Falck guider elbilsferien sikkert afsted: Sådan kører du trygt gennem Europa i sommerferien
13.6.2026 08:00:00 CEST | Falck | Pressemeddelelse
Sommeren banker på, og elbilen har fundet vej til stadig flere danske indkørsler – og med den lysten til at tage på kør-selv-ferie i Europa. Men en kør-selv-ferie i elbil kræver lidt mere forarbejde end en klassisk benzintur. Falck deler sine bedste råd til, hvordan du planlægger din tur og finder ladestandere undervejs – uden bekymringer.

Elbilen har for alvor vundet indpas i de danske indkørsler, og med den er der opstået nye spørgsmål: Kan jeg nå frem? Hvor oplader jeg undervejs? Og hvad koster det? Det er spørgsmål, som Falcks vejhjælpseksperter kender alt for godt – og nu samler de svarene i denne guide, der gør sommerens elbilsferie til en god oplevelse fra start til slut.
Planlægning er nøglen
Det gode budskab er, at ladenetværket i Europa er vokset markant de seneste år. Langs de fleste motorveje finder du i dag en ladestander for hver 50-100 kilometer, og i byerne er de endnu tættere. Lande som Tyskland, Sverige, Frankrig og Kroatien har investeret massivt i infrastrukturen, og mange hoteller tilbyder opladning som en naturlig del af servicen.
Apps som PlugShare, Chargemap og ABetterRouteplanner giver et præcist overblik over ladestandernes placering, kapacitet, tilgængelighed og pris – og de virker på tværs af landegrænser. Falcks anbefaling er, at man installerer sin foretrukne app i god tid, inden kufferterne ryger i bagagerummet.
Betalingen er blevet nemmere
Betalingsmetoderne varierer fra land til land og fra netværk til netværk. Nogle steder betaler du pr. kWh, andre pr. minut. Mange ladestandere accepterer i dag internationale betalingskort og mobile løsninger, men det kan stadig være nødvendigt at have et RFID-kort eller en specifik app klar til bestemte udbydere. En fuld opladning koster typisk mellem 100 og 400 kr., afhængigt af bilens batteristørrelse og ladehastighed.
Kør klogt – og kom længere
En af de mest effektive måder at forlænge rækkevidden på er at tilpasse sin kørestil. På motorvejen anbefaler Falcks eksperter at bruge fartpiloten og holde en konstant hastighed – det minimerer luftmodstanden og reducerer unødvendigt energiforbrug. I byrummet og ved stop i trafikken er det værd at udnytte bilens regenerative bremsning, der genvinder energi, når du slipper speederen eller bremser let. Husk også, at ekstra vægt tærer på batteriet – så overvej, om feriegrejet skal i bagagerummet eller i en tagboks, som øger vindmodstanden og dermed strømforbruget.
Martin Betzer, direktør for Falcks vejhjælpsforretning, opfordrer danskerne til at se sommerens elbilsferie i øjnene med ro i maven:
"Falck har hjulpet danskerne på vejene siden 1930'erne – og vi har set rigtig meget forandre sig. Men én ting er den samme: De bedste ture er dem, man er forberedt på. Elbilen er en fantastisk rejsemakker, og med den rette planlægning er der intet, der forhindrer dig i at nyde sommerens kør-selv-ferie – uanset om du skal til Sverige eller Kroatien."
Gode råd til elbilsferien fra Falck:
- Planlæg ruten grundigt og identificér ladepunkter på forhånd
- Brug apps som PlugShare, Chargemap eller ABetterRouteplanner
- Medbring flere betalingsløsninger – ikke alle standere accepterer kreditkort
- Tjek ladenetværket i hvert land, du kører igennem
- Vær opmærksom på gratis opladning ved hoteller og indkøbscentre
- Kør med omtanke og optimér din kørestil for at forlænge rækkevidden
Kontakter
Line ThaarupSenior kommunikationsrådgiver
Tlf:+45 70 22 03 07comms@falck.comOm Falck Danmark
Gennem mere end 100 år har Falck samarbejdet med kommunale og nationale myndigheder med henblik på at forebygge ulykker, sygdom og nødsituationer, at redde og hjælpe forulykkede og nødstedte hurtigt og kompetent samt at rehabilitere syge og tilskadekomne. Dette har gjort os internationalt førende inden for healthcare, ambulancetjenester og brandberedskab.
Falck har i dag aktiviteter i 25 lande og har omkring 25.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Falck
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Falck
Falck og Control Risks indgår partnerskab om global rejsesikkerhed29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en tid med øget geopolitisk konflikt, klimarelaterede hændelser og ustabile sikkerhedssituationer er det blevet stadig mere komplekst og uforudsigeligt at sikre medarbejdernes sikkerhed. Med et nyt partnerskab mellem Falck og Control Risks får virksomheder og myndigheder med international aktivitet nu adgang til en ny samlet løsning for global rejsesikkerhed.
Flåtbid, dehydrering og turistmave: Det spørger danskerne lægen om i sommerferien – og sådan undgår du det23.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Snart pakker danskerne badehåndklæderne og sætter kursen mod stranden, poolen eller den næste flyafgang. Sommeren er over os – og det er de velkendte sommersygdomme også. På baggrund af tusindvis af henvendelser fra danskere i ind- og udland deler Falck, hvad du skal holde øje med – og hvad du gør, hvis det alligevel går galt.
Falck indgår partnerskab med Equinor om at levere medicinsk beredskab til havvindmølleparker i Østersøen22.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den globale sundhedsvirksomhed har indgået et nyt partnerskab med Baltyk 2 og 3, et joint venture ejet af Equinor og Polenergia. Partnerskabet omfatter levering af medicinsk beredskab under opførelsen af havvindmølleparkerne Baltyk 2 og Baltyk 3 i Polens maritime vindenergiområde.
Falck og BabySam indgår partnerskab: Førstehjælp og adgang til sundhedsfaglige skal støtte småbørnsfamilierne8.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet kombinerer BabySams markedsposition og direkte kontakt til over 250.000 familier med Falcks sundhedsfaglige platform - og skaber dermed et af de bredest dækkende private sundhedstilbud til småbørnsfamilier på det danske marked.
Falck udpeger ny direktør for den latinamerikanske forretning4.6.2026 08:17:25 CEST | Pressemeddelelse
Den globale sundhedsvirksomhed har udnævnt Catalina Giraldo som ny direktør for Region Latam. Hun indtræder i Falcks koncernledelse og efterfølger Gorka Vigara, der forlader virksomheden for at tiltræde en stilling uden for Falck.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum