Danva

Ros til Venstre: Nationalt sprøjteforbud sikrer os rent drikkevand

15.5.2026 15:30:00 CEST | Danva | Pressemeddelelse

Del

Det vækker begejstring i vandsektoren, at den kongelige undersøger, Venstres formand, Troels Lund Poulsen, nu fuldtonet bakker op om DANVAs ønske vedrørende et nationalt sprøjteforbud i de sårbare grundvandsdannende områder, hvor drikkevandet indvindes.

"Med Venstres opbakning håber vi, sprøjteforbuddet endelig kan blive skrevet ind i et regeringsgrundlag, uanset hvilken regering, vi får,” siger administrerende direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.
"Med Venstres opbakning håber vi, sprøjteforbuddet endelig kan blive skrevet ind i et regeringsgrundlag, uanset hvilken regering, vi får,” siger administrerende direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.

Vandsektorens brancheorganisation, DANVA, roser Venstre for at slutte sig til det parlamentariske flertal i Folketinget, som vil indføre et nationalt sprøjteforbud i sårbare grundvandsdannende områder.

”Det er godt, at Venstre nu også går ind for et nationalt sprøjteforbud, hvor vandselskabernes grundvand dannes. Det giver os begrundet håb om endelig at få sikret os rent drikkevand i fremtiden. For vi kommer ingen vegne med den nuværende frivillige tilgang, der har bevæget sig i sneglefart i knap 30 år. Tal fra Miljøministeriet viser krystalklart, at den eneste rigtige og samfundsøkonomisk billigste løsning er et nationalt sprøjteforbud. Med Venstres opbakning håber vi, sprøjteforbuddet endelig kan blive skrevet ind i et regeringsgrundlag, uanset hvilken regering, vi får,” siger administrerende direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen,” og tilføjer:

”Man skal naturligvis stadig kunne vælge den frivillige grundvandsbeskyttelse uden for de sårbare grundvandsdannende områder f.eks. i relation til den grønne trepart. Men inde i områderne skal vi have fremtidssikret produktionen af vores drikkevand med et nationalt sprøjteforbud.”

Venstres støtte til et nationalt sprøjteforbud i de sårbare grundvandsdannende områder er helt på linje med størstedelen af befolkningens ønske. 91 procent af danskerne mener nemlig ifølge en undersøgelse fra Wilke, at drikkevandet skal beskyttes med sprøjteforbud. Opbakningen er bred på tværs af vælgerne fra forskellige partier.

Forurening af grundvandet

Ifølge tal fra GEUS er over halvdelen af alle drikkevandsboringer forurenet med miljøfarlige stoffer, mens det unge, øvre grundvand i rodzonen under markfladen har en langt højere påvirkning. Vandselskaberne skal opfylde myndighedernes krav til rent drikkevand, inden det sendes ud til husholdninger, sygehuse og virksomheder.

”Men når grundvandet bliver stadig mere forurenet af pesticider, nitrat og kemikalier, er det vanskeligt at blive ved med at kunne levere rent drikkevand,” siger Carl-Emil Larsen.

Hovedstadsområdet kan bl.a. på grund af forurening ifølge en hvidbog fra HOFOR i 2040 komme til at mangle drikkevand svarende til hele Odense Kommunes årlige forbrug. Drikkevandet i andre områder af landet er også udfordret af forurening, blandt andet i Aalborg, hvor nitratproblemer, der skyldes gylle og gødning, kan føre til højere vandtakster på grund af store udgifter til rensning.

Ligesom med mælk

DANVAs ønske om et nationalt sprøjteforbud i de sårbare grundvandsdannende områder, kombineret med rensning udvalgte steder i en periode, vil give vandselskaberne den kontrol over produktionen af rent drikkevand, som der er brug for nu og i fremtiden.

”Vandselskaberne har desværre ikke kontrol over kvaliteten af det lager af grundvand, hvorfra produktionen af drikkevand kommer fra, fordi det ikke er beskyttet mod brug af pesticider, kemikalier og nitrat,” siger Carl-Emil Larsen.

Han sammenligner vandselskabernes situation med, hvis et økologisk mejeri ikke havde kontrol med dets mælk.

”Et økologisk mejeri skal jo kunne dokumentere, at køerne har spist sprøjtefrit foder. Ellers kan man komme på bagkant med både produktion og krav fra myndighederne,” siger Carl-Emil Larsen.

”Indføres der et nationalt sprøjteforbud i de sårbare grundvandsdannende områder, så kan vandselskaberne komme på forkant med at sikre deres produktion af drikkevand. Mejerierne har heldigvis fuld kontrol over mælken. Vandselskaberne skal også sikres kontrol over deres produktion fra lager til levering af rent drikkevand,” siger Carl-Emil Larsen.

DANVA mener, at vandkunderne ikke skal efterlades alene med regningen for den meromkostning, som indsatserne til grundvandsbeskyttelse og rensning af drikkevand kræver af vandforsyningerne. Finansiering af indsatser skal ud fra en årsagsbetragtning ske med hovedvægt på staten og landbruget.

DANVA mener også, at et nationalt sprøjteforbud bør suppleres af forbud mod udlægning af jord og spildevandsslam i de sårbare grundvandsdannende områder, ligesom der skal sættes ind overfor andre trusler mod grundvandskvaliteten. Det omfatter blandt andet punktkildeforureninger, herbicider fra maling og træbeskyttelse, udfasning af PFAS-stoffer og anvendelse af problematiske byggematerialer m.m.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Administrerende direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen
Administrerende direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen
Download

DANVA - Dansk Vand- og Spildevandsforening

DANVA er den samlende kraft i vandsektoren.

Gennem stærke alliancer og klare budskaber taler DANVA vandets sag, som vigtig ressource for den grønne omstilling og grundlaget for alt liv.

DANVA ER VANDETS KLARE STEMME.

Følg pressemeddelelser fra Danva

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danva

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye