Nyt vandværk leverer drikkevand til Middelfart
11.6.2026 10:00:00 CEST | EWII A/S | Pressemeddelelse
Energi- og forsyningskoncernen EWII har taget et nyt moderne vandværk i brug, og dermed er vandforsyningen på det vestlige Fyn efter knap 10 års arbejde igen lokal. Fra toppen af Middelfart leverer vandværket drikkevand til omkring 7.500 kunder i Middelfart by og opland.

Det er ikke en hverdagsbegivenhed, at EWII tager et nyt vandværk i brug. Faktisk er det første gang i knap 40 år, at koncernen har bygget et nyt vandværk i Trekantområdet.
”At Middelfart Vandværk står færdigt, er en milepæl, som der er blevet set frem til i Middelfart og hos EWII. Vi er glade for og stolte over at have opført et både moderne og flot vandværk, som fremtidssikrer en lokal vandforsyning i Middelfart-området,” siger Charles Nielsen, bestyrelsesformand i EWII Vand.
De første kubikmeter vand er sendt fra Middelfart Vandværk og ud til EWIIs rundt regnet 7.500 vandkunder – private og erhverv – i Middelfart by og omegn. På et år har det kapacitet til at behandle og levere op til en million kubikmeter drikkevand.
Middelfart Vandværk bliver forsynet fra et grundvandsmagasin i Brenderup, hvor EWII har etableret en ny kildeplads. På vandværket bliver grundvandet iltet og filtreret, inden det sendes videre som drikkevand til områdets beboere og virksomheder. Dermed er vandforsyningen i Middelfart igen baseret på fynsk grundvand. Der er endnu en milepæl.
Beskyt grundvandet
Tilbage i 2017 blev det lokale vandværk i Staurbyskov lukket, da pesticidet desphenyl-chloridazon blev fundet i værkets vandboringer. Siden er vandforsyningen i Middelfart blevet suppleret med jysk drikkevand via en vandledning over Lillebælt.
Der var dog et stort politisk ønske om, at vandforsyningen i Middelfart i fremtiden skulle være baseret på lokalt, fynsk grundvand.
”Rent drikkevand er en af de ting, vi helst skal kunne tage for givet i hverdagen. Derfor er det en stor dag for Middelfart, at vi igen har en lokal vandforsyning. Det nye vandværk styrker trygheden for både borgere og virksomheder – men det minder os også om, at grundvandet er en ressource, man skal værne om. I Middelfart Kommune tager vi det ansvar alvorligt, og vi ser frem til det fortsatte gode og konstruktive samarbejde med EWII om at sikre rent drikkevand til kommende generationer,” siger Anders Møllegård, borgmester i Middelfart Kommune.
Jagten på grundvand til det nye vandværk førte EWII til Brenderup øst for Middelfart, hvor der er etableret en kildeplads med fire vandboringer. En lang og omfattende proces. Det har taget næsten 10 år og millioner af kroner fra forureningen i Staurbyskov blev konstateret, til det nye vandværk nu er taget i brug.
En konsekvens, der samtidig illustrerer vigtigheden af at beskytte grundvandet og de sårbare grundvandsdannede områder.
”Historien om Middelfart Vandværk viser, hvor vigtigt det er at prioritere grundvandsbeskyttelse. For når skaden først er sket, og forurening rammer grundvandet, så er konsekvenserne både langvarige, og meget dyre at rette op på – hvis det overhovedet er muligt,” siger bestyrelsesformanden, Charles Nielsen.
Sammen med Middelfart Kommune er EWII i gang med at undersøge, hvordan kildepladsen og grundvandet i Brenderup kan beskyttes, så vandforsyningen sikres i årene frem.
Ændring i vandets hårdhed
Beboerne i Middelfart har næppe bemærket, at deres vand nu kommer fra det nye vandværk. Men der er forskel. Vandet har ændret hårdhed, idet fynsk grundvand generelt har et højere niveau af kalk og magnesium end det jyske drikkevand, der i en årrække har været sendt på tværs af Lillebælt.
”Vandet fra det nye vandværk har en hårdhed på niveau med det, kunderne i Middelfart havde før 2017. Nogle kunder vil derfor opleve, at deres installationer igen skal afkalkes lidt oftere, og nogle husholdningsapparater kan med fordel indstilles efter den ændrede hårdhed. Ændringen har ikke betydning for sundheden. Det er fortsat sundt og sikkert drikkevand, der kommer ud af vandhanen,” siger Charles Nielsen.
Om Middelfart Vandværk
Middelfart Vandværk er opført på højdedraget ved Skovsvinget syd for den fynske motorvej.
Bygningen, der er tegnet af Ginnerup Arkitekter, er 657 m2 og 19 meter høj. En del af murstensfacaden består af genbrugte mursten fra et anlæg på Beriderbakken i Vejle.
Vandværket kan behandle og levere op til 1.000.000 kubikmeter drikkevand om året, og op til 210.000 liter vand i timen. De store tanke kan ses gennem glasfacaden.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information kontakt:
Ann Warren, pressechef i EWII, på telefon 5115 25255
Charles Nielsen, bestyrelsesformand i EWII Vand, på telefon 2688 3365
Billeder

Om EWII
EWII er en dansk energikoncern, der sælger strøm, ladebokse til elbilen og hurtigt, stabilt internet i hele landet. En koncern, der ønsker at gå forrest i den grønne omstilling med udviklingen af intelligente løsninger og fleksible lagrings- og energisystemer.
I Trekantområdet er EWIIs forsyningsselskab leverandør af vand, fjernvarme og elnet, ligesom selskabet driver elnettet på Bornholm. Det er kritisk infrastruktur med fokus på høj forsyningssikkerhed.
EWII opbygger et netværk af offentlige ladestandere til elbiler fra Københavns Lufthavn i Øst til Hvide Sande i Vest.
Koncernen er selvejende og forbrugerstyret med en historie, der strækker sig over mere end 150 år. På tværs af organisationen har koncernen mere end 400.000 kunderelationer og -forpligtelser, og EWII er med mere end 750 ansatte en af Trekantområdets største private arbejdspladser.
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
EWII advarer mod falske sms’er10.9.2026 11:06:21 CEST | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII oplever i øjeblikket, at falske sms’er bliver sendt ud i EWIIs navn. Modtager du en besked, opfordres du til at slette den uden at klikke på linket i beskeden.
Nu kan du stille op: EWII skal have ny formand efter valg til repræsentantskab31.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når energikoncernen EWII i november afholder valg til koncernens repræsentantskab, står én ting allerede klart: Koncernen skal have ny bestyrelsesformand. Fra den 3. september kan du melde dig som kandidat til EWIIs repræsentantskab, hvis du er forsyningskunde i Trekantområdet eller på Bornholm.
EWII sælger forretningsområde med gadebelysning26.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII har i mere end 20 år serviceret gadebelysning og lysreguleringer i en række kommuner. Nu har infrastrukturvirksomheden Eltel købt forretningsområdet og overtager dermed opgaverne. I alt 9 medarbejdere fra EWII bliver en del af Eltel Danmark.
Slut med sprøjtegifte: Med nye aftaler sikrer EWII fremtidens drikkevand26.8.2026 07:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Energi- og forsyningskoncernen EWII har fået Kolding Kommunes godkendelse til at udføre grundvandsbeskyttelse på tre ejendomme. Dermed forbydes sprøjtning på vigtige arealer nær Trudsbro Vandværk, der forsyner store dele af Kolding med drikkevand.
EWII i høringssvar: Akutplanen er ubrugelig4.8.2026 12:02:09 CEST | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII påpeger, at akutplanen for løsningen på kapacitetsmanglen i elnettet er uklar og efterlyser i sit høringssvar mere præcise kriterier, der ikke skal fortolkes fra sag til sag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum