Syd- og Sønderjyllands Politi

Alvorligt færdselsuheld

Del

12.5.2026 19:54:43 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi 

Kl. 1928 modtog vi melding om et alvorligt færdselsuheld på Haderslevvej ved Skodborghus syd for Vejen. 3 biler involveret og flere personer er tilskadekomne. Redning, ambulancer og politi arbejder på stedet. Vejen er helt spærret og vil være det nogle timer endnu. Find alternativ rute. /Vagtchefen. 

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

17-årig kørte 153 km/t på landevej12.5.2026 15:28:58 CEST | Myndighedsmeddelelse

Vi var desværre ikke helt skarpe vedrørende detaljerne i forhold til sanktionen. Den 17-årige kan se frem til et kørselsforbud, hvorefter personen skal gennemgå den obligatoriske undervisning og bestå en teori- og køreprøve, før han kan generhverve førerretten. Årsagen til kørselsforbuddet er, sanktionerne er hårdere, hvis man overtræder færdselsloven groft og har haft kørekortet i under tre år. Vi beklager fejlen / Kommunikation

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye