Københavns Politi

Efterforskning førte til anholdelse af to personer for lommetyveri

Del

5.6.2026 14:19:56 CEST | Københavns Politi 

Den 37-årige mand og den 33-årige kvinde blev i dag fremstillet ved Dommervagten i Københavns Byret, sigtet for forsøg på lommetyveri begået den 31. maj 2026. De modtog begge en straksdom på 20 dages fængsel samt udvisning med indrejseforbud i seks år.

5.6.2026 14:17:42 CEST | Københavns Politi 

Som led i en større efterforskning af en række lommetyverier begået ved Langelinie i maj har Københavns Politi i samarbejde med Midt- og Vestsjællands Politi anholdt to personer.

De anholdte er en 37-årig mand og en 33-årig kvinde. De blev anholdt i går aftes i en bil på vej ud af København.

I forbindelse med sagen blev der efterfølgende foretaget ransagning på en adresse i Korsør, hvor der blev fundet flere effekter, som formodes at stamme fra tidligere lommetyverier.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Københavns Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Københavns Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Københavns Politi

Fem personer anholdt for lommetyveri i Indre By4.8.2026 11:32:15 CEST | Myndighedsmeddelelse

Som led i en større indsats mod lomme- og tricktyverier anholdt vi mandag eftermiddag fem personer med rumænsk statsborgerskab i Indre By. To kvinder på hhv. 41 og 21 år samt en mand på 23 år, blev anholdt ved Amalienborg Slotsplads. De blev sigtet for i forening at have stjålet fra en persons taske. Kort efter blev yderligere to mænd på 33 og 40 år, anholdt ved Nyhavn for præcis samme forseelse. Alle fem personer bliver senere i dag fremstillet ved Dommervagten i Københavns Byret.

Politiet har afgivet skud i forbindelse med eftersættelse1.8.2026 18:55:37 CEST | Myndighedsmeddelelse

Vi er lige nu massivt tilstede i Tingbjerg på grund af en eftersættelse. I den forbindelse har en patrulje afgivet skud mod en personbil. Som det er standard i alle sager, hvor en polititjenestemand har affyret sit våben, vil sagen blive undersøgt af Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP). Københavns Politi har derfor ikke mulighed for at oplyse yderligere om hændelsen og henviser til DUP.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye