Tidligere telefoncentral og blomsteri udbydes til salg i Juelsminde
1.6.2026 13:56:25 CEST | Hedensted Kommune | Pressemeddelelse
Hedensted Kommune udbyder nu den gamle murermestervilla beliggende på Havnegade 2 i Juelsminde til salg. Bygningen, som både har huset telefoncentral og - i nyere tid – et blomsteri, har en central placering et stenkast fra havnen. Og ikke mindst tæt på det nye "Havnetorvet", som i øjeblikket anlægges med ny maritimt inspireret legeplads, krabbebro og mulighed for aktiviteter året rundt.

Bygningen blev oprindeligt købt af Hedensted Kommune tilbage i 2017 i forbindelse med arbejdet med en ny udviklingsplan, som nu er ved at blive realiseret ved at binde strand, havn og midtby sammen.
Gennem årene har Hedensted Kommune modtaget mange henvendelser på bygningen. Og fordi der nu er tilstrækkelig klarhed over både byudvikling og højvandssikring i området, er tiden nu inde til, at der skal åbnes for nye muligheder med ejendommen, som har stået tom i længere tid.
En af de muligheder er en renovering – og dermed bevarelse af ejendommen, som mange lokale har en særlig tilknytning til, forklarer Hedensted-borgmester Ole Vind (V):
- ”Noget skal der ske med bygningen, for den står tom, og den trænger til en kærlig hånd. Omvendt så rummer både bygningen og ikke mindst beliggenheden et betydeligt potentiale for den eller de rette investorer eller ildsjæle – og særligt nu og i de kommende år, hvor der sker mange spændende ting i Juelsminde og byen summer af aktivitet.”
- ”Vi ser gerne, at bygningen bevares, hvis det er muligt. Derfor vægter det tungt i de kriterier, som vi vil bedømme indkomne bud ud fra, men der er ikke nogen garanti for, at det sker. Ingen er tjent med en bygning, som står tom på en så attraktiv placering, så det vigtigste er, at et nyt projekt bidrager til bylivet og aktiviteter på god måde. Det burde der være mange muligheder for i Juelsminde.”
Ejendommen bliver solgt via et udbud uden mindstepris, men hvor både pris og bevarelse af ejendommen vægtes højt.
Interesserede købere kan finde udbudsmaterialet her.
FAKTA:
- Havnegade 2 er oprindeligt opført i 1928 og senere bygget til.
- Hovedbygningen har tidligere rummet erhverv og bolig.
- I udbuddet stilles der ikke et absolut krav om, at bygningen skal bevares, men bevarelse af bygningen vægtes højt i vurderingen af de indkomne tilbud. Arkitektonisk og funktionel værdi i indkomne tilbud vil også spille ind.
De fire udbudskriterier er:
1. Pris (40 %) Den tilbudte købesum.
2. Projektets arkitektoniske og funktionelle kvalitet (15 %)
3. Håndtering af eksisterende bygning, herunder bevaring (40 %)
4. Gennemførlighed (5 %)
- Der kan evt. gives mulighed for at opføre en bygning yderligere på matriklen, som der kan gøres plads til ved at nedrive den eksisterende tilbygning, som er i dårlig stand.
Kontakter
Ole Vind (V)Borgmester i Hedensted Kommune
Tlf:40 74 71 79Ole.Vind@Hedensted.dkMette Harbo LineeKøbs- og salgschef - fast ejendom i Hedensted Kommune
Tlf:51 71 87 81Mette.Linee@hedensted.dkFølg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Nyt kapitel for Hedensted: Centralt byområde skal forvandles med caféer, boliger og nyt byliv1.7.2026 10:44:07 CEST | Pressemeddelelse
En af Hedensteds mest centrale adresser står foran en markant forvandling. Hedensted Kommune har solgt Østerbrogade 12-16 og den bagvedliggende matrikel ved Bytorvet 2 til JKOlesen Ejendomme ApS. Dermed er visionen om en mere levende bymidte rykket et stort skridt tættere på virkeligheden.
Ny attraktion står klar: Havnetorvet med unik krabbearena skal tiltrække endnu flere gæster til østjysk kystby29.6.2026 10:59:27 CEST | Pressemeddelelse
Juelsminde har taget endnu et stort skridt mod at blive en af Danmarks mest attraktive kystdestinationer. Lørdag blev det nye "Havnetorvet", som blandt andet rummer en vandlegeplads og en særlig krabbearena, indviet med flere hundrede besøgende. Havnetorvet er første etape i en større udvikling af havneområdet, hvor både Promenaden og Pynten – Danmarks længste strandbygning – bliver bygget frem mod sommeren 2027.
Havlykke Planteskole vinder Hedensted Kommunes Detailpris19.6.2026 13:52:03 CEST | Pressemeddelelse
De har både grønne fingre, ekspertviden om planter og så sætter de en ære i uovertruffen kundeservice – altså Havlykke Planteskole, som løber med Hedensted Kommunes Detailpris for 2025. Prisen gives til virksomheder, der formår at skabe kundeoplevelser ud over det sædvanlige, og i år faldt valget på den populære, smukt beliggende planteskole, som med faglighed, nærvær og engagement har skabt et helt særligt miljø for handel med planter og haveartikler.
Havfrue, Guinness-rekordforsøg og krabberæs markerer indvielsen af Juelsmindes nye "Havnetorvet"18.6.2026 09:55:49 CEST | Pressemeddelelse
Når Juelsminde lørdag den 27. juni indvier det nye Havnetorv, så bliver det med masser af oplevelser. Havfruen Karin stiger op af havnebassinet, børn kan dyste i krabberæs, gå på skattejagt og prøve kræfter med officielle Guinness-rekorder, mens kunstnere, foreninger og musik fylder området med liv.
Ny vision skal sætte retning for Hedensted Kommune1.6.2026 14:49:56 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen har vedtaget en ny ambitiøs vision, der sætter en stærk samlet retning for kommunens udvikling i de kommende år – for vores borgere, for vores lokalsamfund, for vores foreninger og frivillige og for vores virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum