Fra racerbiler til Beatles-skitse: Nyt ROMU-årsskrift åbner til museets maskinrum
16.6.2026 08:30:00 CEST | ROMU | Pressemeddelelse
ROMUs årsskrift, der samler op på det forgangne år, er på gaden. Her kan læserne blandt andet dykke ned i historien om Paul McCartneys håndtegnede Sgt. Pepper-skitse, nye forskningsprojekter og det omfattende arbejde med at bevare museets mere end 278.000 genstande.

Det var lidt af et scoop, da Rockmuseet i 2025 kunne åbne en udstilling med en helt særlig genstand: Paul McCartneys håndtegnede udkast til det nu så ikoniske cover til Beatles-pladen ’Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’. Tegningen var blevet indleveret til museet af de efterladte til en afdød, dansk Beatles-fan. Den fandt vej til en udstilling på museet og blev en værdifuld tilføjelse til ROMUs imponerende samling af spændende genstande.
Historien om tegningen kan man læse i det nyeste årsskrift fra ROMU, der er på gaden fra den 18. juni. Vanen tro er årsskriftet et kig ind i museets maskinrum, fra udstillinger og arkæologi til forskning og samlingsarbejde. Sidstnævnte bliver på forskellige måder udfoldet i årsskriftet – i mere end én forstand.
”Samlinger er museets bankende hjerte. Det er her, vi som institution skiller os ud og kan noget helt særligt: vores samlinger er fyldt med genstande, der dokumenterer det levede liv gennem tid. Samtidig leger vi med flertydigheden i ordet: vi er en institution, der samler, når vi formidler den viden, der gemmer sig i vores samling. Vi samler folk om udstillinger og arrangementer, vi samler en masse frivillige, vi samler børn og unge om Roskildes historie,” fortæller museumsinspektør i ROMU, Laura Maria Schütze, som sammen med museumsinspektør Jesper Langkilde har redigeret årsskriftet.
Nye genstande og nye løsninger
ROMU forvaltede ved årsskiftet mere end 278.000 forskellige genstande i sin samling, som hele tiden vokser. I årsskriftet kan man læse om nogle af de nyeste tilføjelser til samlingen – som blandt andet Paul McCartneys håndtegnede skitse. Den endte som kronjuvel i udstillingen ’Birthe og Beatles’, men mange andre genstande lever et mere afdæmpet liv i museets magasiner.
Det gør dem ikke mindre vigtige, og museets forpligtelser over for samlingen gælder samtlige genstande. Det ligger der et stort arbejde i, og i årsskriftet kan man blandt andet komme med bag kulisserne i en omfattende hovedrengøring. 2025 var nemlig også året, hvor det lykkedes at få bugt med et skimmelproblem, der har været en udfordring på museets magasin i Jægerspris gennem ti år. Med en ihærdig indsats er magasinet nu igen et sundt opholdssted for både museets genstande og medarbejdere.
I årsskriftet kan man også læse om udstillingen Roskilde Racer, om et projekt med Roskildes kilder, om ny forskning i de kongelige grave i Roskilde Domkirke, om arkæologiske udgravninger, ligesom museumsdirektøren samler op på hele året, der gik i den statsanerkendte institution.
”Det glæder mig utroligt, at ROMU igen i 2025 satte rekord i antallet af børn og unge, som vi formidlede viden om kulturhistorie til. Vi satte arbejdet i gang med det kommende ambitiøse center for verdensarv ved Roskilde Domkirke. Vi udviklede vores måde at række ud til borgerne på om alt fra rockhistorie til egnshistorie på ti fantastiske besøgssteder. At vores samling dertil har fået flere markante løft gør kun fornøjelsen endnu større”, siger museumsdirektør Morten Thomsen Højsgaard.
Årsskriftet koster 149 kroner og kan fra 18. juni købes i ROMUs webshop og i butikkerne på Roskilde Museum, Rockmuseet, Lejre Museum og Færgegården.
Kontakter
Jesper LangkildeArkæolog, museumsinspektør
Tlf:29 32 75 74jesperla@romu.dkLaura Maria SchützeMuseumsinspektør, ph.d., Nyere tidROMU
Tlf:29 32 75 93laurams@romu.dkMorten Thomsen HøjsgaardDirektørROMU og Fondorganisationen Kulturarv Roskilde Domkirke
Tlf:40 17 84 16mortenth@romu.dkStine BlegvadRedaktør, presseansvarligROMU
Tlf:24 26 61 72stinebleg@romu.dkBilleder






Links
Om ROMU
ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.
ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Georadar afslører stort klosteranlæg fra middelalderen i Roskilde11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hidtil har man troet, at Sankt Clara Kloster fra 1200-tallet var gået tabt. Men jordskanninger af området, hvor klosteret lå i middelalderen, har afsløret et stort og velbevaret klosteranlæg. Fundet lægger sig i rækken af mange, der fortæller om Roskilde som en central by i middelalderen.
ROMU og Fors udvikler sammen et skoleforløb om kilderne i Roskilde29.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Roskildes historiske kilder får nu nyt liv i undervisningen. Museumsorganisationen ROMU og forsyningsselskabet Fors har sammen udviklet et undervisningsforløb, der inviterer elever i 3.-6. klasse ud i byen for at opleve, undersøge og reflektere over kildernes og vandets betydning før, nu og i fremtiden.
Få meget mere sommer for pengene med ROMUs brandvarme sommertilbud26.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Tilbring sommeren med vikinger, købmænd og rockstjerner – det er ikke så dyrt, som det lyder. Med en stor sommerkampagne lover ROMU nemlig en stribe stærke oplevelser til halv pris hele sommeren. Så tag familien under armen og planlæg en indholdsrig, men budgetvenlig ferie.
Aqua kommer på kulturarvs-museum25.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
14 millioner solgte albums taler deres tydelige sprog. Aquas debutalbum ’Aquarium’ fra 1997 er ikke til at komme udenom i dansk musikhistorie. Derfor dykker Rockmuseet nu ned landets største musikalske eksport-eventyr fra 90’erne lige fra Tølløse til Tokyo.
Tag med på en tidsrejse til middelalderen midt i Roskildes historiske centrum24.6.2026 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Roskilde Middelalderdage vender tilbage den 3. og 4. august med masser af sjove aktiviteter, en sanselig oplevelse af middelalderens lyde og dufte og endnu mere formidling af en periode, hvor Roskilde var en af landets vigtigste danske byer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum