Søvn, skærm og bevægelse hænger sammen med børns mentale trivsel
1.6.2026 05:30:00 CEST | Aarhus Universitetshospital | Pressemeddelelse
Et nyt europæisk studie med data fra mere end 2.000 børn viser en sammenhæng mellem børns bevægelsesvaner og deres mentale trivsel. Skærmtiden træder tydeligst frem, og drenge og børn med overvægt ser ud til at være de mest sårbare.

Bevægelsesadfærd – altså søvnmængde, skærmtid og tid på brugt på fysisk aktivitet - hos børn og unge ser ud til at have betydning for andet end udvikling i livstilsygdomme senere i livet. Et nyt studie fra blandt andre Steno Diabetes Center Aarhus og GENUD Research Group, Universidad de Zaragoza indikerer, at børns bevægelsesadfærd også påvirker, hvordan de har det mentalt.
Forskere har været i stand til at følge mere end 2.000 børn og unge fra otte europæiske lande i op til seks år og sammenholdt bevægelsesadfærd med data på mental trivsel.
– Vi ser en sammenhæng mellem, hvordan børn bruger deres døgn, og hvordan de trives. De børn, der følger anbefalingerne for bevægelse, skærmtid og søvn, har i gennemsnit en bedre trivsel, også når vi følger børnene over flere år, siger Rasmus Møller Jørgensen, læge og ph.d. ved Steno Diabetes Center Aarhus og Institut for Klinisk Medicin, Aarhus Universitet.
Af de tre forhold skiller skærmtiden sig ud, og skærmtid på mere end to timer om dagen havde den tydeligst sammenhæng med lavere trivsel. Resultaterne tyder desuden på, at drenge samt børn med overvægt er særligt sårbare for forringet trivsel, hvis anbefalingerne for bevægelsesadfærd ikke efterleves.
Sammenhæng, men ikke årsag
– Det er for tidligt at sige noget om årsag og virkning. Vi kan se en sammenhæng, men ikke om det er skærmtiden, der trækker trivslen ned, eller den anden vej rundt, siger Rasmus Møller Jørgensen.
Næste skridt kan være nye danske kliniske forskningsprojekter. Men allerede nu peger studiet på, at bevægelsesvaner i hverdagen kan spille en rolle for børns mentale trivsel – og at gevinsten kan være størst hos de børn, der i forvejen har mest på spil.
Bag om forskningsresultatet
Studie: Movement behaviors, psychosocial well-being and childhood obesity: the IDEFICS/I.Family cohort, offentliggjort i International Journal of Obesity (2026). https://doi.org/10.1038/s41366-026-02071-w
Studietype: Longitudinelt (observerende) kohortestudie baseret på den europæiske IDEFICS/I.Family-kohorte, der indeholder data om 20.000 børn. Studiet omfatter mere end 2.000 børn i alderen 2-16 år fra otte lande, fulgt over seks år.
Samarbejdspartnere: GENUD Research Group, Universidad de Zaragoza, Steno Diabetes Center Aarhus og Aarhus Universitet samt forskningsinstitutioner i Belgien, Cypern, Estland, Tyskland, Ungarn, Italien og Sverige.
Interessekonflikter: Ingen.
Kontakt: Rasmus Møller Jørgensen, rasmujer@rm.dk
Læge, ph.d. hos Steno Diabetes Center Aarhus, Aarhus Universitetshospital og Institut for Klinisk Medicin, Aarhus Universitet.
Nøgleord
Kontakter
Marie MikkelsenKommunikationsrådgiverSteno Diabetes Center Aarhus
Tlf:23 70 69 11marie.mikkelsen@rm.dkBilleder


Om Steno Diabetes Center Aarhus
Steno Diabetes Center Aarhus er Region Midtjyllands forsknings- og udviklingscenter på diabetesområdet.
Vi arbejder for, at mennesker med diabetes kan leve et godt liv - og knække kurven, så færre får diabetes.
Vi udvikler nye og innovative indsatser inden for behandling, forebyggelse, forskning og tværsektorielt samarbejde. I særlig grad til gavn for alle, som er påvirket af diabetes, men i høj grad også til gavn for det samlede danske sundhedsvæsen.
Centret har til huse på Aarhus Universitetshospital. Vi er drevet og ejet af Region Midtjylland og støttet af en 10-årig bevilling fra Novo Nordisk Fonden.
Læs mere på stenoaarhus.dk.

Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitetshospital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitetshospital
Stor europæisk anerkendelse af kræftindsatsen på AUH: Første danske hospital med topcertificering27.5.2026 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitetshospital er i denne uge som det første hospital i Danmark blevet certificeret som et Comprehensive Cancer Centre (CCC).
Vægttabsmedicin har ændret sundhedsvæsenet, men mange fagpersoner mangler stadig svar20.5.2026 06:00:00 CEST | Nyhed
Disse svar vil konferencen med titlen ”Skal vi medicinere os ud af svær overvægt?” forsøge at give deltagerne den 24.-25. august. Konferencen er arrangeret af Nationalt Center for Overvægt og Steno Diabetes Center Aarhus.
Luftforurening øger risikoen for Lewy Body sygdom og Parkinsons relateret demens15.5.2026 07:55:55 CEST | Pressemeddelelse
Forskning viser, at langvarig udsættelse for luftforurening er forbundet med øget risiko for Lewy Body sygdom og Parkinsons relateret demens.
Ny metaanalyse: Ingen øget risiko for børns hjerneudvikling ved fædres brug af valproat12.5.2026 12:18:14 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus-forskere står i spidsen for en ny international metaanalyse af forskning i fædres brug af epilepsimidlet valproat. Metaanalysen finder ikke øget risiko for udviklingsforstyrrelser hos børn af fædre i behandling med valproat og rejser derfor spørgsmål om grundlaget for de nuværende europæiske anbefalinger.
To nye afdelingsledere i Kvindesygdomme og Fødsler4.5.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juni bliver Marianne Raundal chefjordemoder og Anisette Høgenhaven chefsygeplejerske i Kvindesygdomme og Fødsler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum