DI Fyn

DI Fyn lærlingepris 2026: Elias flyttede 250 km. vestpå for at blive karrosseritekniker

15.6.2026 12:30:00 CEST | DI Fyn | Pressemeddelelse

Del

DI Fyns Lærlingepris 2026 går i år til Elias Goldschmidt Hansen fra autoforhandler P. Christensen A/S i Odense. Elias har udmærket sig ved at være en uforlignelig ambassadør for sit fag.

Prisvinder Elias Goldschmidt blev ikke kun fejret af DI og kollegaer, også Elias' stolte mor Annette Goldschmidt havde taget turen fra Faxe til Odense for at være med til festlighederne, og her ses omfavne sin søn.
Prisvinder Elias Goldschmidt blev ikke kun fejret af DI og kollegaer, også Elias' stolte mor Annette Goldschmidt havde taget turen fra Faxe til Odense for at være med til festlighederne, og her ses omfavne sin søn. Foto: Dansk Industri

Elias Goldschmidt Hansen er ikke bare ekstremt målrettet. Han er også hjælpsom ud over det sædvanlige og en gave for sin arbejdsgiver, autoforhandler P. Christensen A/S i Odense.  Nu bliver han hædret med DI Fyns Lærlingepris 2026.

Da Elias blev student var det ikke universitetet, der trak. Han ville være karrosseritekniker – det der førhen hed pladesmed. Men at det betød, at han skulle hive teltpælene op og flytte fra fødebyen Faxe til Silkeborg, tog ikke modet fra ham. 

Efter et år i det jyske tog han til Odense for at finde en læreplads, og da han bankede på hos P. Christensen, var der god kemi.

- Når der kommer en potentiel lærling forbi, bruger vi altid en halv time på ham eller hende, det kunne jo være, at der var et guldkort. Sådan et som Elias. Han er et forbillede for andre, under læretiden har han også været rundt på fynske skoler og forbi DM i Skills for at fortælle om karrosseriteknikeruddannelsen, siger skadechef Rune Wrang.

Ud af de 14 medarbejdere på skadesværkstedet hos P. Christensen A/S er der tre lærlinge, og den landsdækkende værkstedskoncern har et godt ry blandt de unge. De er samtidtigt en af de mange mønstervirksomheder, der gør en stor indsats for at uddanne næste generation af dygtige faglærte, som der i den grad er brug for.

- Søgningen til erhvervsuddannelserne er heldigvis over middel her på Fyn, men ikke i Odense Kommune, som halter bagefter lige som de andre storbyer. Det skal vi have gjort noget ved, så der er unge til at tage over, når de store årgange går på pension, siger DI Fyns vicebestyrelsesleder Evita Rosdahl.

Billede(r) fra overrækkelsen af prisen kan fremsendes på forespørgsel hos presserådgiver, Sara Rud på mailen saru@di.dk.

Kontakter

Billeder

Evita Rosdahl, vicebestyrelsesleder i DI Fyn, Elias Goldschmidt, vinder af DI Fynlærlingepris 2026
Fra venstre:
Download
Download
Fra venstre: Brian Dybro, rådmand i Odense Kommune (SF), Rune Wrang, skadechef i P.Vhristensen, Elias Goldschmidt, vinder af DI Fyn Lærlingepris 2026 og Evita Rosdahl, vicebestyrelsesleder i DI Fyn.
Fra venstre: Brian Dybro, rådmand i Odense Kommune (SF), Rune Wrang, skadechef i P.Vhristensen, Elias Goldschmidt, vinder af DI Fyn Lærlingepris 2026 og Evita Rosdahl, vicebestyrelsesleder i DI Fyn.
Download
Download

For yderligere information om DI Fyn: Seniorchefkonsulent Helen Jensen Mail: hje@di.dk - amo@di.dkMobil 2124 4702 Sekretær Marianne Brock Elro Mail: mabe@di.dkMobil 2840 8597

Følg pressemeddelelser fra DI Fyn

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DI Fyn

Presseinvitation: Prisoverrækkelse af lærlingeprisen 202611.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Karosseritekniker Elias Goldschmidt Hansen, der blev uddannet karrosseritekniker sidste år, er årets vinder af DI Fyns Lærlingepris 2026. Vær med når han får overrakt prisen. Tid og sted Mandag den 16. juni, kl. 12.30-13.30 P. Christensen A/S, Krumtappen 20, Odense S Der ville være taler ved vicebestyrelsesleder i DI Fyn, Evita Rosdahl fra Jeros A/S, rådmand i Odense Kommune, Brian Dybro og en repræsentant for P. Christensen. Der vil være sandwich og mulighed for interviews. Få historien om, hvordan Elias Goldschmidt Hansen som student tog turen fra Faxe til Silkeborg for at uddanne sig til karrosseritekniker - som også bliver kaldt pladesmed, der efter grundforløbet på skolen tog til Odense og bankede på hos forskellige virksomheder for at få en læreplads. Han havnede på værkstedet hos P. Christensen A/S. Et perfekt match for begge parter. Foruden at være en fantastisk arbejdskraft og god kollega, har han undervejs under uddannelsen promoveret uddannelsen på bl.a. fynske skoler, til D

Presseinvitation: Hvordan får vi Fyn op i top?13.5.2026 08:12:35 CEST | Pressemeddelelse

Fyn har stærke virksomheder, store ambitioner og gode forudsætninger for vækst. Men fremdrift kommer ikke af sig selv. Derfor inviterer DI Fyn til Erhvervstræf på Boltinggaard Gods onsdag den 20. maj. kl. 09.00 - 12.00. Ud over at have direkte adgang til en bred palette af repræsentanter fra Fyns erhvervsliv, kan du blandt andet høre håndboldlandstræner Nikolaj Jacobsen, der deler sin erfaring med, hvordan man skaber holdånd, motivation og resultater, som også kan bruges i virksomhederne. Derudover deltager Søren Peter Johansen fra Teknologisk Institut med konkrete anbefalinger til, hvordan fynske virksomheder griber robotteknologi og kunstig intelligens an, så det kan bruges i praksis. Og så kan du høre borgmestrene Peter Rahbæk Juel (Odense) og Søren Steen Andersen (Assens) samt folketingsmedlemmerne Lars Aagaard (Moderaterne) og Trine Bramsen (Socialdemokratiet) i debat om, hvad der politisk skal til for at skabe fremdrift. Du kan læse hele programmet her. Tilmelding for pressen ska

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye