Sydøstjyllands Politi

Mand idømt to års ubetinget fængsel

Del

15.5.2026 07:49:32 CEST | Sydøstjyllands Politi 

Han blev desuden dømt for den 14. maj 2026 i Fredericia at have modtaget og været i besiddelse af 280 gram kokain og 1.545 gram hash med henblik på overdragelse til et større antal personer eller mod et betydeligt vederlag. Manden modtog dommen og blev fængslet.

15.5.2026 07:48:35 CEST | Sydøstjyllands Politi 

En 19-årig mand fra Fredericia blev torsdag ved Retten i Kolding idømt to års ubetinget fængsel. Manden blev blandt andet dømt for den 13. maj 2026 i Fredericia at have været i besiddelse af 243,58 gram hash og 8,76 gram kokain med henblik på videreoverdragelse samt 40.000 kroner i kontanter, der stammede fra salg af narkotika. 

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Sydøstjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Sydøstjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Sydøstjyllands Politi

Redningsindsats mellem Alrø og Borre Knob23.5.2026 20:02:56 CEST | Myndighedsmeddelelse

Redningsindsatsen er nu afsluttet og styrkerne forlader løbende stedet. 5 personer har været ude for at svømme, hvor de er kommet i havsnød. Som følge heraf er en 73-årig kvinde fra Horsens afgået ved døden. De pårørende er underettede og politiet har ikke yderligere for nuværende. Har du været involveret i hændelsen, været vidne eller er du pårørende, kan du få gratis og anonym støtte hos Offerrådgivningen på telefon 23 68 60 07 eller 116 006.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye