Ole Birk Olesen sælger lejlighed i København – kan score kæmpe milliongevinst
18.5.2026 09:33:56 CEST | Boliga | Pressemeddelelse
Ole Birk Olesen har sat sin ejerlejlighed i København til salg – og der kan være en markant gevinst i vente for den kendte politiker.

Det skriver Boliga.
Ifølge oplysninger fra Boliga købte Ole Birk Olesen lejligheden tilbage i 2019 for 10.500.000 kroner. Nu er boligen sat til salg for 23.500.000 kroner. Hvis lejligheden bliver solgt til den nuværende udbudspris, peger det på en potentiel gevinst på 13 millioner kroner – før udgifter til mægler, skat og eventuelle forbedringer.
Ole Birk Olesen er medlem af Folketinget for Liberal Alliance. Han har tidligere været transport-, bygnings- og boligminister og har i en årrække været en markant profil i dansk politik.
Han er særligt kendt for sine liberale holdninger og sin aktive deltagelse i den politiske debat om økonomi, skat og boligmarked.
Med den nuværende udbudspris kan Ole Birk Olesen altså stå til en betydelig gevinst på sin københavnske lejlighed, hvis salget gennemføres som ønsket.
Se boligen her
Kontakter
Anna Eggert AndersenBoliga - Social Media Specialist
Tlf:21511218aea@boliga.dkBilleder

Links
Om Boliga A/S
Boliga.dk er Danmarks største uafhængige boligside. Vi står også bag flere populære online-portaler, herunder DinGeo.dk, Selvsalg.dk, Itvang.dk, Tvangsauktioner.dk og UdenomBanken.dk. Med over 1,9 millioner månedlige brugere tilbyder vi omfattende tjenester til boligkøbere, boligsælgere, mæglere og låntagere i Danmark. Boligas mobilapp hjælper også flere hundredtusinde brugere med at finde drømmeboligen.
Følg pressemeddelelser fra Boliga
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boliga
Hella Joof sælger landejendom – kan score milliongevinst8.5.2026 09:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Den kendte skuespiller, instruktør og forfatter Hella Joof har sat sin landejendom i Skibby til salg – og der kan være millioner på vej til den folkekære profil.
Bilkonge sælger pompøst pragtpalæ – kan score gigantisk milliongevinst27.4.2026 09:45:42 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsmand og bilkonge Ivan Nadelmann har sat sit pompøse pragtpalæ midt i Charlottenlund til salg – og prisskiltet er i den absolutte top.
Mikkeller-stifter sætter Frederiksberg-lejlighed til salg – kan score milliongevinst23.4.2026 11:05:54 CEST | Pressemeddelelse
Mikkel Bjergsø, manden bag det verdenskendte ølmærke Mikkeller, har sat sin lejlighed på Frederiksberg til salg. Prisen? Næsten 20 millioner kroner.
danske filminstruktør Christoffer Boe vil sælge Østerbro-villa: Kan score over 20 millioner15.4.2026 09:12:56 CEST | Pressemeddelelse
Den danske filminstruktør Christoffer Boe har sat sin eksklusive villa på Østerbro til salg – og prisskiltet er ikke småpenge. Hvis salget går igennem, kan det udløse en massiv gevinst.
Kendt filminstruktør sælger luksusbolig – mulig kæmpe milliongevinst9.4.2026 09:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Den danske filminstruktør Martin Pieter Zandvliet har sat sin bolig til salg – og prisskiltet afslører en mulig gevinst i den helt tunge ende.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum