Gevinst i Lotto skal brændes af: ”Vi har vundet pengene for at bruge dem!”
3.6.2026 08:45:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Familie fra Aalborg vinder 1.000.000 i Lotto og bruger dem alle på tid og oplevelser sammen. ”Det er levepenge, som går lige ind i oplevelsesbudgettet,” fortæller vinderen.

For et år siden købte en familien fra Aalborg en dyr autocamper, der skulle skabe rammerne for en masse gode familieoplevelser. Det var en god beslutning, som for nyligt blev gjort endnu bedre, da familien var så heldig at blive Danske Spils Lotto millionær nummer 3.975, da de vandt 1.000.000 kroner i Lotto: Gevinsten skal nemlig bruges til at tage ekstra ferieuger uden løn, så familien for alvor kan rejse ud efter oplevelser.
”Sådan en autocamper er jo dyr, men vi så den som en investering i oplevelser. Det skulle være vores drømmebus. Og det første vi har gjort, efter vi har vundet i Lotto er, at betale hele skidtet ud. Så vi ejer vi selv vores sommerhus på hjul. Så skal vi bruge resten af pengene til at få oplevelser. Nu indbetaler vi jo mange flere penge på vores rejse-konto,” fortæller kvinden, som allerede har ture i kalenderen.
”Vi skal ud at opleve steder, hvor ingen almindelige mennesker kommer, hvor vi kan være helt alene, højt oppe, tæt på himlen, oppe på toppen af nogle fjelde, og vi skal finde nogle steder nede i varmen. Autocamperen giver en enorm fleksibilitet, for vi har jo vores hjem med. Vores trygge base, vores karklude, vores håndklæder, vores ting, vores senge. Vores hellige sted. Så det er bare en oplevelse af ultimativ frihed til at komme rundt, hvor vi gerne vil,” fortæller kvinden.
”Det handler kun om, hvor længe vi har ferie, og nu har vi planlagt ekstra ferie. Nogle ekstra uger, som er sat af til at holde fri, og det kommer vi også til at gøre fremover. Når man har vundet en million i Lotto gør det ikke noget, at man tager fri uden løn Det er en familiegevinst, helt sikkert,” siger hun.
Kvinden fortæller, at hun og manden på intet tidspunkt har været i tvivl om, at gevinsten fra Lotto skal gå til at skabe oplevelser med familien, før børnene bliver for store, så de ikke gider holde ferie med forældrene, men alligevel: Da først pengene stod på kontoen blev kvinden grebet af tanker om investering og opsparing.
”Sådan en milliongevinst fra Lotto sætter gang i en masse tanker, og man kan godt blive lidt nærig. Og det skal vi passe på, for vi har vundet den million for at bruge den. Det er vores formål. Vi kunne sikkert godt få den til at vokse, hvis vi købte nogle aktier, men vi har altså vundet pengene for at bruge dem. Det er levepenge, som går lige ind i oplevelsesbudgettet,” slår kvinden fast.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Millionær på Lotto opfylder drøm: ”Jeg vil se når tulipanerne blomstrer i Holland”21.7.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Randers planlægger at leve sit liv som før, selv om hun vandt den store gevinst i Lotto - Og så har hun lige en enkelt drøm, der skal opfyldes.
Danske Spil delte over 18 millioner kroner ud i sidste uge – er du en af vinderne?20.7.2026 10:13:46 CEST | Pressemeddelelse
Tre danskere blev millionærer i Klasselotteriet onsdag, og lørdag fulgte Lotto op med yderligere tre. Den største gevinst lød på 12 millioner kroner. Se her, hvor heldet slog ned.
Vinder millioner i Lotto: ”Kører trækningen igen og igen på min telefon”20.7.2026 08:59:00 CEST | Pressemeddelelse
En midtjysk mand, der for nyligt vandt 5.000.000 i Lotto har fundet en smart metode til at bevare vinder-fornemmelsen. Han klikker bare på ’se trækning’ på sin Danske Spil app, igen og igen og igen...
Har du tjekket din kupon? Dansker løber med 12 millioner kroner i Lotto19.7.2026 08:52:00 CEST | Pressemeddelelse
En kupon med syv rigtige har udløst 12 skattefrie millioner kroner i Lotto. Samtidig vandt to andre spillere en million kroner hver. Danske Spil opfordrer alle, der har spillet med, til at tjekke kuponen en ekstra gang.
Vinder million i Klasselotteriet og køber drømmerejsen14.7.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Holbæk Kommune blev for nyligt millionær på Klasselotteriet: Bare få øjeblikke senere havde hun og manden købt drømmerejsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum