TEKNIQ: Vigtigt skridt mod bedre dækning for faglærte
17.5.2026 07:09:00 CEST | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Ny forsikring ved tab af arbejdsevne skal bremse den økonomiske udhuling af faglærte medarbejderes arbejdsmarkedspensioner. Vigtigt skridt for at undgå forskelsbehandling og fremtidssikre de kompetencer, virksomhederne har hårdt brug for, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

For mange medarbejdere i det tekniske erhvervsliv har den hidtidige standarddækning betydet et markant økonomisk dyk, hvis helbredet svigtede. Det gør PensionDanmark nu op med, så der kommer en bedre sammenhæng mellem løn og forsikringssum for de grupper, der tjener over 418.000 kroner om året. Det gælder ikke mindst faggrupperne i det tekniske erhvervsliv som elektriker, smede og vvs’ere.
Af samme grund vækker ændringen glæde i erhvervsorganisationen TEKNIQ.
- Vi har i årevis påpeget, at dækningen ved tab af arbejdsevne var en akilleshæl i arbejdsmarkedspensionerne. Derfor ser vi det som et vigtigt skridt, at PensionDanmark nu tager livtag med den forskelsbehandling, som gjort livet svært for virksomhederne og ikke mindst deres medarbejdere, hvis uheldet var ude, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i erhvervsorganisationen TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv og sidder med i bestyrelsen hos PensionDanmark.
Slut med ens standardløsninger
Den nye model markerer et vigtigt skifte væk fra stive standardløsninger ved at indføre et ekstra forsikringslag. Det giver en nødvendig fleksibilitet, så sikkerhedsnettet følger med den enkelte medarbejders lønudvikling, uden at det kræver et opgør med de eksisterende overenskomststrukturer.
- Når man mister evnen til at arbejde, nytter det ikke, at pensionssystemet mister grebet. Den nye løsning viser en vilje til at gøre op mod ’one-size-fits-all’. Alternativt ville elektrikere, smede og vvs’ere være nødt til at søge andre veje for at sikre sig tilstrækkeligt, siger Troels Blicher Danielsen.
Dokumentation bag ændringen
Allerede i 2024 dokumenterede en analyse fra TEKNIQ og BEDSTpension, at dækningerne i arbejdsmarkedspensionerne var utilstrækkelige for faglærte med tekniske kompetencer. Analysen viste dengang, at en typisk medarbejder på medianløn risikerede et årligt tab efter skat på over 160.000 kroner under et ressourceforløb, fordi dækningen ikke fulgte med lønniveauet i det tekniske erhvervsliv.
- Vores mål har aldrig været at skyde pensionssystemet i sænk, men derimod at sikre, at det også virker, når livet rammer. På den måde er det også med til at fremtidssikre de pensionsordninger, der følger med det overenskomstdækkede arbejdsmarked, siger Troels Blicher Danielsen.
Læs mere om den nye dækning hos PensionDanmark
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Virksomheder ser talenter frem for plet på straffeattest30.7.2026 06:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Faglighed og det samlede match vejer tungere end fortidens fejl, når virksomhederne i det tekniske erhvervsliv ansætter. En ny medlemsundersøgelse fra TEKNIQ viser, at 55 procent af virksomhederne prioriterer den rette kandidat over en ren straffeattest.
Unge søger mod strømmen: Markant fremgang på installatør-uddannelse28.7.2026 13:12:50 CEST | Pressemeddelelse
Flere unge er optaget på tekniske videregående uddannelser, og især elinstallatøruddannelsen skiller sig ud med en markant fremgang. Det er godt nyt for både erhvervslivet og den grønne omstilling, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Sportsskade gav prisvinder ny karrierevej22.7.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
En sportsskade og sulten efter lære mere endnu mere om vvs-faget, sendte Thomas Rahn fra Kjellerup mod installatøruddannelsen. Nu har han vundet Installatørprisen 2026.
TEKNIQ: Mere elektrificering er vejen ud af energikrisen17.7.2026 12:38:17 CEST | Pressemeddelelse
EU’s nye elektificeringsplan er et vigtigt skridt mod at sikre både energipolitisk uafhængighed og den grønne omstilling gennem massiv elektrificering, lyder det fra TEKNIQ.
Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde16.7.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere kaster sig over boligprojekter, som de slet ikke må udføre selv, viser ny undersøgelse. Det kan få alvorlige konsekvenser både for sikkerheden i hjemmet og for pengepungen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum