Nordjyllands Politi

Ingen telefonforbindelse på Læsø

Del

8.6.2026 15:23:18 CEST | Nordjyllands Politi 

Forbindelsen er genoprettet til og på Læsø, hvorfor det nu igen er muligt, at bruge nettet. Vi beder derfor alle borgere om, at kontakte de forskellige myndigheder som normalt.  

8.6.2026 12:40:23 CEST | Nordjyllands Politi 

Grundet kabelbrud på telekabel ifm. gravearbejde er der pt. ingen telefonforbindelse på Læsø. Det påvirker også muligheden for at ringe 112, såfremt man har behov for assistance fra Politi, Brandvæsen eller Ambulance. Derfor skal man søge til Politistationen Byrum Hovedgade 51, Ambulancestationen i Byrum Hovedgade 7 eller Brandstation i Byrum Hovedgade 10, hvis man skal bruge én af de 3 beredskaber. Vi er ved at sende ekstra politipersonale til Læsø, som vil blive placeret i Vesterby og Østerby.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Nordjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Nordjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Nordjyllands Politi

Ældre kvinde i Støvring udsat for forsøg på tricktyveri7.8.2026 09:55:32 CEST | Myndighedsmeddelelse

En ældre kvinde i Støvring blev torsdag forsøgt udsat for tricktyveri. En mand ringede og udgav sig for at være fra banken, og sideløbende mødte en kvinde op for at hente hendes betalingskort. Kvinden oplyste en forkert PIN-kode, så hævningsforsøget mislykkedes. Efter et nyt opkald kontaktede hun sin datter, som fik spærret kortene. Husk: Udlever aldrig kort eller PIN-kode – banken beder aldrig om dem.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye