Bestseller A/S

BESTSELLER sender 15.000 t-shirts til Smukfest

4.6.2026 08:30:00 CEST | Bestseller A/S | Pressemeddelelse

Del

Festivalen i Skanderborg løfter nu sløret for, hvordan årets Smukfest crew t-shirt kommer til at se ud. T-shirten bliver hvert år uddelt til de tusindvis af frivillige, som hjælper med at skabe festen i Bøgeskoven – og er for første gang produceret af blandt andet indsamlet og genanvendt tøj.

Til august danner Bøgeskoven i Skanderborg rammen om årets Smukfest. Mere end 60.000 gæster vil hver dag under festivalen mødes til koncerter og festivalstemning – og de frivillige vil bidrage til, at alt forløber som planlagt. Før, under og efter festivalen. Festivalens frivillige vil traditionen tro være klædt i årets crew t-shirt, som Smukfest nu viser frem.  

“For mange af de frivillige er t-shirten noget særligt. De bærer den med stolthed – ikke alene under festivalen, men også længe efter, at den sidste koncert er slut. Derfor er det også en t-shirt, som vi lægger kræfter i og gør os umage med,” siger Maja Engberg-Sønderskov, chef for Frivillighed & Fællesskab hos Smukfest.  

Fra udtjent tøj til nye t-shirts  

Crew t-shirten er designet af ONLY BRAND HOUSE, som er en del af modevirksomheden BESTSELLER. T-shirten indeholder 30 procent genanvendte tekstiler, som er indsamlet af virksomheden NewRetex, der har base i Bjerringbro. Ifølge NewRetex er der blevet brugt 2.300 kilo fibre fra udtjent tøj – indsamlet i Danmark – til at producere 15.000 nye crew t-shirts. 

 “Det ligger helt i tråd med vores tilgang til bæredygtighed at bakke op om innovationsprojekter, som vi i dette tilfælde gør i samarbejde med BESTSELLER og NewRetex. T-shirten er en konkret case for tøjindustrien og et eksempel på en bedre måde at bruge ressourcer på, hvor indsamlet og genanvendt tøj bliver brugt igen,” siger Cathrine Christensen, bæredygtighedskoordinator hos Smukfest. 

Udvikling i gang

Tekstil-til-tekstil genanvendelse er et fokusområde hos BESTSELLER, som investerer i løsninger og deltager i innovationsprojekter, der kan flytte området frem. Samarbejdet med NewRetex er et eksempel på, hvordan brugte tekstiler kan blive til nyt tøj og være med til at gøre modebranchen mere cirkulær.  

”Projektet for Smukfest giver os konkret erfaring med, hvad der skal til, for at man kan få tekstil-til-tekstil-genanvendelse til at fungere i stor skala. Det er et område med udfordringer, og hvor modebranchen er i gang med at opbygge erfaring, men meget kan løses gennem stærke partnerskaber, hvilket samarbejdet med en af Danmarks mest ikoniske festivaler er et godt eksempel på,” fortæller Jonatan Friis, Buying Manager i ONLY BRAND HOUSE. 

Crew t-shirten bliver uddelt til frivillige på Smukfest 2026, når festivalen afvikles fra den 2.–9. august i Skanderborg.  

Om årets crew t-shirt 

  • T-shirten består af 60 procent økologisk bomuld, 30 procent genanvendte tekstiler og 10 procent genanvendt polyester, som er baseret på indsamlede PET-flasker og emballage.  

  • De brugte tekstiler er indsamlet i Danmark og klargjort til genanvendelse af den danske virksomhed NewRetex, som ligger i Bjerringbro. 

  • Materialefordelingen i de genanvendte tekstiler er 18 procent bomuld og 12 procent polyester. 

  • Ifølge NewRetex er der anvendt 2.300 kilo fibre fra udtjent tøj i de 15.000 nye t-shirts. 

  • ONLY BRAND HOUSE er en del af BESTSELLER, der er Danmarks største modevirksomhed og ejet af Holch Povlsen-familien.  

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Følg pressemeddelelser fra Bestseller A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Bestseller A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye