F&P: Offentlig-privat samarbejde kan give langt mere velfærdsbyggeri for pengene
25.5.2026 07:23:56 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Alt for mange store offentlige anlægsprojekter ender i forsinkelser og enorme budgetoverskridelser, og det kalder på nytænkning. Det mener forsikrings- og pensionsbranchen, F&P, der foreslår en kommende regering at sikre mere velfærd til aftalt pris og tid gennem en ny model for offentlig-privat samarbejde.
23 nye skoler. Eller et ekstra supersygehus. Det er, hvad man f.eks. kan få for 5,8 milliarder kroner.
Men i dette tilfælde er de 5,8 milliarder kroner gået til en ekstraregning på supersygehuset Nordsjællands Hospital, der foreløbigt er blevet mere end dobbelt så dyrt som budgetteret.
- Pensionsselskaberne har stærke kompetencer i at styre byggeprojekter, så de bliver færdige til aftalt tid og pris. Derfor siger vi: Brug dog samarbejdet mellem offentlige og private, når det handler om velfærdsbyggerier som hospitaler, plejehjem, skoler osv. Det vil spare det offentlige tid og penge – og en masse ærgrelse, tvister og bøvl efterfølgende, siger Kent Damsgaard, administrerende direktør, F&P.
Hovedparten af 16 nye sygehuse, herunder supersygehuse, har overskredet budget og tidsplan – i flere tilfælde med voldsomme budgetoverskridelser.
Til sammenligning viser F&P’s nyeste opgørelse, at danske pensionsselskaber har været involveret i 17 anlægsprojekter siden 2015, og af de 15, der står færdige, er 14 er afleveret til aftalt pris og tid.
F&P fremlægger derfor nu tre konkrete forslag til, hvordan en kommende regering kan sikre sig bedre muligheder for, altid at bygge mest effektivt – det skal være klart, hvornår det offentlige selv løfter opgaven bedst, og hvornår man er bedre stillet med en privat aktør.
F&P foreslår blandt andet obligatorisk ”OPP-tjek” eller screening for, om en privat part kan løfte opgaven mere effektivt end det offentlige samt at forme udbudskriterierne, så de giver totaløkonomisk sikkerhed. Det vil sige, at pensionsselskaberne er ansvarlige for både anlæg og langsigtet drift, og det indbygger garanti for kvalitet i byggeriet, da pensionsselskaberne også efterfølgende skal stå for driften.
- Velfærdsprojekter bygges for skattekroner, og der er kun skatteyderne til at dække de enorme budgetoverskridelser, der desværre ofte følger med. Det offentlige driver vores velfærd, men har af gode grunde ikke altid kompetencer og erfaring til at styre et stort byggeri. Det har vores branche til gengæld med ejendomsinvesteringer for over 200 mia. kr. alene i Danmark. Indenfor opførelse og drift af bygninger gælder i høj grad den gamle talemåde om, at øvelse gør mester. Forbilledet kan være det, som Forsvaret har valgt med sin OPP-model, siger Kent Damsgaard.
Pensionsbranchen er allerede nu i gang med at opføre bygninger til de værnepligtige på 11 af Forsvarets kaserner. Det er også et pensionsselskab, der bygger Forsvarets Efterretningstjenestes nye hovedkvarter. Netop fremgangsmåden med OPP inden for Forsvaret, mener F&P, kan udbredes til andre af offentlige byggerier.
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkVedhæftede filer
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Europa kan ikke forsikre sig ud af klimaforandringerne27.10.2026 13:00:58 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionens nye plan for klimatilpasning tager vigtige skridt mod mere forebyggelse af klimaskader. Men den danske forsikringsbranche mener, at klimarisici først og fremmest skal reduceres gennem klimatilpasning, robust infrastruktur og bedre fysisk planlægning.
Historisk milepæl: Over 3 millioner danskere indbetaler til pension24.10.2026 09:34:02 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har mere end tre millioner personer indbetalt til pension i Danmark. Det viser nye tal fra Forsikring & Pension. Milepælen glæder pensionsbranchen, der op til Pensionsdagen søndag opfordrer danskerne til at bruge anledningen til at få overblik over deres egen pension.
Danmark rykker op på andenpladsen blandt verdens pensionssystemer20.10.2026 07:09:28 CEST | Pressemeddelelse
Det danske pensionssystem rykker en plads frem og indtager nu andenpladsen i den årlige internationale sammenligning af pensionssystemer. Samtidig ligger Danmark helt i top, når det gælder systemets langsigtede bæredygtighed. Det viser årets Marsh CFA Institute Global Pension Index 2026.
Danskernes arbejdsliv udfordrer myten om overopsparing19.10.2026 09:21:32 CEST | Pressemeddelelse
Et arbejdsliv består sjældent af ubrudte fuldtidsjob og stabile pensionsindbetalinger. Når perioder uden beskæftigelse, deltid og manglende eller lave pensionsindbetalinger regnes med, svarer et arbejdsliv på 42 år i gennemsnit kun til 27 års fuldtidsarbejde med mindst 12 pct. i pensionsbidrag. Det viser nye tal fra F&P.
Flere danskere mister arbejdsevnen – både nedslidning blandt seniorer og psykiske problemer blandt unge presser arbejdsmarkedet10.10.2026 07:58:56 CEST | Pressemeddelelse
89.000 danskere modtager i dag erstatning for tab af erhvervsevne gennem deres pensionsordning. Det er 27 pct. flere på fire år. Udviklingen drives især af fysisk nedslidning blandt seniorer, mens en stigende gruppe unge mister arbejdsevnen på grund af psykiske lidelser, viser ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum