Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi

20-årig mand dømt for vold

Del

26.5.2026 14:08:42 CEST | Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi 

En 20-årig mand fra Horsens er i dag ved Retten i Horsens blevet idømt syv måneders ubetinget fængsel for vold, grov vold og trusler begået henholdsvis den 18. april 2026 og den 21. april 2026 i Brædstrup. Den 20-årige modtog dommen og blev fængslet efter dom.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi

48-årig mand kendt skyldig i forsøg på indbrud17.7.2026 13:23:52 CEST | Myndighedsmeddelelse

En 48-årig mand med polsk statsborgerskab er i dag ved Retten i Horsens blevet idømt 40 dages ubetinget fængsel samt udvist fra Danmark med indrejseforbud i seks år. Manden er dømt for forsøg på indbrud i en villa i Horsens den 26. juni 2026 samt for at have overtrådt våbenbekendtgørelsen ved at være i besiddelse af en peberspray. Dommen blev modtaget, og den 48-årige blev fængslet efter dom.

29-årig mand idømt straksdom på fem måneders fængsel14.7.2026 14:56:00 CEST | Myndighedsmeddelelse

En 29-årig mand med bopæl i Hedensted Kommune er i dag ved Retten i Kolding blevet idømt en straksdom på fem måneders ubetinget fængsel for tyveri, indbrudstyveri og hæleri. Den 29-årige modtog dommen. Retten afgjorde også, at manden skulle fængsles efter dom. Dette kærede den 29-årige til landsretten. Læs mere om sagen her: https://politi.dk/sydoestjyllands-politi/nyhedsliste/anmeldelse-om-kirkeindbrud-i-vejle-foerte-til-anholdelse/2026/07/14

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye