Dømt for skud mod rockerklubhus
22.5.2026 13:17:35 CEST | Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
En 28-årig mand blev fredag idømt 7 års ubetinget fængsel for at have deltaget i et skyderi mod Hells Angels' daværende klubhus i Randers sidste år.
Den 28-årige, der på gerningstidspunktet havde relationer til bandegrupperingen LTF, blev desuden idømt forbud mod at opholde sig i Randers Kommune fem år efter, at han har afsonet dommen.
Derudover blev han idømt et kontaktforbud, der betyder, at han ikke må kontakte medlemmer af LTF.
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 9.0013.9.2026 07:30:24 CEST | Myndighedsmeddelelse
Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstiller søndag kl. 0900 en 18-årig rumænsk mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han blev torsdag d. 10. september sigtet for særlig groft butikstyveri, dette i forening med en gerningsperson, der fortsat er på fri fod. Manden bliver fremstillet med henblik på, at han kan blive i politiets varetægt, indtil udvisning kan effektueres.
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 9.459.9.2026 12:19:04 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 27-årige mand blev ved dagens grundlovsforhør idømt en straksdom på et års ubetinget fængsel og blev fængslet efter dom.
Grundlovsforhør ved Retten i Aarhus - formentligt kl. 12.008.9.2026 11:00:54 CEST | Myndighedsmeddelelse
Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstiller tirsdag - formentligt kl. 12.00 - en 18-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Han er sigtet for grov vold og røveri begået mod en 17-årig ung mand natten til d. 29. august på Banegårdsgade i Aarhus C. Her blev den 17-årige ifølge sigtelsen udsat for flere slag og spark på krop og i hoved, inden han blev truet med en kniv til at udlevere ur og airpods. Der formodes at være flere gerningsmænd, og anklageren anmoder om dørlukning.
Grundlovsforhør ved Retten i Randers kl. 11.004.9.2026 13:13:49 CEST | Myndighedsmeddelelse
Den 26-årige mand blev ved dagens grundlovsforhør varetægtsfængslet frem til d. 28. september i surrogat, når plads haves. Han kærede ikke kendelsen.
Grundlovsforhør ved Retten i Randers kl. 9.303.9.2026 12:14:27 CEST | Myndighedsmeddelelse
De to mænd blev til dagens grundlovsforhør begge varetægtsfængslet i foreløbigt fire uger eller indtil endelig udvisning kan effektueres. De kærede begge både kendelsen om varetægtsfængsling og anholdelse til landsretten, men har forud for grundlovsforhøret erkendt sig skyldige og vedtaget et bødeforlæg.
