Bornholms Politi

Påmindelse om droneforbud til Folkemødet

Del

11.6.2026 14:02:23 CEST | Bornholms Politi 

Vi minder fortsat om, at der under Folkemødet i perioden fra d. 10. juni til d. 14. juni er indført et midlertidigt droneforbud i Allinge. Det er kun tilladt at flyve med drone, hvis man har fået dispensation fra Bornholms Politi. Overtrædelse af forbuddet kan medføre en bøde på 3.000 kr. Ved andengangstilfælde bliver dronen beslaglagt. Læs mere på www.droneregler.dk.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Bornholms Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Bornholms Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Bornholms Politi

Efterlysning - indbrud i Nexø1.7.2026 08:05:00 CEST | Myndighedsmeddelelse

Bornholms Politi efterlyser den formodede gerningsmand, der ses på det vedhæftede overvågningsbilleder fra Nexø Torv. Det sker som led i efterforskningen af et indbrud begået i en villa på Kong Gustafsvej i Nexø lørdag den 13. juni omkring kl. 15.15. I forbindelse med indbruddet blev der stjålet værdifulde smykker samt tre par Nike Travis Scott-sneakers. Hvis man har kendskab til mandens identitet eller har andre relevante oplysninger i sagen, bedes man ringe på tlf. 114.Gerningsmand til indbrud i Nexø

Politimæssig tilstedeværelse ved Nørregade/Pilegade i Allinge12.6.2026 08:59:46 CEST | Myndighedsmeddelelse

Vi kan nu oplyse, at vi torsdag kl. 04.07 fik en anmeldelse fra en 25-årig kvinde om voldtægt begået i området omkring Pilegade i Allinge. Sagen er blevet efterforsket, og der blev torsdag aften kl. 20.41 anholdt og sigtet en 32-årig mand, som er mistænkt i sagen. Den pågældende mand er blevet afhørt og løsladt igen. Han er fortsat sigtet i sagen. Den anholdte og den forurettede er ikke bosiddende på Bornholm.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye