Børn i Sønderborg fortsætter den grønne linje
2.6.2026 08:15:00 CEST | Fru Hansens Kælder | Pressemeddelelse
Over 2000 børn i Sønderborgs daginstitutioner får også fremover fælles frokost med fokus på grøntsager, økologi og bælgfrugter. Erfaringer viser, at de daglige måltider kan skabe madglæde og nysgerrighed, som børnene tager med sig videre.

Duften af varm mad og børn samlet omkring frokostbordet er efterhånden blevet en fast del af hverdagen i mange af Sønderborgs daginstitutioner - og det bliver den ved med at være.
Sønderborg Kommune har nemlig valgt at fortsætte samarbejdet med børnemadsleverandøren Fru Hansens Kælder, som også de kommende år skal stå for frokosten i kommunens daginstitutioner.
Det vækker glæde i kommunen, som gennem mange år har oplevet den værdi, de fælles måltider skaber for børnene:
– Vi oplever, at frokostordningen skaber stor værdi i hverdagen ude i institutionerne. Måltiderne bidrager både til fællesskab, madglæde og gode vaner hos børnene, og vi har haft et rigtig godt samarbejde omkring ordningen gennem mange år, siger Jesper Smaling, som er formand i Børn,-Skole-og Familieudvalget i Sønderborg Kommune.
I Fynshav Børneunivers mærker de også flere positive effekter af det fælles måltid. Her oplever de blandt andet, at børnene bliver langt mere nysgerrige på både grøntsager og nye retter, når de spiser sammen.
– Vi bliver stadig overraskede over, hvor meget børnene faktisk spiser, når de sidder sammen omkring måltidet. Der ryger både grøntsager og nye retter ned hos børn, som måske ikke ville have valgt det hjemmefra eller i madpakken. Når alle spiser det samme sammen, bliver børnene mere nysgerrige på maden og på hinanden, siger pædagogisk leder Arna Bryndís Bjarnadóttir Maúl.
Hos Fru Hansens Kælder glæder direktør Pil Ammundsen sig også over, at samarbejdet fortsætter:
– Noget af det bedste ved ordningen er faktisk at se, hvordan børnene tager måltiderne til sig. Når institutionerne fortæller, at børnene bliver mere nysgerrige på både maden og hinanden, så ved vi, at måltidet gør mere end bare at mætte.
MADGLÆDEN FØLGER MED I SKOLE
For nogle børn i Sønderborg stopper de fælles måltider ikke, når de starter i skole. På Nordals Skolen, som er en del af den nationale forsøgsordning for skolemad, møder flere af eleverne allerede velkendte smage og måltider. Fru Hansens Kælder står nemlig bag maden både i daginstitutionerne og på skolen.
I skolekøkkenet oplever den køkkenansvarlige Heidi Selmann Hansen, at børnene hurtigt føler sig hjemme omkring måltiderne:
– Mange af børnene kender allerede maden fra deres tid i daginstitutionerne, og det kan vi virkelig mærke. De tager så godt imod maden og er nysgerrige på det, vi serverer. Nogle af børnene kalder mig endda for "Køkken Conny", fordi det hed køkkendamen i deres børnehave. Det synes jeg bare er hyggeligt, siger hun med et smil.
Og ifølge børnediætist Karina Arleth kan tidlige madoplevelser have stor betydning for børns forhold til mad senere i livet:
- Når børn møder den samme type måltider gennem både daginstitution og skole, kan det skabe både ro og genkendelighed omkring maden. Når det er i trygge og genkendelige rammer uden pres, bliver de ofte mere nysgerrige på både nye smage og forskellige typer mad. Det gælder også grøntsager og bælgfrugter, som mange børn skal møde flere gange, før de bliver trygge ved dem, siger hun.
For Pil Ammundsen er det netop noget af det mest meningsfulde ved samarbejdet med institutionerne og Nordals Skolen:
– Det er ret fantastisk at få lov til at følge børnene gennem så mange år og være med til at præge deres madglæde og vaner tidligt i livet. Vi ser hver dag børn, der bliver mere nysgerrige på grøntsager og nye smage, og det gør mig virkelig glad helt ned i maven.
FAKTA:
Læs mere om den kommunale frokostordning i daginstitutioner på https://sonderborgkommune.dk/frokostordning.
Læs mere om den nationale forsøgsordning for skolemad på https://uvm.dk/grundskole/folkeskolen/lovgivning-og-politiske-aftaler/politiske-aftaler/national-forsoegsordning-for-skolemad/
Nøgleord
Kontakter
Line LauschKommunikationsansvarlig
Tlf:36130793Line@fruhansenskaelder.dkArna Bryndís Bjarnadóttir MaúlPædagogisk leder, Fynshav Børneunivers
armu@sonderborg.dkKarina ArlethAutoriseret klinisk diætist med speciale i børn og familier
info@familiediaetisten.dkfamiliediaetisten.dkHeidi Selmann HansenKøkkenansvarlig, Nordals Skolen
Heih@sonderborg.dkJesper SmalingFormand i Børn,-Skole-og Familieudvalget i Sønderborg Kommune
Tlf:+45 27 90 02 03jsm@sonderborg.dkBilleder




Links
Om Fru Hansens Kælder
Fru Hansens Kælder er specialister i børnemad og har i over 20 år leveret frokost i børnehøjde til daginstitutioner i hele landet. Hver dag spiser over 17.000 børn i mere end 250 institutioner vores mad. Vi laver måltider af rene råvarer, gode smage og masser af økologi – og gør det nemt at servere god mad uden et produktionskøkken.
Følg pressemeddelelser fra Fru Hansens Kælder
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fru Hansens Kælder
Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords10.9.2026 08:10:00 CEST | Pressemeddelelse
På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning.
Nye smage på bordet i syv Aarhus-institutioner8.9.2026 08:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. september har syv daginstitutioner i Aarhus Kommune fået Fru Hansens Kælder som ny frokostleverandør. I Elsted Børnehus i Lystrup bød første spisedag på nye rutiner, fælles fade og børn, der skulle smage sig frem.
Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen1.9.2026 08:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I daginstitutioner over hele landet kan maden være tættere på økologisk guld, end både køkkener og forældre er klar over. For nogle er det sidste skridt ikke flere økologiske råvarer, men dokumentationen.
Hjørrings forældre skal vælge: madpakke eller kommunal frokost18.8.2026 08:10:00 CEST | Nyhed
Inden udgangen af august skal forældre i Hjørring Kommune tage stilling til frokosten i daginstitutionerne. I Børnehuset Bjergby har de haft frokostordning i 11 år, og her oplever lederen, at det fælles måltid skaber både madmod og fællesskab omkring bordet.
Bolognese og gode spørgsmål: Forældre i Skælskør tog forskud på frokostvalget17.8.2026 10:57:00 CEST | Pressemeddelelse
Forældre i Skælskør skal snart stemme om frokostordning. Før valget inviterede daginstitutionen Hesselgården til smagning, spørgsmål og erfaringer fra en naboinstitution, der allerede har ordningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum