Regnvejret sender danskerne mod solen: Spies sælger 51 procent flere sommerrejser
9.6.2026 12:38:12 CEST | Spies | Pressemeddelelse
Mens danskerne tirsdag morgen kunne se ind i op mod 10 dage med regn, blæst og temperaturer langt fra sommerstemning, gik salget af sommerrejser gennem taget hos Spies. I går solgte Spies 51 procent flere sommerrejser end sidste mandag og 36 procent flere end samme dag sidste år.

"Det er et voldsomt hop på én enkelt dag. Når vi taler om en virksomhed af vores størrelse, svarer 51 procent flere bookinger til, at rigtig rigtig mange danskere har kigget på vejrudsigten og besluttet sig for, at sommeren skal tilbringes under mere sikre himmelstrøg, og taget action på den beslutning", siger kommunikationschef Sofie Lund fra Spies.
Internt hos Spies blev den aktuelle vejrudsigt tirsdag morgen hurtigt døbt en potentiel "ketchupeffekt", det øjeblik, hvor mange danskere samtidig får nok af udsigten til regn og gråvejr og trykker på købsknappen.
Cypern, Kreta og Gran Canaria ligger blandt de destinationer, der trækker mest lige nu, og flere af Spies' familiehoteller oplever ekstraordinær vækst. Eksempelvis ligger bookingerne til premium-familiehotellerne ’Ocean Beach Club’ aktuelt mere end 200 procent over sidste års niveau.
"Vi kan naturligvis ikke bevise, at vejrudsigten alene er årsagen. Men når danskerne vågner op til udsigten til 10 dages dansk sommer, og vi samtidig ser 51 procent flere sommerrejser solgt end ugen før, så er sammenhængen svær at ignorere," siger Sofie Lund.
Spies forventer at sende ca 150.000 danskere på feire i sommersæsonen. Langt de flere inde for Europas grænser. Top fem over sommerrejsemål hos Danmarks største rejseararngør er:
- Mallorca
- Kreta
- Cypern
- Rhodos
- Gran Canaroa
Nøgleord
Kontakter
Sofie Folden LundKommunikationschefSpies Rejser
Tlf:+45 26362377sofie.lund@spies.dkSpies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Danske Sunclass Airlines flyver norske VM-helte hjem til fejringen i Oslo1.6.2026 11:54:57 CEST | Pressemeddelelse
Efter Norges historiske VM-bronze i ishockey er det danske flyselskab Sunclass Airlines, der sørger for at bringe de norske hockeyhelte hjem til den officielle fejring i Oslo.
Spies oplever boost i senior-solorejser efter ’Hotel Romantik’27.5.2026 08:13:54 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danmarks største rejsearrangør mærker man lige nu en markant stigning i interessen for solorejser målrettet seniorer. Særligt efter DR-programmet Hotel Romantik er interessen vokset for Spies’ rejsekoncept ‘Ferie alene – sammen med andre’, hvor solorejsende over 65 år rejser sydpå i sociale fællesskaber.
Nyt kæmpefly letter mod sommeren: Spies sender fabriksnyt Airbus-fly på vingerne til Kreta22.5.2026 11:17:12 CEST | Pressemeddelelse
I morgen, lørdag, letter et af Nordens største og nyeste charterfly fra København mod Chania på Kreta – fyldt med feriesultne danskere og starten på endnu en travl sommersæson.
Spies lancerer et nyt rejsekoncept: ’Mad- og Vinrejser’23.4.2026 10:31:53 CEST | Pressemeddelelse
Som noget helt nyt kan du nu booke en ’Mad- og Vinrejse’, når du rejser med Spies. Det nye koncept er bl.a. en del af Spies’ voksende udbud af grupperejser, hvor man som solorejsende kan rejse ud i fællesskab med andre. En rejseform i stigende popularitet. Den første Mad- og Vinrejse går til Toscana.
Spies leverer rekordomsætning i nyt årsregnskab31.3.2026 08:55:52 CEST | Pressemeddelelse
Spies Rejser realiserer i regnskabsåret 2024/25 den højeste omsætning i selskabets historie med en vækst på 3,4 % til 2,08 mia. kr. Samtidig rejste mere end en kvart million gæster med selskabet. Året har været præget af stærk efterspørgsel, høj produktionsaktivitet og en kapacitetsudnyttelse på branchens absolutte topniveau.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum