feriebudgettet, hvis man er en flok, der skal afsted sammen, og der er en klar tendens til, at flere tænker mere over udgifterne, men stadig ønsker at rejse ud i verden. Sammen med de andre fordele ved for- og eftersommer-månederne, forstår jeg godt, at rejsebranchen oplever, at sommersæsonen nu breder sig langt ud over den klassiske ferieperiode, og det er vi kun glade for, siger Jan Lockhart.
De mest populære rejsemål i ”lavsæsonerne” er: Spanien, Grækenland, sydlige Tyrkiet og Egypten.
Nøgleord
Kontakter
Jan LockhartNordisk chef, Sunweb
Tlf:+45 61 20 90 98jan.lockhart@sunwebgroup.comBilleder
Links
Om Sunweb
Sunweb i Danmark er en del af Sunweb Group, der opererer på syv internationale markeder – i Holland, Belgien, Danmark, Sverige, Frankrig, Storbritannien og Tyskland.
Sunweb Group er en af de største rejsearrangører i Europa med over en million rejsende på sol og skiferie årligt.
I Danmark har Sunweb eksisteret siden 2010, og er på 15 år vokset til at være en af de største charterarrangører i landet.
I 2023 rejste 168.000 danskere på sol- eller ski-ferie med Sunweb.
SunwebGroup er ejet af kapitalfonden, Triton.
Følg pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Skoleferien tæt på udsolgt - ustadigt dansk sommervejr sælger rejser i rekordtempo9.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skybrud og kraftig vind, mikset med køligere temperaturer og lidt sol. Det ustadige sommervejr har ramt Danmark og sat ekstra fut i danskernes indkøb af sommerrejser. Skoleferien er tæt på udsolgt, men der er et par enkelte tricks til at få fat i de sidste rejser.
Danskerne kæmper med at sove - god søvn er blevet den nye luksus på ferien27.5.2026 08:15:19 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne sover for lidt og for dårligt, og de er ikke de eneste - i store dele af verden har både voksne og børn store problemer med at sove nok og godt. God søvn er blevet en efterspurgt luksus, når vi holder ferie.
Her er de billigste solrejser for børnefamilier i skolernes sommerferie4.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er lige nu de fleste børnefamilier lægger planer for, hvor og hvordan de skal holde årets sommerferie. Nogle vælger sommerhus ved den danske kyst, nogle kører på campingferie, mens andre hopper på et fly mod sikker sol og varme. Rejser man lige før skolesommerferien er der, som altid, mange penge at spare:
Hver fjerde går offline på ferien: Mental ro er vigtigere end nogensinde, også når vi rejser på ferie22.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi bliver konstant eksponeret for nyheder om krig, konflikt og uroligheder, uanset hvor vi kigger hen, og behovet for mental ro er større end nogensinde. En spørgeundersøgelse om danskernes ferievaner* viser blandt andet, at hver fjerde vælger at gå offline og begrænse skærmbrug på ferierejsen.
Snak om højere oliepriser får danskerne til at købe rejser NU14.4.2026 14:22:48 CEST | Pressemeddelelse
Der bliver talt og skrevet meget om stigende oliepriser og potentiel mangel på flybrændstof, og det smitter af på danskernes indkøb af rejser lige nu. Særligt to markører slår fuldt ud:
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

