Et varmt velkommen til Magnus Heunicke som ny undervisningsminister i en tid med historiske reformer
3.6.2026 10:11:24 CEST | Danske Gymnasier | Pressemeddelelse
Den nye undervisningsminister tiltræder på et historisk vigtigt tidspunkt med skelsættende reformer af gymnasierne. Danske Gymnasier byder varmt velkommen og ser meget frem til samarbejdet.

Det er en historisk periode med omfattende reformer af ungdomsuddannelserne, Magnus Heunicke, den nye undervisningsminister, står foran. Maja Bødtcher-Hansen, forperson for Danske Gymnasier, glæder sig til et tæt samarbejde:
”Vi står midt i den største omkalfatring af ungdomsuddannelserne i årtier, og derfor er det så vigtigt med et godt samarbejde om de bedste rammer for vores unge mennesker. Det er jeg sikker på, vi kommer til at få med Magnus Heunicke.”
Det fremgår af grundlaget for den nye regering, at den vil have et selvstændigt fokus på implementeringen af de mange reformer, der i de senere år er indgået på uddannelsesområdet.
”Det giver os en sikkerhed omkring epx-reformen, endda med et meget vigtigt og skærpet fokus på at sikre mindre uddannelsestilbud i hele landet. Vi er rigtig glade for, at regeringen vil sikre en god geografisk balance i institutionslandskabet,” siger Maja Bødtcher-Hansen og tilføjer:
”Ro om reformen betyder også, at vi med en ny regering kan komme i gang med reformen af de treårige gymnasiale uddannelser. Jeg håber, at den nye minister vil nedsætte den ekspertgruppe for stx, hhx og htx, der er en del af epx-reformen, som noget af det første. Vi har mange gode input, som vi glæder os til at præsentere.”
Negativ social kontrol, naturvidenskab og kunstig intelligens
Maja Bødtcher-Hansen kvitterer også for, at regeringen vil tage initiativer til at modvirke negativ social kontrol på uddannelser og udarbejde både en naturvidenskabsstrategi og en national strategi for kunstig intelligens i hele uddannelsessektoren.
”Fra Danske Gymnasiers side har vi den seneste tid sat stor fokus på negativ social kontrol og kunstig intelligens. Det første, fordi det er en bunden politisk opgave at hjælpe til at skabe mere blandede gymnasier. Og det andet fordi kunstig intelligens i disse år ændrer fundamentalt på undervisning, læring og eksamen. Vi har brug for gode løsninger på, hvordan vi bruger teknologien klogt, og hvordan vi sikrer, at unge udvikler de digitale kompetencer, der bliver afgørende i fremtidens samfund.”
Kontakter
Maja Bødtcher-HansenRektor og forperson for Danske GymnasierDanske Gymnasier
Tlf:22813600mbh@frederiksberggymnasium.dkSuzanne MeyerPresse- og kommunikationschefDanske Gymnasier
Tlf:24266395sme@danskegymnasier.dkOm Danske Gymnasier
Danske Gymnasier organiserer de almengymnasiale uddannelser, stx og toårig hf. Foreningen rådgiver medlemsskolerne inden for bl.a. personalejura og økonomi og varetager sektorens interesser over for lovgivere, myndigheder og øvrige interessenter.
Målet er at sikre de almengymnasiale uddannelser de bedst mulige strukturelle og økonomiske rammevilkår for at skabe uddannelser af høj kvalitet samt at bidrage til udvikling af uddannelserne.
Følg pressemeddelelser fra Danske Gymnasier
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Gymnasier
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum