Kommunerne har kun afsat omkring halvdelen af pengene til de fysiske rammer i daginstitutionerne
16.6.2026 07:00:00 CEST | BUPL | Pressemeddelelse
Kommunerne har kun afsat omkring halvdelen af de tre milliarder kroner til de mindste børn og daginstitutionerne, som der ellers var lagt op til i økonomiaftalen for 2026, viser ny opgørelse.

Børn og pædagoger kan i år kigge langt efter de penge, der skulle forbedre de fysiske rammer i daginstitutionerne. Kommunerne har nemlig kun budgetteret med omkring halvdelen af de tre milliarder, som regeringen i en aftale med KL havde stillet daginstitutionerne i udsigt i forbindelse med økonomiaftalen for 2026.
Det er det laveste beløb siden 2020, viser BUPLs gennemgang af kommunernes budgettal. Det vil gå ud over de mindste børn.
At kommunerne har afsat så få penge sammenlignet med intentionen i kommuneaftalen vækker stor bekymring i BUPL, fordi investeringerne skulle bidrage til højere kvalitet og bedre trivsel for børnene.
- Det er dybt skuffende. Vi ved fra kvalitetsundersøgelsen fra sidste år, at tre ud af 10 børnehaver har utilstrækkelig kvalitet. Når kommunerne afsætter så få midler, betyder det også, at de kvalitetsforbedringer, der var lagt op til på de fysiske rammer, bliver forsinket eller slet ikke bliver til noget, siger Lars Søgaard Jensen, der er medlem af BUPLs forretningsudvalg med ansvar for de kommunale budgetter og rammer.
- Derfor bør den nye regering binde en del af anlægsmidlerne i de kommende økonomiaftaler til bedre fysiske rammer til daginstitutionerne, siger Lars Søgaard Jensen.
Kvalitet handler også om rammerne
Debatten om kvalitet i daginstitutionerne handler naturligt om normeringer og flere pædagoger, som er vigtigt. Men de fysiske rammer spiller også en afgørende rolle for børns trivsel, udvikling, leg og deltagelse i fællesskaberne.
Bedre indeklima, mindre støj og mere plads til at dele børnene op i mindre grupper giver bedre muligheder for nærvær, tryghed og stærke pædagogiske miljøer.
- Det er svært at skabe ro, nærvær og gode børnefællesskaber, hvis børn og medarbejdere hver dag er omgivet af støj, trange forhold eller et dårligt indeklima. Derfor er det bekymrende, at de investeringer, som skulle forbedre kvaliteten, endnu ikke er blevet omsat til virkelighed, siger Lars Søgaard Jensen.
- Et godt indeklima kan reducere omfanget af smitte via virus og andre luftvejsinfektioner, så sygefravær hos både børn og pædagoger kan mindskes. Men det kræver investeringer i at modernisere daginstitutionernes fysiske rammer, siger han.
Lars Søgaard Jensen peger samtidig på en ny BUPL-undersøgelse blandt pædagogerne, der viser, at 29 procent af pædagogerne synes, at de fysiske rammer på arbejdspladsen er dårlige eller meget dårlige.
Pengene skal gøre en forskel tæt på børn og pædagoger
Mange kommuner står med pressede budgetter og store velfærdsudfordringer. Og derfor er det også tiltrængt og vigtigt, at kommunerne i de senere år har fået bedre muligheder for at investere i både service og anlæg.
Netop derfor er det også afgørende, at de aftaler, der indgås, også bliver omsat til konkrete forbedringer. Aftalerne skal kunne mærkes i børnenes hverdag.
BUPL opfordrer den nye økonomi- og indenrigsminister Pia Olsen Dyhr (SF), som kommer til at sidde for bordenden i de kommende økonomiforhandlinger med KL, til at tage problematikken op med KL.
- Der er behov for, at den nye regering har fokus på reelle velfærdsforbedringer hos kommunerne. Når KL og regeringen aftaler at sætte et beløb af til daginstitutioner, så skal de også fra papiret og ud i de fysiske rammer på stuerne til de små børn og pædagoger. Tiden er kommet til at binde anlægsmidlerne til de områder, som aftales i økonomiaftalerne, siger Lars Søgaard Jensen.
Lars Søgaard Jensen understreger, at han godt ved, at kommunerne har haft en meget presset økonomi i mange år, hvilket går ud over kvaliteten i daginstitutionerne. Derfor bakker BUPL også KL op om sporskiftet, som sikrer kommunerne flere penge til både service og anlæg i 2026.
Fakta:
- 29 procent synes, at de fysiske rammer på arbejdspladsen er dårlige eller meget dårlige (BUPLs Vilkårundersøgelse 2026).
- Kun 5 procent af børnehaverne bliver vurderet til at have god kvalitet samlet set i de fysiske omgivelser indendørs. Ingen vurderes til fremragende (Kvalitetsundersøgelsen 2025 fra UVM og EVA).
- Kommunerne har samlet set afsat/budgetteret med 1,64 milliarder kroner i budgetterne for 2026 til daginstitutioner. Tæller man dagplejen og klubber med – som ikke er nævnt i Økonomiaftalen for 2026 – er det to milliarder kroner (Danmarks Statistik og BUPL).
- Investeringer i daginstitutioners fysiske rammer i omegnen af tre milliarder kroner. (Økonomiaftale 2026 fra Finansministeriet)
Kontakter
BUPL Pressetelefon
Tlf:22 77 40 90BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
Pædagoger topper trist liste: Sværere at ansætte pædagoger end nogen anden faggruppe10.6.2026 06:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er svært at ansætte pædagoger. Rigtig mange ledere må derfor opgive at finde pædagoger til ledige stillinger. Det viser nye tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.
BUPL: Regeringsgrundlag er gode nyheder for børnene2.6.2026 16:21:53 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks nye regering fortjener ros for at have høje ambitioner for børnene. Det mener BUPL-formand Elisa Rimpler, som glæder sig over, at en ny regering har fokus på at løfte fagligheden i både daginstitutioner, skole og fritidsinstitutioner.
BUPL: Skævt at langtidssyge tæller med i normeringen28.5.2026 15:03:28 CEST | Pressemeddelelse
Det giver ingen mening, at 1700 langtidssyge tæller med i normeringen i daginstitutionerne. Det mener BUPL, som vil have bedre normeringer ind i regeringsgrundlaget.
Pædagogerne stemmer ja til ny overenskomst22.4.2026 14:00:04 CEST | Pressemeddelelse
89,4 procent af pædagogerne har stemt ja til nye overenskomster på det kommunale område fra 2026, hvor BUPL især har arbejdet for reallønsfremgang.
Pædagoger overvejer at stoppe, fordi de fagligt ikke kan gøre nok for børnene13.4.2026 06:13:22 CEST | Pressemeddelelse
Hver anden pædagog overvejer at stoppe. Mange pædagoger oplever, at de ikke med baggrund i deres faglighed kan imødekomme børnenes behov tilstrækkeligt. Tre ud af fire har ofte dårlig samvittighed. Det viser ny undersøgelse fra BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum