Jesper Møller Larsen træder ind i Verdo’s direktion
20.5.2026 07:45:35 CEST | Verdo Energi og Forsyning | Pressemeddelelse
Som led i arbejdet med at tilpasse energiselskabet Verdo’s organisation er Jesper Møller Larsen udnævnt til COO og indtræder samtidig i direktionen. Jesper Møller Larsen har hidtil været divisionsdirektør for selskabets forsyningsgren, Verdo Energi og Forsyning.

Udnævnelsen sker som led i en tilpasning af organisationen, hvor Verdo skærper fokus på kerneforretningen og fremover vil koncentrere sig om forsyning af vand og fjernvarme samt elproduktion. Med udnævnelsen kommer Jesper Møller Larsen til at have det overordnede operationelle ansvar i koncernen.
Jesper Møller Larsen har været hos Verdo siden 1. januar 2023, hvor han kom fra en stilling som energiforsyningschef i Aalborg Forsyning. Han er desuden bestyrelsesmedlem hos brancheorganisationen DBDH og har flere tillidsposter i energibranchen.
Oprindeligt er Jesper uddannet civilingeniør / Master of Science – Energy and Environmental Planning – fra Aalborg Universitet og efterfølgende uddannet på diplom- og masterniveau i ledelse.
Kontakter
Bjørn OlsenPresseansvarligVerdo Energi og Forsyning
Tlf:+45 24 69 14 13bjol@verdo.comBilleder

Om Verdo Holding
Energikoncernen Verdo har hovedsæde i Randers og forsyner mere end 100.000 kunder med el, vand og/eller varme. I koncernen indgår desuden en række kommercielle forretninger. Verdo er et formålsdrevet andelsselskab. Missionen er at drive og udvikle bæredygtig kritisk infrastruktur til gavn for kunder og fremtidens samfund.
Følg pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Verdo Energi og Forsyning
Travl aften for Verdo’s repræsentantskab – godkendelse af årsregnskab, bestyrelsesvalg og velkommen til nyt repræsentantskab12.5.2026 22:33:11 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 12. maj blev der afholdt to repræsentantskabsmøder umiddelbart efter hinanden hos energikoncernen Verdo i Randers. Først godkendte det afgående repræsentantskab årsregnskabet for 2025 og tog afsked efter fire års arbejde. Herefter trådte et nyt repræsentantskab til og valgte nye medlemmer til Verdo a.m.b.a.’s bestyrelse for de næste fire år.
Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup7.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere års kamp for at få fjernvarmen til Spentrup bærer nu frugt. Allerede om få måneder kan de første ejendomme se frem til at slippe af med den dyre gas.
Ny bestyrelse valgt til Verdo Varme Herning30.4.2026 17:05:32 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet af bestyrelsesvalget til Verdo Varme Herning er nu offentliggjort, og tre nye forbrugerrepræsentanter er valgt ind i bestyrelsen.
Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år30.4.2026 17:00:19 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet af Verdo’s repræsentantskabsvalg er nu offentliggjort, og i alt 84 repræsentanter er valgt til at være med til at sætte retningen for selskabet de kommende fire år.
Nye repræsentanter valgt til Verdo’s repræsentantskab for de næste fire år30.4.2026 16:56:46 CEST | Pressemeddelelse
Resultatet af Verdo’s repræsentantskabsvalg er nu offentliggjort, og i alt 84 repræsentanter er valgt til at være med til at sætte retningen for selskabet de kommende fire år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum