Lederne

Fire ud af ti ledere overvejer nyt job – virksomheder skal konkurrere på mere end løn

26.5.2026 10:18:11 CEST | Lederne | Pressemeddelelse

Del

Virksomheder risikerer at miste ledere, hvis samarbejdsklima og work-life-balance halter.

37 procent af landets ledere overvejer at skifte job eller er allerede i gang med aktivt at søge nyt job. Det viser en ny analyse fra Lederne blandt 3.401 medlemmer. Og det er ikke kun lønnen, der får ledere til at kigge sig om efter et nyt job. Nye udfordringer, work-life-balance og samarbejdsklima vejer tungere.

Ifølge Lederne, landets største faglige organisation for ledere, bør virksomheder derfor være langt mere opmærksomme på de vilkår, de tilbyder deres ledere.

”Det er ikke kun løn, som spiller en rolle, når ledere skifter job. Analysen viser, at ledere i høj grad orienterer sig mod arbejdspladser, hvor de kan udvikle sig, have indflydelse og få arbejdsliv og privatliv til at hænge bedre sammen,” siger Kim Møller Laursen, beskæftigelsespolitisk chefkonsulent i Lederne.

Analysen viser, at mobiliteten er størst blandt ledere med kort anciennitet. Blandt ledere, der har været mindre end tre år i samme stilling, er knap hver ottende aktivt jobsøgende, mens det kun gælder hver tyvende blandt ledere med mere end 10 års anciennitet.

Samtidig peger analysen på, at dårligt samarbejdsklima spiller en markant rolle blandt ledere, som allerede er aktivt på jobjagt. 43 procent af de aktivt jobsøgende fremhæver samarbejdsklima som en væsentlig årsag til at ville væk fra deres nuværende job.

”Virksomheder konkurrerer ikke kun om ledere på løn og titel. De konkurrerer også på kultur, samarbejde og ledelsesvilkår. Hvis man vil fastholde dygtige ledere og samtidig kunne tiltrække nye, kræver det, at man har fokus på work-life-balance, et godt samarbejdsklima og ledernes mulighed for at præge deres eget arbejde,” siger Kim Møller Laursen.

For ledere, der ikke aktuelt ønsker at skifte job, er indflydelse på eget arbejde den vigtigste faktor, hvis de skulle sige ja til et nyt job. Over halvdelen peger på netop det parameter, mens også work-life-balance og værdier, lederen kan identificere sig med, scorer højt.

Hos Lederne understreger Kim Møller Laursen, at jobmobilitet ikke er et problem.

”Et arbejdsmarked med bevægelse er grundlæggende sundt. Nye ledere bringer nye perspektiver og erfaringer med sig. Men analysen viser også, at virksomheder med for høj udskiftning blandt lederne bør interessere sig for, hvad der får lederne til at søge videre,” siger han.

Udvalgte tal fra analysen

  • 37 procent af lederne overvejer eller søger aktivt nyt job.
  • 9 procent er aktivt jobsøgende.
  • Nye udfordringer, work-life-balance og samarbejdsklima er de vigtigste årsager til jobskifte.
  • Løn ligger først som nummer syv blandt årsagerne til jobskifte.
  • 52 procent peger på indflydelse på eget arbejde som den vigtigste faktor ved et nyt jobtilbud.

Om analysen

Analysen bygger på svar fra 3.401 medlemmer af Lederne.

Læs hele analysen her!

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Download
Kim Møller Laursen, beskæftigelsespolitisk chefkonsulent hos Lederne.
Kim Møller Laursen, beskæftigelsespolitisk chefkonsulent hos Lederne.
Foto: Lederne
Download

Links

Følg pressemeddelelser fra Lederne

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lederne

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye