Østjyllands Politi

Mange mennesker i Aarhus midtby.

Del

10.5.2026 21:55:59 CEST | Østjyllands Politi 

Grundet fejringen af AGF's vundne mesterskab er der rigtig mange mennesker i Aarhus midtby. Der er god stemning og politiet vil være til stede for at sikre at fejringen kan foregå trygt og sikkert for alle.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Østjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Østjyllands Politi

Mød Østjyllands Politi til "Seje" køretøjer på fredag6.5.2026 13:20:09 CEST | Myndighedsmeddelelse

Østjyllands Politi deltager fredag d. 8. maj kl. 13-16 i arrangementet "Seje Køretøjer" på Bispetorv i Aarhus i forbindelse med den landsdækkende beredskabsuge. Her kan børnefamilier og andre interesserede borgere møde en af vores politibetjente og komme helt tæt på en politibil. Vi deltager med andre myndigheder fra beredskabet, som også står klar til en snak og til at vise deres køretøjer frem. Arrangementet er gratis og åbent for alle.

Fængslet efter grundlovsforhør ved Retten i Aarhus kl. 11.305.5.2026 15:17:03 CEST | Myndighedsmeddelelse

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstillede kl. 11.30 en 15-årig dreng i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Den 15-årige er sigtet for besiddelse af narko med henblik på videreoverdragelse, efter at der på hans bopæl i Højbjerg blev fundet ca. 300 gram kokain under en ransagning tidligt tirsdag morgen. Grundlovsforhøret foregik bag lukkede døre, og Østjyllands Politi har derfor ikke yderligere oplysninger om sagen for nuværende. Den 15-årige blev avretægtsfængslet i fire uger.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye